Victor Hanescu s-a impus, luni, in fata columbianului Alejandro Falla, scor 6-3, 6-7, 6-0, 6-4, intr-un meci din mansa inaugurala a turneului de Grand Slam de la Wimbledon, competitie dotata cu premii de peste 15 milioane de euro.

Hanescu, numarul 81 in clasamentul ATP, si-a abjudecat primul set cu scorul de 6-3. Actul secund a fost mult mai echilibrat, fiind castigat de columbian in tie-break. A urmat un set alb castigatde Victor Hanescu care a reusit nu mai putin de 3 breakuri si a preluat din nou controlul. Desi in setul 4 Alejandro Falla a reusit un break si a condus cu 4-3, romanul a revenit si a castigat trei game-uri consecutive.

In turul doi, romanul il va intalni pe jucatorului ceh Tomas Berdych, favoritul numarul 11 al competitiei, care l-a invins in primul tur pe rusul Evgeny Korolev, scor 4-6, 6-1, 6-4, 3-6, 7-5.

Primul tur pe tabloul masculin de la Wimbledon nu s-a lasat cu surprize, principalii favoriti castigand lejer in fata adversarilor. Astfel, elvetianul Roger Federer a trecut fara probleme de slovacul Dominik Hrbaty (6-3, 6-2, 6-2), in timp ce sarbul Novak Djokovic l-a invins in patru seturi pe germanul Michael Berrer (7-5, 2-6, 6-3, 6-0).

Principalele rezultate de pe tabloul masculin de la Wimbledon

Roger Federer (Elvetia /N.1) - Dominik Hrbaty (Slovacia) - 6-3, 6-2, 6-2

Novak Djokovic (Serbia /N.3) - Michael Berrer (Germania) - 7-5, 2-6, 6-3,6-0

David Ferrer (Spania/ N.5) - Sergiy Stakhovsky (Ucraina) - 7-6 (8-6), 6-3, 1-3, abandon

Frank Dancevic (Canada) - David Nalbandian (Argentina/ N. 7) - 6-4, 6-2, 6-4

Marcos Baghdatis (Cipru /N.10) - Steve Darcis (Belgia) - 6-3, 6-2, 6-7

Tomas Berdych (Cehia /N.11) - Sergeď Korolev (Rusia) 4-6, 6-1, 6-4, 3-6, 7-5

Fernando Gonzalez (Chile /N.15) - Robby Ginepri (SUA) - 7-6 (7/3),7-5, 7-5

Simon Stadler (Germania) - Ivo Karlovic (Croatia /N.18) - 4-6, 7-6 (7/4), 6-3, 7-5

Lleyton Hewitt (Australia/ N.20) - Robin Haase (Olanda) - 6-7 (4-7), 6-3, 6-3, 6-7 (1-7), 6-2

Juan Carlos Ferrero (Spania /N.21) - Sam Querrey (SUA) - 2-6, 6-4, 6-4, 6-4

Andreas Seppi (Italia /N.29) - Tobias Kamke (Germania) - 5-7, 6-3, 6-2,6-4

Feliciano Lopez (Spania/ N.31) - Bryan Dabul (Argentina) - 7-6 (7/1), 3-6, 6-3,6-4

Marat Safin (Rusia) - Fabio Fognini (Italia) - 6-1, 6-2, 7-6 (7-3)