​Petra Martic și Bernarda Pera au câștigat turneele de categorie „WTA 250” de la Lausanne, respectiv Budapesta, în urma finalelor disputate duminică.

Petra MarticFoto: Laurent Gillieron / AP - The Associated Press / Profimedia

Petra Martic, campioană la Lausanne

Croata Martic (85 WTA) s-a impus în fața sârboaicei Olga Danilovic (124 WTA), scor 6-4, 6-2. Finala de la Lausanne a durat o oră și jumătate.

Pe parcursul competiției din Elveția, Petra a mai trecut de Nuria Parrizas-Diaz (54 WTA, favorită 5), Erika Andreeva (153 WTA), Belinda Bencic (13 WTA, 2) și Caroline Garcia (48 WTA).

Martic a obținut astfel al doilea titlu al carierei, după cel de la Istanbul (2019).

Sportiva din Croația va realiza un salt impresionant (30 de poziții) în clasamentul WTA și va urca până pe locul 55.

Bernarda Pera a câștigat turneul de la Budapesta

​Tot duminică, Bernarda Pera (130 WTA, venită din calificări) a reușit să câstige primul său titlul WTA din carieră, după a învins-o pe Aleksandra Krunic (105 WTA), în finala turneului de la Budapesta.

Americanca a avut nevoie de o oră și 28 de minute pentru a obține victoria în fața sportivei din Serbia, scor 6-3, 6-3.

Pera le-a mai învins la turneul din Ungaria pe Katarina Zavatska (284 WTA), Sofia Shapatava (356 WTA), Marina Bassols (226 WTA), Aliaksandra Sasnovich (36 WTA), Elisabetta Cocciaretto (118 WTA) și Anna Bondar (53 WTA).

În urma triumfului de la Budapesta, Bernarda va urca până pe locul 81 în ierarhia mondială (salt de 49 de poziții). De asemenea, Krunic va ocupa locul 75.