Perechea de dublu Mahesh Bhupathi si Leander Paes au castigat in trei seturi, 6-4, 7-6 (7-0) si 6-4 si au reusit primul punct pentru India. Lipsa de experienta a lui Tecau si Cruciat si-a spus cuvantul, cu toate ca cei doi au avut o prestatie cu mult peste asteptari.

Cei doi au reusit break-uri in primele doua seturi, insa indienii au fost mult mai calculati si mai relaxati, reusind sa intoarca situatia in favoarea lor.

"Am avut sanse, cine stie cum ar fi fost daca am fi castigat primul set sau egalam in setul al doilea. Pentru primul meci pe care l-am jucat impreuna, eu zic ca ne-am descurcat incredibil de bine", a spus Tecau la finalul meciului. Adrian Cruciat a fost mai dur cu el insusi. "Am pierdut aiurea niste mingi iar ei nu au gresit nimic. Sunt putin dezamagit, dar nu am jucat rau".

Cei doi cred ca Victor Hanescu va castiga maine in fata lui Prakash Amritaj, pe care l-a invins si Victor Crivoi in primul meci. "Hanescu va castiga in primul meci, sunt sigur de asta", a spus Tecau, completat de colegul sau: "e bine ca joaca Hane in primul meci, suntem si noi mai linistiti. Cred ca suntem in grafic."

SETUL TREI:

16:44 India castiga partida, chiar daca romanii au opus o rezistenta darza in ultimul game: 4-6

16:35 Salvam doua mingi de meci: 4-5

16:31 Dublul indian joaca bine pe serviciul lor si se distanteaza la doua game-uri: 3-5

SETUL DOI:

15:59 Bhupathi si Paes au castigat la tie-break fara drept de apel (7-0) si castiga si setul doi: 6-7

15:08 Romanii isi adjudeca serviciul: 2-0

15:04 Primul game este adjudecat de romani - break pe serviciul adversarilor: 1-0

14:31 Break castigat la zero pentru romani: 3-2

14:28 Cruciat intercepteaza o minge la fileu, Tecau serveste excelent si romanii salveaza un break: 2-2

14:20 Beupathi serveste foarte bine, si "dublul" Indiei castiga game-ul la zero: 1-2

14:18 Tecau joaca foarte bine la fileu iar romanii egaleaza: 1-1

14:15 indienii salveaza o minge de break si preiau conducerea: 0-1

Cupa Davis continua si azi cand, de la ora 14:00 va avea loc meciul de dublu dintre Adrian Cruciat/Horia Tecau si Mahesh Bhupathi/Leander Paes. Romania conduce cu 2-0 pe India, Victor Hanescu si Victor Crivoi impunandu-se vineri in fata lui Somdev Devvarman si Prakash Amritaj.