Rafael Nadal a trebuit sa renunte la competitia de dublu, pentru a nu-si agrava problemele lombare care l-au macinat in jocul din turul anterior, cu letonul Gulbis, in fata caruia a castigat greu. Inca departe de forma fizica pe care a aratat-o in sezon, spaniolul si-a imbunatatit totusi randamentul loviturilor castigatoare si l-a eliminat pe francezul Gasquet in doua seturi. In sferturi, Nadal il va intalni pe compatriotul sau Feliciano Lopez.

19.50 victorie pentru Rafael Nadal; publicul de la Madrid isi aplauda favoritul la scena deschisa

19.49 doua mingi de meci pentru Nadal;

19.44 Nadal nu rateaza si a treia minge de break si conduce cu 5-2; ar putea fi ultimul game al meciului daca Gasquet continua jocul previzibil

19.40 Gasquet serveste sub presiune la scorul de 4-2 pentru Nadal; doua mingi de break pentru Nadal, anulate de Gasquet;

19.39 Nadal nu greseste, francezul aproape de eliminare daca nu face o minune

19.35 Gasquet are din nou game greu pe serviciul sau, dar Nadal trimite mingea in out si francezul se apropie la 3-2;

19.30 3-1 pentru spaniol

19.21 fara sa joace extraordinar, Nadal face din nou break

19.19 Gasquet face fata presiunii si isi castiga serviciul;

19.16 Gasquet incepe cu serviciul setul secund; game greu, Nadal are minge de break, insa francezul o salveaza din nou cu atac la fileu

Nadal castiga primul set

19.10 Nadal ia primul set dupa o greseala a francezului;

19.05 Nadal serveste la scorul de 5-4 pentru castigarea primului set; francezul nu renunta la lupta si il ataca pe Nadal de la fileu;