"Vampirul Ion Tiriac" ar putea desfiinta turneul Masters de la Hamburg

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 20 mai 2008, 12:39 Sport | Tenis

Ion Tiriac
Foto: AGERPRES
Jurnalistii germani de la Bild se tem ca turneul Masters de la Hamburg nu va mai exista in anul 2009 din cauza "Vampirului Tiriac", cel care a programat in aceeasi perioada Mastersul de la Madrid, caruia i-a marit premiile pana la 15 milioane de euro.
 
"Ion Tiriac, seful turneului de la Madrid, a programat deja competitia combinata, feminina si masculina, exact in perioada in care ar avea loc Mastersul de la Hamburg. Vampirul din Transilvania, porecla lui Tiriac, este considerat foarte puternic in lumea tenisului, cuvantul sau are greutate", se scrie in Bild, conform NewsIn.

ATP a anuntat ca va retrage de anul viitor statutul de Masters turneului de la Hamburg, pe langa acest lucru urmand ca la Madrid sa se joace in perioada 7-17 mai, dupa ce acum figureaza in calendarul international in intervalul 13-19 octombrie.
 
Turneul de la Madrid va avea si o proba rezervata tenisului feminin, iar premiile totale vor ajunge la aproximativ 15 milioane de euro, dupa spusele lui Ion Tiriac.




















4301 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    afaceri, tata, afaceri ... (Marţi, 20 mai 2008, 13:44)

    eu [anonim]

    atit il intereseaza pe "vampir", sa-i iasa lui banu'.
    il doare in fund de tenis, si de sport in general.
    • +2 (4 voturi)    
      Serios? (Marţi, 20 mai 2008, 15:16)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui eu

      Hmmm, mi se pare mie sau acest Tiriac este unul si acelasi cu celebrul tenisman Ion Tiriac, care a facut cunoscuta Romania in lume, alaturi de Ilie Nastase, Nadia Comaneci, Dan Grecu si Dukadam? Nu ma leg de partea cu "sa-i iasa banu'" din mesajul tau, dar la faza cu "Il doare in fund de tenis si de sport in general"... eu cred ca mai ai putin de muncit pana sa ai realizari sportive mai importante decat Tiriac. Sau poate esti Gica Hagi si postezi din anonimat?
  • +2 (6 voturi)    
    Rumanul (Marţi, 20 mai 2008, 13:54)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Un "ruman" adevarat.

    N-are tata, n-are mama, banu' sa iasa.
    Asta nu-i tatal aluia de-i murdar de faina pe la nas, Ion-Ion ?
    • -1 (1 vot)    
      De ce zici asta ? (Marţi, 20 mai 2008, 22:40)

      kinn [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Care-i problema frate daca omul incearca sa-si promoveze propriul turneul de a Madrid ? Tocmai i-a crescut premiile .... de unde pana unde deduci tu ca "N-are tata, n-are mama, banu' sa iasa" ??
  • 0 (4 voturi)    
    buna dimineata! (Marţi, 20 mai 2008, 14:26)

    Codruta [anonim]

    Bine ca s-au trezit si nemtzalaii astia, si si-au dat seama cam ce fel de tip e Tiriac - ca noua inca ne mai este prezentat acest personaj "cu stele de Dinamo" drept cine stie ce mare prajitura! >:
    • -1 (1 vot)    
      tiriac (Miercuri, 21 mai 2008, 0:57)

      senior [anonim] i-a raspuns lui Codruta

      ... si cam cu ce te-a suparat asa de tare Tiriac?
      ai putea sa explici in 2 fraze? Ca sa te stimulez iti spun ca mie (58 ani) imi place si-l respect.
      Sa-ti zic si ceva de invidie ta pe ... ?
      Sunt curios sa vad argumente! Altfel bla bla ba pot citi si asculta si pe Realitatea!
      • 0 (0 voturi)    
        Senior (Vineri, 27 februarie 2009, 14:13)

        Sorin Blaj [utilizator] i-a raspuns lui senior

        Cred ca acum, dupa alegerile de la FRT, te-ai cam lamurit.
  • +2 (4 voturi)    
    pe de alta parte (Marţi, 20 mai 2008, 14:30)

    Codruta [anonim]

