Romanca Raluca Olaru, locul 140 in clasamentul WTA, a fost eliminata luni in primul tur al turneului de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului. Sportiva in varsta de 19 ani a fost invinsa in doua seturi de australianca Samantha Stosur, ocupanta locului 98 in clasamentul WTA.

Aflata pentru prima data pe iarba de la Wimbledon, Raluca Olaru a pierdut primul set cu 2-6, dupa ce Stosur a reusit sa faca trei breakuri. Setul secund si-a pastrat echilbrul pana in in game-ul cu numarul 6, cand Raluca a pierdut din nou serviciul si i-a oferit australiencei sansa de a castiga si cel de-al doilea set cu 6-2.

Printre jucatoarele care s-au calificat in turul al doilea al turneului se numara cehoaica Nicole Vaidisova, cap de serie numarul 18, care a invins-o de compatrioata sa Zuzana Ondraskova in doua seturi ( 6-2 6-2), americanca Serena Williams care a eliminat-o pe estonianca Kaia Kanepi (7-5 6-3) si chinezoaica Zheng Jie care a castigat in fata Dominikai Cibulkova din Slovacia (6-4, 6-3).

Pe tabloul feminin de la Wimbledon, Romania mai este reprezentata de tenismenele Monica Niculescu, Sorana Carstea si Edina Gallovits. La masculin, singurul jucator roman prezent la Wimbledon este Victor Hanescu.