Cap de serie numarul unu, Andrey Rublev s-a calificat in finala "ATP Finals Next Gen" dupa ce l-a invins pe Borna Coric. Pentru castigarea trofeului, jucatorul rus se va duela cu Hyeon Chung (succes in cinci seturi cu Daniil Medvedev).

Rezultate consemnate vineri, in semifinale:

(1) Andrey Rublev - (4) Borna Coric 4-1, 4-3(6), 4-1

(6) Hyeon Chung - (7) Daniil Medvedev 4-1, 4-1, 3-4(4), 1-4, 4-0.

Care sunt principalele modificari aduse de aceasta competitie

• In primul rand, nu se va mai juca conform seturilor normale: un set se va incheia atunci cand un jucator a castigat patru game-uri. Daca se va ajunge la scorul de 3-3 se va disputa tiebreak.
  • Meciurile se vor disputa dupa sistemul cel mai bun din cinci seturi.
  • La egalitate, un game se va decide prin punct decisiv (lucru deja existent la meciurile de dublu din circuit).
  • Nu va mai exista termenul de "let" (n.r. fara neţ), punctul se va disputa chiar daca mingea va atinge fileul imediat dupa serviciu.
  • Jucatorii vor putea comunica prin casti cu antrenorii lor la fiecare final de set ("court coaching" care exista de ceva timp in tenisul feminin).
  • Terenul nu va mai avea si liniile de dublu.
  • Un alt aspect foarte important: spectatorii vor putea sa se deplaseze in timpul punctelor - lucru interzis in acest moment in tenis.
  • Nu vor mai exista arbitri de linie: totul va fi computerizat. Arbitrul de scaun va ramane singurul oficial. Toate anunturile specifice (n.r. aut, fault, etc) vor fi facute de o voce automatizata. In aceste conditii, nu vor mai exista reluari de tip Hawkeye.