Cap de serie numarul sase, Karolina Pliskova s-a calificat, luni, in sferturile de la Australian Open, dupa ce a invins-o pe compatrioata Barbora Strycova (favorita numarul 20). Pliskova va lupta pentru un loc in semifinale cu Simona Halep (1 WTA si principala favorita a intrecerii de la Antipozi).

Karolina Pliskova, la Australian OpenFoto: ausopen.com

A fost nevoie de set decisiv pentru a fi stabilita invingatoarea, Karolina impunandu-se dupa doua ore si 41 de minute, scor 6-7(5), 6-3, 6-2.

De-a lungul timpului, Pliskova si Halep s-au intalnit de sase ori, scorul fiind 5-1 pentru Simona.

Program sferturi:

Simona Halep (1) vs Karolina Pliskova (6)

Angelique Kerber (21) vs Madison Keys (17)

Elise Mertens vs Elina Svitolina (4)

Carla Suarez Navarro vs Caroline Wozniacki (2).

S-ar putea sa te intereseze si:

Simona Halep vs Naomi Osaka 6-3, 6-2/ In sferturi la turatie maxima - Calificare in ritm de lider mondial

Simona Halep: "Nu am putut sa dorm noaptea trecuta, aveam dureri peste tot"

Presa internationala, dupa meciul liderului mondial: "Simona Halep invinge si convinge"