Doar 13 meciuri s-au putut termina in ziua a treia a Internationalelor Frantei, ploaia dand mari batai de cap organizatorilor. Doar putin mai mult de jumatate dintre meciurile turului inaugural s-au incheiat pana acum, desi programarea initiala cerea ca miercuri sa debuteze jocurile din runda secunda.

Si doi romani au avut de suferit din cauza ploii, meciurile lor intrerupandu-se in dese randuri: Victor Crivoi si Victor Hanescu vor incerca abia miercuri promovarea in turul doi. Partida lui Hanescu impotriva israelianului Dudi Sela a inceput luni, dar s-a intrerupt din cauza ploii la scorul de 3-1 in primul set pentru Sela. Jocul s-a reluat marti, Sela a castigat primul set cu 6-4, iar la 2-1 pentru Hanescu in mansa secunda, disputa a fost din nou intrerupta si amanata pentru miercuri.

Printre picaturile de ploaie, Victor Crivoi a reusit sa dispute mai mult de trei seturi contra spaniolului David Marrero. Ibericul a castigat primele doua manse cu 6-3, 6-3, iar Crivoi si-a adjudecat-o pe a treia cu 7-5. la 5-3 pentru Marrero in setul patru, meciul a fost din nou intrerupt.

Printre norocosii care au putut incheia marti meciurile, obtinand si calificarea in turul doi, se numara rusul Nikolai Davidenko, al patrulea favorit, invingator cu un triplu 6-3 in fata lui Thomas Johansson, sau croatul Mario Ancic care l-a eliminat pe Andreas Seppi, favorit 31, cu 6-2, 7-6, 6-2.

In concursul feminin, Amelie Mauresmo, cap de serie numarul 22, a trecut de Olga Savciuk din Ucraina cu 7-5, 4-6, 6-1, iar Svetlana Kuznetova, a patra favorita la Roland Garros, a invins-o pe Aiko Nakamura cu 6-2, 6-3.