​WTA Hobart: Monica Niculescu, in sferturile competitiei (victorie cu Varvara Lepchenko)

Miercuri, 10 ianuarie 2018, 11:47 Sport | Tenis

Monica Niculescu
​Romania are doua reprezentante in sferturile turneului WTA de la Hobart, dupa Mihaela Buzarnescu obtinand calificarea printre cele mai bune opt jucatoare si Monica Niculescu.

Niculescu (85 WTA) s-a impus in doua seturi, scor 6-4, 6-2, dupa un meci care a durat o ora si 29 de minute.

Pentru calificarea in sferturi, Niculescu va primi 60 de puncte WTA si un cec in valoare de 6.175 de dolari. In sferturi, Monica o va intalni pe Elise Mertens (Belgia - 36 WTA, cap de serie numarul doi). Niculescu si Mertens s-au duelat anul trecut chiar in finala de la Hobart, jucatoarea din Belgia castigand in doua seturi, scor 6-3, 6-1.

Cele doua s-au mai intalnit si la Biel (Elvetia), tot in 2017, iar castig de cauza a avut tot Elise: 6-2, 6-2.

Competitia de la Hobart este dotata cu premii totale in valoare de 250.000 de dolari.