Maria Sharapova (59 WTA) a avut parte de un meci dificil impotriva jucatoarei Alison Riske (SUA - 70 WTA), sportiva din Rusia obtinand calificarea in sferturile turneului WTA de la Shenzhen dupa un meci de doua ore si 23 de minute (4-6, 6-3, 6-2).

Maria SharapovaFoto: shenzenopen.com

Maria a pierdut primul set cu 6-4, insa a avut puterea sa revina si sa le castige pe urmatoarele doua, scor 6-3, 6-2.

In primul tur, Sharapova o invinsese pe Mihaela Buzarnescu.

Pentru un loc in semifinale, Maria Sharapova se va duela cu Zarina Diyas, locul 66 WTA, din Kazakhstan, cap de serie numarul trei.

La competitia de la Shenzhen participa si Simona Halep. Liderul mondial o va intalni in optimi pe Ying-Ying Duan (China, locul 91 WTA).

Turneul de la Shenzhen este dotat cu premii totale in valoare de 750.000 de dolari. Simona Halep a castigat competitia in 2015. In Romania, turneul poate fi urmarit in direct pe Digisport.

S-ar putea sa te intereseze si:

WTA Shenzhen: Simona Halep, Irina Begu si Ana Bogdan vor evolua miercuri la competitia asiatica

WTA Brisbane: Garbine Muguruza a parasit competitia in turul doi - Nu o mai poate depasi pe Simona Halep in clasamentul WTA

WTA Brisbane: Sorana Cirstea, eliminata in turul doi de Anastasija Sevastova.