Spaniolul Rafael Nadal l-a invins in trei seturi pe americanul James Blake, scor 3-6, 6-3, 6-1, la capatul unei partide interesante si in urma careia ibericul a ajuns in semifinalele turneului american de la Miami.

In cautarea primului sau titlu din 2008, Nadal a inceput slab meciul, fiind dominat de Blake, cel care a si castigat primul set cu 6-3.

Bazandu-se pe o forma fizica mai buna, spaniolul a revenit si a castigat urmatoarele doua seturi, scor 6-3, 6-1, reusind sa se califice in penultimul act dupa o partida care a durat o ora si 55 de minute.

In semifinale, Nadal il va intalni pe Tomas Berdych, cel care l-a invins pe Igor Andreev cu 6-4, 6-4, in timp ce in cel mai interesant meci al sferturile de finala se vor intalni elvetianul Roger Federer si americanul Andy Roddick.