​Ons Jabeur s-a calificat duminică în sferturile de la Wimbledon 2022. Sportiva din Tunisia, cotată de casele de pariuri cu prima șansă la câștigarea turneului, a avut parte de un meci foarte dificil cu Elise Mertens (cap de serie 24).

Ons JabeurFoto: PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia

Aflată pe locul al doilea în clasamentul WTA, Jabeur s-a impus în două seturi în fața belgiencei, scor 7-6(9), 6-4.

Ons a revenit de la 3-6 în tiebreakul primului set (a salvat în total cinci mingi de set), a fost mai concentrată decât adversara sa în momentele importante și a obținut victoria după o oră și 47 de minute de joc.

Ons Jabeur va da în sferturile competiției de la All England Club peste Marie Bouzkova (66 WTA). Dacă va trece de cehoaică, tunisianca se va duela în penultimul act cu învingătoarea meciului dintre Tatjana Maria (103 WTA) și Jule Niemeier (97 WTA).

La ediția din 2021 a Wimbledonului, Ons Jabeur s-a oprit în faza sferturilor.