    NORMAL ca s-a dus in Spania - mai nou, toti securistii si tzeparii nostri s-au bagat adanc in economia spaniola, in special bazandu-se pe fraieri romani "la negru". Vezi imobiliarele, prostitutia, cazinourile samd... dar mai ales imobiliarele... >:

    Unde e mare scula pe bascula si bolnaviorul ala de inimioara, pe nume Tender... :-p

    Ca daca e omu bolnav... >:
  • +1 (3 voturi)    
    Da ce aveti de acolo bai (Marţi, 20 mai 2008, 14:45)

    elaxxx [utilizator]

    Nemtii striga arde, ca le arde casa ... au o ura pe romani ca le-au luat afacerile.. ca a venit nokia la noi si mai vor si altii ...si acum le mai pelaca o sursa de venit .. e nu la romani ca in spania .. .dar are ceva de acolo 1 db de roman ... numai bun motiv sa ajunga la fel ca italienii ... de fapt ce ne mira cand si antisemitismul impreuna l-au clocit ....
    aici nu e vb de tiriac .. e vorba de ura fata de romani care ia amploare in europa !!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      No problem (Marţi, 20 mai 2008, 20:13)

      Barbierul din Sevilla [anonim] i-a raspuns lui elaxxx

      Nu va faceti probleme. Din comisioanele aberante de la Unicredit-Tiriac, daca mai vinde si elicopterul cu interior Versace, are bani destui si pentru turneul de la Hamburg si pentru fumurile lui Ion-Ion Jr. Sa-mi radeti mie mustata daca nu e asa!
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 20 mai 2008, 22:47)

    kinn [utilizator]

    Omul are un turneu la Madrid si i-a crescut premiile la 15 milioane. Care-i problema ? Nu e nici hot, nici ticalos, nici mafiot din cauza asta. Jucatorii nu vor mai vrea sa mearga la Hamburg ci la Madrid ca e rost de mai multi bani, asta e tot.
  • +2 (2 voturi)    
    care penisman? (Miercuri, 21 mai 2008, 0:10)

    kllaus [anonim]

    singurul lucru prin care s-a remarcat Mustacila este simtul afacerilor. Cu mingea de tenis a fost ceva mai usurel. Adevaratul talent consta in a-i manevra pe altii, si se pare ca-i iese de minune. Au dreptate nemtii- nu poti sa distrugi un turneu clasic doar pentru o punga de bani in plus. Asa s-a ajuns sa se organizeze turnee de tenis in Doha, printre mulgatorii de camile si bani. De bani ne mulg pe noi cu preturile astea la combustibili. Dupa acelasi principiu "Banii misca lumea" maine poimaine o sa uite lumea de Praga, Venetia si o sa mergem cu gondola prin Arabia Saudita unde tocmai se construiesc mici tarisoare numai bune de vizitat de fraieri.
  • -1 (1 vot)    
    Tiriac si "criticii" sai (Miercuri, 21 mai 2008, 1:04)

    senior [anonim]

    ... e unii care fac bani pe bune si altii care fac bani furind!
    ... e unii care apreciaza munca cinstita si critica pe cea necinstita dar e si altii care critica si critica si critica.
    Ba da prosti e astia!

    Pe bune, am auzit si critici la adresa lui Tiriac, pe care eu il respect . Puteti spune 2 motive, argumentate. pentru care aruncati cu noroi ca si niste "sportivi" nationali ?
    Daca nu aveti motive mai puneti mana pe carte, mai ofticatilor. sau treceti la furat ca furtul si critica nejustificata se "pupa"!
    • +2 (2 voturi)    
      usurel, mon cher... (Vineri, 23 mai 2008, 18:29)

      tot senior [anonim] i-a raspuns lui senior

      Mai usor, taicutza ca te-ai inrosit de tot. Iti iei ceva de securistul asta cu mustati sau il aperi din devotament?
      Cand te duci la metro si cumperi gunoaie la preturi de lux, tot asa de partizan de simti?
      Sau ia de incearca sa-ti iei o masina de firma lui si sa te vad cand treci pe la ei pe la service.
      Baiat cinstit idolul asta ala matale. Dar de scandalul cu ala de-a fost cancelar la nemtzi (ceva ani buni in urma) si era mana-n mana cu "rumanu" nu mai zici nimic?
      Ia cu apa rece si respira adanc. Daca tot nu merge, incearca cu tataneasa. Am auzit ca face minuni...