Echipa de tenis a Romaniei a invins India cu 4-1, in meciul de baraj al Cupei Davis, si va continua sa evolueze in 2009 in Grupa Mondiala. In ultimul meci disputat duminica, Victor Crivoi a adus un nou punct tarii noastre, dupa ce l-a invins pe indianul Somdev Devvarman, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-3. Tot duminica, Hanescu a obtinut calificarea Romaniei in Grupa Mondiala a Cupei Davis, dupa ce s-a impus in fata lui Prakash Amritraj, in trei seturi, scor 6-2, 6-3, 6-1.

Pe 23 septembrie va avea loc tragerea la sorti a meciurilor din primul tur al Grupei Mondiale pentru sezonul urmator.

SETUL TREI:

17:00 Dupa aproape 2 ore si 30 de minute de joc, Crivoi castiga in fata lui Devvarman si aduce un nou punct pe tabela Romania in disputa cu India: 6-3

16:58 Revenire spectaculoasa a lui Devvarman, care reduce din avantajul romanului: 5-3

16:54 Lupta acerba pe final de Cupa Davis: Indianul face break si se relanseaza in joc. Scor 5-2

16:51 Devvarman castiga primul game din acest set: 5-1

16:47 Un game dificil pentru Crivoi, finalizat in favoarea Romaniei: 5-0. Suntem la un pas de victorie

16:37 Romania conduce in setul 3 si demonstreaza inca o data cat de imprevizibil poate fi un meci de tenis. Crivoi pastreaza un avantaj de 4-0

16:28: Crivoi incheie un game de exceptie, cu un punct castigat la fileu: 3-0

16:26 Romanul finalizeaza break-ul cu un lung de linie si reuseste sa pastreze avansul: 2-0

16:21 Tribuna scandeaza "Crivoi, lupta pentru noi" incurajandu-l pe roman sa pastreze scorul in favoarea tarii noastre: 1-0

SETUL DOI:

16:15 Victorie pentru Crivoi in cel de-al doilea set. Romanul nu vrea sa mai cedeze niciun punct Indiei: 7-5

16:08 Romania conduce in al doilea set cu scorul de 6-5. Crivoi mai acorda o sansa meciului

16:04 Crivoi joaca din ce in ce mai agresiv si reusete sa revina, instaurand egalitatea: 5-5

15:55 Game alb pentru Devvarman: 5-3

15:53 Crivoi isi castiga game-ul fara prea mari piedici, insa scorul ramane in favoarea Indiei: 4-3

15:50 Avantaj pentru India, care otine un punct pe serviciul lui Crivoi: scor 4-2

15:45 Victor Crivoi isi castiga game-ul, insa Devvarman pastreza echilibrul si egaleaza: 2-2.

15:27 Indianul reuseste egalarea: 1-1

15:22 Crivoi isi adjudeca, cu greu, primul game. Greseli multe din partea romanului: 1-0

15:14 Dubla greseala pentru roman, in debutul celui de-al doilea set

PRIMUL SET:

15:12 Victor asista pasiv la victoria din primul set a lui Devvarman: 6-4

15:07 Crivoi devine stapan pe situatie si reuseste sa reduca din avantajul indianului: 5-4

15:01 Romanul revine in forta si castiga un game pe serviciul indianului: 5-3

14:57 Victor isi castiga game-ul dupa un duel la fileu cu Dewarman: 5-2

14:53 Crivoi este depasit de situatie si incearca sa reduca din avantaj. Fara rezultat insa: 5-1 pentru India

14:47 Greselile repetate ale lui Victor Crivoi ii aduce un nou punct indianului: 4-1

14:42 Game castigat de Devvarman: 3-1

14:38 Indianul intoarce scorul in favoarea sa, dupa ce castiga in break pe serviciul lui Crivoi: 2-1

14:34 Devvarman egaleaza cu o 'scurta' de zile mari: 1-1

14:30 Primul game castigat de Crivoi, in cel de-al doilea meci disputat pentru Romania, in Cupa Davis: 1-0

Echipa Romaniei a invins India cu scorul de 4-1. In primul meci al intalnirii, disputat vineri, Victor Crivoi l-a invins pe indianul Parkash Armitraj, in tmp ce Victor Hanescu a adus al doilea punct, dupa victoria obtinuta in fata lui Somdev Devvarman. Romania a pierdut insa la dublu, dupa ce perechea Adrian Cruciat / Horia Tecau a fost invinsa, cu scorul de 6-4, 7-6 (7/0), 6-4, de cuplul Leander Paes/Mahesh Bhupathi.

In cea de-a treia zi, jucatorii romani au arata ca noua echipa de tenis poate ramane, fara mari dificultati, in cele 16 tari din Grupa Mondiala de Cupa Davis. Sub privirile lui Andrei Pavel, Hanescu si Crivoi au arata ca tenisul romanesc ramane la un nivel ridicat.