Surpriza la Openul Australian unde detinatorul titlului, Roger Federer a fost invins in semifinale de Novak Djokovic in minimum de seturi. Astfel, sarbul a pus capat seriei de 19 victorii consecutive pe terenurile de la Melbourne, reusita de liderul mondial care rateaza sansa sa devina primul jucator din era Open care triumfa de trei ori la rand la primul Grand Slam al anului. Finala editiei 2008 a Openului Australian este inedita: Djokovic il va intalni pentru trofeu pe francezul Jo Wilfried Tsonga.

Federer a inceput excelent meciul, conducand cu 5-3 in primul set si servind pentru adjudecarea partidei. Din acel moment, Djokovic a fost distrugator, castigand setul cu 7-5 si distantandu-se in mansa secunda la 5-1, pe care avea s-o castige cu 6-3.

Setul trei a fost si cel mai echilibrat. Cei doi au mers cap la cap iar la 6-5 pentru Federer, Djokovic a salvat doua mingi de set si a trimis mansa in tie-break. Aici elvetianul a inceput ca din tun, reusind rapid un minibreak, dar ziua ii apartinea lui Djokovic. Sarbul a restabilit egalitatea la 3, apoi a condus cu 6-5 si a luat punctul victoriei finale pe serviciul adversarului, inchizand meciul dupa 2 ore si 28 de minute.

Federer rateaza astfel sansa de a cuceri al 13-lea turneu de Grand Slam al carierei, in timp ce Djokovic, cunoscut in lumea tenisului pentru giumbuslucurile facute pe teren si pentru imitarea altor jucatori din circuit, va juca a doua finala de Mare Slem a carierei, dupa cea de la New York, din 2007, aceea pierduta in fata lui Federer.

Este doar a doua victorie a lui Djokovic in fata numarului unu mondial, din sapte intalniri directe. Primul sau succes venise in turneul din seria Masters de la Toronto, in 2007, cand al treilea jucator al lumii il invingea in finala pe Federer cu 7-6, 2-6, 7-6.