Romania n-a reusit nicio victorie impotriva Frantei, in intalnirea din Grupa Mondiala a Cupei Davis, organizata la Sibiu. De altfel, in cele cinci meciuri disputate, romanii au luat doar patru seturi, doua in confruntarea de dublu, si cate un la simplu, castigate de Andrei Pavel in fata lui Tsonga, si Horia Tecau cu Clement. In ultima zi, Llodra l-a invins pe Pavel dupa doua tie-breakuri, iar Clement pe Tecau cu 7-6, 2-6, 6-4.

Cu o calificare obtinuta dupa ziua secunda, Franta nu a mai aliniat in ultima zi echipa de baza, Gasquet si Tsonga fiind inlocuiti cu Llodra si Clement, jucatorii care au evoluat in meciul de dublu. Nici Victor Hanescu nu a mai intrat pe teren pentru Romania, in locul sau fiind ales Horia Tecau.

Pavel si Llodra au deschis ziua a treia, intr-o atmosfera destinsa, in care cei 50 de suporteri ai Frantei i-au strigat in dese randuri numele tenismanului roman. In primul set, cei doi au mers cap la cap pana in tiebreak, adjudecat de francez cu 7-5. Mansa a doua a fost mai disputata, Michael Llodra reusind breakul la 1-1, insa Pavel a egalat imediat. Din nou francezul a castigat pe serviciul Cneazului la 4-3, Pavel s-a revansat si a egalat din nou la cinci. In cele din urma, tiebreakul i-a apartinut tot francezului, care s-a impus cu 9-7 si ducea diferenta la 4-0 in favoarea cocosilor galici.

In fine, Arnaud Clement a trecut de Horia Tecau in ultimul meci de la Sibiu cu 7-6 (7-3), 2-6, 6-4.

Franta va intalni Statele Unite ale Americii in sferturile de finala, iar Romania va disputa in luna septembrie barajul de mentinere in Grupa Mondiala.