Horia Tecau si Jean-Julien Rojer au pierdut meciul de debut de la Turneul Campionilor, cei doi fiind invinsi de perechea Pierre-Hugues Herbert/ Nicolas Mahut (Franta - cap de serie numarul sase), scor 1-6, 7-6(7), 10-8. Disputa din "O2 Arena" a durat o ora si 44 de minute.

Aici poti citi o ampla prezentare a Turneului Campionilor de la Londra.

Dupa un prim set castigat categoric de Horia si Jean-Julien (6-1), coordonatele s-au schimbat, iar urmatoarele doua seturi au avut nevoie de "prelungiri".

Tecau si Rojer au fost la o singura minge distanta de victorie, cei doi conducand la un moment dat cu 6-5 in tiebreak-ul setului al doilea. Din pacate, francezii au salvat mingea de meci si au "impins" disputa in super tiebreak (set decisiv). La 7-7, Horia Tecau a facut o dubla greseala, iar adversarii au profitat din plin de cadoul nesperat (9-7), ramanand astfel in meci.

In super tiebreak, scenariul s-a repetat cumva, insa cel care o comis o dubla greseala intr-un moment crucial a fost Jean-Julien Rojer (la 8-8). Mahut si Herbert au castigat cu 10-8, debutand cu dreptul la Turneul Campionilor.

S-au disputat duminica:

Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut - Horia Tecau/Jean-Julien Rojer 1-6, 7-6(7), 10-8

Ryan Harrison/Michael Venus - Henri Kontinen /John Peers 6-4, 7-6(8)

In urmatoarea etapa, vor avea loc meciurile:

Ryan Harrison/Michael Venus vs Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut

Henri Kontinen /John Peers vs Horia Tecau/Jean-Julien Rojer

Grupa "Eltingh/Haarhuis"

[2] Henri Kontinen (FIN) / John Peers (AUS)

[3] Jean-Julien Rojer (NED) / Horia Tecau (ROU)

[6] Pierre-Hugues Herbert (FRA) / Nicolas Mahut (FRA)

[8] Ryan Harrison (USA) / Michael Venus (NZL).

*Primele doua perechi clasate in grupa se vor califica in semifinalele Turneului Campionilor.