Garbine Muguruza (3 WTA si cap de serie numarul unu) a invins-o pe Kiki Bertens (32 WTA), victorie in urma careia s-a calificat in sferturile turneului WTA de la Sydney.

Dupa o ora si 50 de minute, Garbine s-a impus in doua seturi, scor 6-3, 7-6(6). Pentru un loc in semifinale, Muguruza se va duela cu invingatoarea partidei dintre Daria Gavrilova si Samantha Stosur.

Indiferent de rezultatul pe care il va reusi la competitia australiana, Garbine nu o poate depasi in clasamentul WTA pe Simona Halep inainte de startul Australian Open, primul Grand Slam al anului (victoria la Sydney i-ar aduce 470 de puncte, dar nu ii vor fi luate in calcul cele 55 castigate la Doha in urma cu un an de zile - va ramane la 5 puncte in urma Simonei).