Liderul mondial, Roger Federer, a fost aproape de o noua umilinta in al doilea tur al Mastersului de la Monte Carlo, castigand partida cu spaniolul Ruben Ramirez Hidalgo cu 7-6 in decisiv, dupa ce jucatorul clasat pe locul 137 in lume a condus cu 5-1. Intalnirea a durat mai mult de doua ore, iar Federer va trebui sa se refaca pentru meciul din optimi cu francezul Gael Monfils.

Elvetianul a castigat categoric primul set, scor 6-1, dar a avut probleme in partida secunda pe care a pierdut-o cu 6-3, set in care nu a beneficiat decat de o singura minge de break, nefructificata, si si-a trecut in cont doua duble greseli.

In setul decisiv, spaniolul s-a distantat la 5-1 si a servit pentru meci, dar Federer s-a trezit la timp, castigand cinci ghemuri consecutive si apoi in tie-break nu a mai avut adversar, impunandu-se cu 7-1.

Federer are cel mai slab debut de sezon din ultimii patru ani, castigand un singur turneu, saptamana trecuta la Estoril, la prima finala disputata, dupa eliminari in semifinale la Openul Australiei si Indian Wells, in sferturi la Miami si in turul intai la Dubai.