Richard Gasquet a castigat primul meci al intalnirii dintre Franta si Romania, trecand de Victor Hanescu in minimum de seturi, scor 7-6, 6-4, 7-5. Imediat dupa tragerea la sorti, francezul a declarat presei din tara sa ca nu va avea emotii in fata romanului pe care il va invinge in trei seturi.

Meciul a fost insa echilibrat, dar in afara de debutul sau, cand Hanescu a condus cu 2-0, Gasquet a fost de fiecare data la conducere. A reusit sa egaleze la 2, apoi in tiebreak a facut rapid un minibreak si a luat jocul decisiv cu 7-5.

Am jucat destul de bine, mai ales ca Richard Gasquet este un jucator de top, cu un joc solid, rapid. Este mai iute, mai mic si cred ca s-a miscat mai bine decat mine. Am inceput primul set bine, m-am simtit relaxat, dar apoi am cedat initiativa. Dupa pierderea unui set atat de strans cum a fost primul te simti putin dezamagit. El se descurca bine la retur si in multe ghemuri a pus presiune pe mine.

Victor Hanescu, pentru TVR1

In setul secund, Hanescu a condus din nou cu 1-0, dar apoi francezul s-a desprins la 3-1 si a pastrat aceasta diferenta pana in finalul partidei, adjudecata cu 6-4.

Romanul a parut ca poate reveni in joc, conducand de fiecare data in setul al treilea, dar la 5-5 francezul a rupt ritmul, a avut trei mingi de break, Hanescu reusind sa salveze doar doua. Apoi, pe propriul serviciu, Gasquet si-a adjudecat setul, si implicit si partida, dupa 2 ore si 44 de minute.

Statisticile sunt toate de partea francezului, care a reusit 13 asi, fata de doar 9 ai lui Hanescu, 57 de puncte castigatoare, doar 48 reusind romanul care a avut insa 41 de greseli nefortate, francezul gresind doar 29.

Meciul secund al intalnirii dintre Romania si Franta ii opune pe Andrei Pavel si pe Jo Wilfried Tsonga.