Ziua de duminică a adus două eliminări importante la Wimbledon 2022: Carlos Alcaraz (favorit 5) a fost învins de Jannik Sinner, în timp ce Jelena Ostapenko (12) a pierdut împotriva Tatjanei Maria. Cele mai importante nume care au obținut calificarea în sferturile competiției de la All England Club sunt Novak Djokovic și Ons Jabeur.

WimbledonFoto: AELTC/Jed Leicester / PA Images / Profimedia

Wimbledon 2022 - Cele mai importante evenimente de duminică, 3 iulie, de la All England Club

00:40După două ore și 38 de minute de joc, Novak Djokovic îl învinge pe Tim van Rijthoven, scor 6-2, 4-6, 6-1, 6-2. Sârbul va juca în sferturi cu Jannik Sinner.

00:01Nole își revine și se impune fără probleme în setul al treilea, scor 6-1.

23:33Tim van Rijthoven confirmă forma senzațională din ultima perioadă și câștigă un set în partida cu Novak Djokovic, scor 6-4.

22:43Novak Djokovic câștigă fără emoții primul set al meciului cu van Rijthoven, scor 6-2.

22:16Imagini de colecție la Wimbledon 2022 - Simona Halep, premiată alături de Roger Federer, Rafael Nadal și alți campioni

22:15Ons Jabeur trece de Elise Mertens după două seturi echilibrate, scor 7-6(9), 6-4. Tunisianca este principala favorită a competiției la casele de pariuri.

22:00Novak Djokovic și Tim van Rijthoven au intrat pe Terenul Central de la Wimbledon. Este ultimul meci al zilei.

21:40Italianul Jannik Sinner (favorit 10) îl învinge în patru seturi pe spaniolul Carlos Alcaraz (5), scor 6-1, 6-4, (8)6-7, 6-3. Noul elev al lui Darren Cahill s-a calificat în sferturi, fază a competiției în care îl așteaptă pe Novak Djokovic.

21:27După o oră de joc și multe răstunări de situație, Ons Jabeur câștigă primul set împotriva belgiencei Elise Mertens, scor 7-6(9). Sportiva din Tunisia a salvat cinci mingi de set.

20:27A început meciul dintre Ons Jabeur (favorită 3) și Elise Mertens (24).

20:00Cameron Norrie (favorit 9) trece de Tommy Paul (30), scor 6-4, 7-5, 6-4. Britanicul a ajuns în sferturi la Wimbledon.

19:32Jannik Sinner se impune și în al doilea set al meciului cu Carlos Alcaraz, scor 6-4.

19:30După o luptă care a durat patru ore și 36 de minute (cel mai lung meci de la Wimbledon 2022), David Goffin (58 ATP) l-a învins pe americanul Frances Tiafoe (favorit 23), scor 7-6(3), 5-7, 5-7, 6-4, 7-5.

18:35Jannik Sinner câștigă categoric primul set în fața lui Carlos Alcaraz, scor 6-1.

18:23Organizatorii au anunțat programul zilei de luni - Când joacă Simona Halep cu Paula Badosa.

18:05A început meciul dintre Jannik Sinner (favorit 10) și Carlos Alcaraz (5).

17:43Jule Niemeier (97 WTA) a trecut de britanica Heather Watson (121 WTA), scor 6-2, 6-4.

17:10Tatjana Maria mai produce o surpriză la Wimbledon: s-a calificat în sferturi după ce a trecut de Jelena Ostapenko (favorită 15), scor 5-7, 7-5, 7-5. Sportiva din Germania a salvat două mingi de meci în setul secund.

16:53Jule Niemeier se impune în primul set al meciului cu Heather Watson, scor 6-2.

16:30Tatjana Maria salvează două mingi de meci și câștigă setul secund cu 7-5.

16:12După o oră și 11 minute de joc, David Goffin își adjudecă primul set în fața lui Frances Tiafoe, scor 7-6(3).

15:45Jelena Ostapenko a câștigat primul set al meciului cu Tatjana Maria, scor 7-5.

14:35Marie Bouzkova (66 WTA) este prima jucătoare calificată în sferturi la Wimbledon 2022: 7-5, 6-2 vs Caroline Garcia.

14:02După 49 de minute de joc, cehoaica Marie Bouzkova câștigă primul set în fața franțuzoaicei Caroline Garcia (55 WTA), scor 7-5.

12:48Se vor juca duminică pe terenurile de la All England Club