Roland Garros

Nadal-Federer 6-1, 6-3, 6-0. Ridicati-i statuie!

de Sorin Niculescu     HotNews.ro
Duminică, 8 iunie 2008, 18:08 Sport | Tenis

Rafael Nadal a castigat al patrulea titlu consecutiv pe zgura de la Roland Garros, dupa o noua prestatie incredibila. Spaniolul l-a zdrobit in finala pe liderul mondial Roger Federer si a incheiat turneul fara a ceda vreun set. Nadal este neinvins in participarile la Internationalele Frantei.

Dupa un inceput echilibrat, Nadal s-a dezlantuit si de la 2-1 in primul set a castigat sase ghemuri la rand, adjudecandu-si prima mansa cu 6-1 si distantandu-se la 2-0 in partea a doua. Federer a revenit in joc si a reusit sa egaleze la 2, iar la 3-3 a avut minge de break insa a ratat-o si din acel moment pe teren a ramas un singur jucator: Nadal care a dus jocul sau la perfectiune si nu i-a mai dat nicio sansa elvetianului care incerca prima sa victorie la Roland Garros, singurul Grand Slam care ii lipseste din palmares.

Nadal a dominat meciul la toate capitolele, reusind 46 de lovituri castigatoare si doar sapte erori nefortate, in timp ce Federer a avut 35 de greseli neprovocate de adversar, castigand un singur capitol, acela al asilor (2-0).

Cu acest succes, Nadal a egalat recordul tuturor timpurilor la Paris, patru trofee consecutive, detinut de Bjorn Borg de la sfarsitul anilor '70.






















3947 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ce titlu idiot (Duminică, 8 iunie 2008, 19:07)

    Vasile Alexandrescu [anonim]

    Uitati-va la recordurile lui Federer, daca tot vorbiti de statui. Nadal e dominant, dar pe zgura si atit.
    Mi se pare mie sau exista un entuziasm cam umflat pe hotnews legat de Nadal? Se vede un bias la fiecare articol.
    • 0 (0 voturi)    
      king of clay (Duminică, 8 iunie 2008, 20:11)

      mihai ant [anonim] i-a raspuns lui Vasile Alexandrescu

      vasile, nu as zice chiar 'idiot, ci mai degraba realist in contextul tuturor realizarilor de exceptie pe zgura ale spaniolului; fara sa mai vorbim si de raportul 11-6 in fata liderului elvetian, care, sa recunoastem, a inceput prost anul tenisistic si il continua.
      te mai contrazic in legatura cu 'dominatia lui fed pe suprafetele rapide, in ultimul timp rafa a prins mai mereu finale sau cel putin faze avansate ale acestor turnee, fiind foarte de a-l invinge pe fed in cateva randuri.
      numai bine!
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns lui Mihai (Duminică, 8 iunie 2008, 21:30)

        Vasile Alexandrescu [anonim] i-a raspuns lui mihai ant

        Bineinteles ca Federer a inceput prost anul si exista sanse bune sa-l si termine prost. Ar putea fi inceputul declinului.
        Dar legat de titlul articolului si "realizari de exceptie". Daca e sa consideram statistici pe o singura suprafata, Federer pe iarba la Wimbledon e 35-0 si 5 titluri consecutive fata de Nadal pe zgura 28-0 cu 4 titluri.
        E adevarat ca Nadal e mai apropiat pe iarba de Federer (si as zice ca e anul asta are mari sanse sa-l si cistige), decit Federer de Nadal pe zgura, dar la US Open si Australian Nadal n-a ajuns niciodata in finala, pe cind Federer are 3 finale consecutive de French Open, singura suprafata pe care n-a cistigat vreun mare slam.

        Considera ca Federer are 12 Grand Slam-uri facute in 5 ani, cu 2 mai putine ca recordmanul Sampras, care le-a facut in mai bine de 10 ani, si compara cu cele 4 slam-uri ale lui Nadal, toate la Roland Garros, si o sa vezi de ce mi se pare deplasat sa-i "ridici statuie" oricarui jucator contemporan altul decit Federer. Chiar daca acum suferit o infringere umilitoare.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns lui Mihai 2 (Duminică, 8 iunie 2008, 21:42)

        Vasile Alexandrescu [anonim] i-a raspuns lui mihai ant

        Si legat de statistica meciurilor directe, o fi 11-6 dar din alea 11 victorii, vreo 8 au fost pe zgura. Statistica pe toate celelalte suprafete la un loc e vreo 5-2 pentru Fed, dar meciurile sunt mai putine decit cele pe zgura si astfel statistica generala e in favoarea lui Nadal, dar asta pentru ca el nu s-a "ostenit" sa ajunga in finale hard/grass ca sa faca posibile intilnirile directe, asa cum a ajuns Fed pe zgura.
    • 0 (0 voturi)    
      Cine e Federer? (Duminică, 8 iunie 2008, 20:17)

