Sarbul Novak Djokovic, castigator in 2008 al Openului Australiei si al primului turneu din seria Masters, Indian Wells, a fost eliminat la Miami, in turul secund, de necunoscutul sud-african Kevin Anderson, jucator clasat pe locul 122 in lume si ajuns pe tabloul principal in Florida dupa parcurgerea calificarilor.

Detinatorul trofeului la turneul de la Miami, Djokovic a avut probleme in fata lui Anderson inca din primul set, pe care a reusit sa il impinga in tie-break, insa sud-africanul s-a impus categoric in jocul decisiv, cu 7-1.

Sarbul a reusit sa egaleze (6-3 in setul doi) si apoi a condus cu 2-0 in setul doi. La 30-40, pe propriul serviciu, Djokovic a primit un avertisment din partea arbitrului, pentru depasirea timpului de serviciu, dupa numeroasele batai ale mingii, insa a reusit sa castige punctul. Insa Anderson a reusit apoi o serie incredibila de 13 puncte consecutive si a preluat conducerea cu 3-2.

La prima sa minge de meci, Anderson a facut o dubla greseala, dar apoi a profitat de o minge trimisa in fileu de Djokovic, reusind cea mai importanta victorie a carierei.

"La ultimul punct, aveam siretul desfacut, dar nu caut o scuza din asta. El a meritat sa castige. Am fost un pic obosit inca de la inceput", a explicat infrangerea al treilea jucator al lumii.