      circo [anonim] i-a raspuns lui Vasile Alexandrescu

      Nu te supara, dar idolul tau a luat doar patru game-uri in fata lui Nadal. Cine e Federer in 2008? N-a facut nimic... Si vine acum si incheierea dominatiei lui la Londra.
      • 0 (0 voturi)    
        a (Duminică, 8 iunie 2008, 22:01)

        zb [anonim] i-a raspuns lui circo

        draga circo: Federer a luat 4 game-uri, dar el l-a invins macar o data pe Nadal pe zgura, tot cu 6-0, pe cand Nadal ii pleasca pe iarba langa FedEx. Furthermore, 11-6: pentru ca Nadal nu ajunge in fazele avansate ale altor turnee de GS, pe cand Fed a jucat ultimele 16 semifinale... Federer ii nr 1 de 4 ani, sau cam asa ceva, si asta nu se va schimba nici anul acesta. Nadal undei la US, Australian Open??? La Shanghai?? El ii nr 2 doar pentru ca exista zgura, si numai de asta. E numai o coincidenta ca la invins pe Fed pe un hard (US), asa cum si turneul de anul trecut de la Hamburg ii o coincidenta. Si acum puneti imaginatia la treaba: Federer nu mai are ce castiga, in afara de RG; de asta cateodata se vede lipsa de ambitie, pe cand Nadal e un incapatanat. Sunt de parere ca tenisul, tenisul frumos, perfect, tehnica este de departe de partea lui Federer. Nadal az a jucat extraordinar, dar se vede ca nu are tehnica lui Fed, (voleurile). Sunt de parere ca Nadal il invinge pe Federer intotdeauna din cauza ca ii stangaci, stangaci, stangaci, si loveste cu to spin. Si eu sunt stangaci, dar nu-mi place jocul lui Nadal. Nici pe departe. Vine Wimbledon. Vine timpul lui Fed, again. Mi se pare ca toata lumea il apostrofeaza fe elvetian ca ii expirat, dar uitati ca ii NR 1DE 4 ANI, 12 GS, 3 FINALE CONSECUTIVE SI LA PLICTISITORUL DE ROLAND GARROS?!
    • 0 (0 voturi)    
      lol (Duminică, 8 iunie 2008, 20:53)

      scharke [anonim] i-a raspuns lui Vasile Alexandrescu

      Da de unde esti draga? Vrei sa ne spargi... "bias".... zi repede cati bani ai pierdut!
  • 0 (0 voturi)    
    Nadal cu "N" (Duminică, 8 iunie 2008, 20:39)

    daniel [anonim]

    Sunt fan Federer. Am vazut finala. 6-1,6-3, 6-0 inseamna umilinta. Umilirea numarului UNU ATP. Jos palaria! Chiar conteaza suprafata? Daca DA, nu dispera, vine Wimbledon-ul...Favorit...Nadal???
    • 0 (0 voturi)    
      Wimbledon... (Duminică, 8 iunie 2008, 21:26)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Federer l-a batut pe Nadal de 2 ori pana acum pe iarba..si a castigat 5 titluri consecutive..nu cred k il va bate Nadal anu' asta..
      • 0 (0 voturi)    
        Alina (Duminică, 8 iunie 2008, 22:38)

        Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui Alina

        Nici eu nu cred, dar asta nu ma impiedica sa sper. :)
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Luni, 9 iunie 2008, 2:44)

    ala [anonim]

    o fi nadal talentat nu zic, dar nu are eleganta lui federer. nadal e un pusti teribil care joaca extraordinar pe zgura dar in acelasi timp vine pe teren sa-si flexeze muschii in tricourile lui mulate si in pantalonasii lui strambti pe care tot si-i scoate dintre buci la fiecare serva. nu-mi place atitudinea lui nadal, e prea metrosexual pt gusturile mele.
    federer, cu tot anul lui mai putin bun (asta dupa standartele impuse de federer, caci altfel a avut un excelent) ramane regele tenisului actual. in ce anii ce vin cred ca va reusi sa castige si la roland garros.
    • 0 (0 voturi)    
      perfect adevarat (Marţi, 10 iunie 2008, 18:05)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui ala

      Nu cred ca Nadal e capabil sa loveasca nici macar 1 din 10 mingi asa cum a lovit Federer in setul 2, pe la game-ul 2-3...
      Fara sa fiu fan Federer (desi imi place), asa ceva nu am vazut pe un teren de tenis de mult timp...

      Si intr-adevar, Nadal e cam prea plin de muschi si de sine :-)

      Nu stiu insa de ce nu e capabil Federer sa ii dea replica pe masura, arme are...
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Luni, 9 iunie 2008, 9:17)

    liviu [anonim]

    mai nadal e cel mai bun pe zgura de muuuuuuuuuuuulta vreme

    oricum titlul e exagerat
    sincer ma asteptam sa castige nadal da nu asa usor... parca e meci de calificari...
  • 0 (0 voturi)    
    titlu (Luni, 9 iunie 2008, 10:30)

    Alexandru [anonim]

    Nici Federer si nici Nadal nu au nevoie de statuie. Ceea ce face Nadal pe zgura e extraordinar iar ceea ce a realizat Federer in tenis este, de asemenea, extraordinar. Nu mai comentati performantele celor doi plecand de la un titlu tampit. Daca urmariti meciuri de tenis in mod curent probabil stiti ca avem niste comentatori absolut jalnici (cu exceptia celor de la eurosport care sunt acceptabili) iar stirile sportive la noi in tara sunt patetice.
    Tin cu Nadal si imi place mai mult jocul lui dar, deocamdata cel putin, nici nu se pune problema cine este jucatorul mai bun. Federer a realizat mult prea multe si este la distanta mare in fata. Nadal, daca invata sa joace mai bine pe hard si nu se accidenteaza are o sansa.
  • 0 (0 voturi)    
    Nadal e bun rau (Luni, 9 iunie 2008, 14:39)

    Dragos [anonim]

    Fara discutie Federer este cel mai cunoscut jucator si cu cel mai bun tenis, dar pe zgura Nadal este departe de toti din circuit. daca pe suprafete rapide Federer mai are adversari ca Novac Djokovici. Nadal, Tsonga chiar, care d.p. meu de vedere la Austrelian Open a avut cel mai frumos tenis vazut pana acum. si pe langa altele jocul lui Nadal se imbunatateste pe suprafetele rapide .
    Si pentru fanii lui Fererer va rog fiti mai realisti
  • 0 (0 voturi)    
    nadal king of clay-fed best ever (Luni, 9 iunie 2008, 14:54)

    C. [anonim]

    Ar fi frumos sa vedem totusi o finala RG cu un federer care sa nu mai faca atatea greseli nefortate, sa-i intre primul serviciu (nu ca acum 2ani) si sa nu mai aiba atat de mult ghinion cu fileul. Oricum, nadal si federer vor impinge tenisul in fata si ma bucur ca sunt contemporan cu ei. Decat sa ridicam statui morbide, mai bine iesim din casa ca sa jucam acest minunat sport, ei vor intra oricum in istorie.
  • 0 (0 voturi)    
    re:re:re: ... (Luni, 9 iunie 2008, 16:50)

    mihai ant [anonim]

    da, federer are acea gratie/finete pe care nadal nu o are. are lovituri naturale pe care nadal nu le prea are. are talent, unul diferit de cel al spaniolului.
    interesant este si va fi de vazut evolutia tenisului dupa retragerea elvetianului, cu rafa si nole rivalizand.

    ce nu am mentionat si ce nu au niciunul dintre ei, e acea 'postura/statura/compozitie nu stiu cum sa-i zic pe care a avut-o pistol pete, jucatorul meu fav all time. si inca o are, daca ati vazut cele 3 partide dintre el si fed.
    pacat ca s-a retras in 2002, mai putea sustine inca 2-3 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    FEDERER TREBUIE SA SE RETRAGA DUPA UMILINTA DE DUM (Marţi, 10 iunie 2008, 20:58)

    DJOCOVICI [anonim]

    federer n-a avut adversari pe masura pina acum.

    dupa felul cum a pierdut ar trebui sa se simta si sa iasa la pensie pentru ca e de-a
    dreptul ridicol.

    nici hanenescu daca juca nu o lua asa rau pe coaja!

    dar de acum inainte nu o sa mai cistige multe turnee de grand slem.

    anul asta nu mai ia nimic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

    e terminat si oricum ii ajung 12 turnee cistigate.
    a avut un noroc fantastic ca a jucat toti anii astia aproape singur fara adversari pe masura .

    djocovici , nadal si in curind gulbis o sa-l bata mereu.

    poate sa iasa la pensie ca nu mai e bun de nimic
    • 0 (0 voturi)    
      tenisul conteaza (Miercuri, 11 iunie 2008, 14:37)

      sam [anonim] i-a raspuns lui DJOCOVICI

      asa sa patesti tu, cand ai sa ai vreo 50 de ani si n-ai sa mai poti,,,in general, sa-ti zica lumea ca nu mai esti bun de nimic...
      habar n-ai de tenis.
    • 0 (0 voturi)    
      tenis (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 9:30)

      neagu [anonim] i-a raspuns lui DJOCOVICI

      federer este cel mai bun tenisman din toate timpurile
  • 0 (0 voturi)    
    asemanari si deosebiri (Joi, 12 iunie 2008, 5:20)

    lucian blaga [anonim]

    Ma bucur sa vad cati comentatori inteligenti avem...ma amuza si profanii...:)
    Rafa Nadal este singurul jucator care a avut indrazneala sa lupte de la egal la egal...11-6...:) cu Roger.
    Roger poate fi ...The Greatest ...dar nu a avut elegantza asta intotdeauna,sa nu uitam ca Rafa are doar 22 de ani.Ar trebui sa il dezvatzam sa-si scoata pantalonii din fund,cumva,nu stiu cum...sa nu uitam maniera in care l-a spulberat pe Roger si eleganta cu care s-a manifestat dupa meci...
    Hai sa admitem..e minunat pentru tenis si pentru noi...si sa traiasca...Vamos Nastase si la mai multe miliarde pt. Tiriac!!!