Simona Halep, la revenirea in tara: "Cred ca merit sa fiu pe primul loc, am fost destul de constanta anul acesta"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 30 octombrie 2017, 10:47 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: rolandgarros.com
Jucatoarea de tenis Simona Halep a declarat, luni, pe Aeroportul Henri Coanda, la intoarcerea de la Turneul Campioanelor, ca merita sa fie la finalul acestui an pe primul loc in clasamentul WTA deoarece a avut evolutii constante, iar in ultimii patru ani a fost mereu in top 5, transmite Agerpres.

​Clasamentul WTA: Simona Halep, lider al ierarhiei - Avans de 40 de puncte fata de Garbine Muguruza


Intrebata ce parere are despre faptul ca jucatorul elvetian Roger Federer a declarat ca merita sa fie pe primul loc chiar daca nu a castigat niciun turneu de Grand Slam, Simona Halep a raspuns: "Am citit si eu, chiar ii multumesc pentru aceste cuvinte, imi dau incredere. Cred ca merit sa fiu acolo (n.r. locul 1 in clasamentul WTA), pentru ca am fost destul de constanta anul acesta, iar in ultimii patru ani am fost in top 5, ceea ce inseamna foarte mult pentru mine. M-a felicitat si Kuznetova si mai multe fete, dar nu vreau sa dau nume. Simt ca se bucura pentru mine si asta e cel mai important lucru. A fost un moment deosebit cand am primit trofeul (n.r. trofeul de lider mondial in clasamentul WTA la finalul sezonului 2017) pe care nu o sa-l uit niciodata. Am trait clipe frumoase, sper sa nu fie numai acestea. Sper sa am clipe si mai frumoase pe viitor".

Halep a mentionat jucatoarea daneza Caroline Wozniacki a meritat sa castige Turneul Campioanelor de la Singapore. "A fost un turneu greu, terenul a fost un pic moale si nu m-a avantajat. Wozniacki a jucat cel mai bine dintre toate si a meritat sa castige (n.r. Turneul Campioanelor). Eu am inceput bine turneul, insa dupa aceea am intalnit jucatoare care nu gresesc si a fost un pic mai greu", a spus ea.

Intrebata daca Andrei Pavel ar fi ajutat-o mai mult in turneul de la Singapore, Halep a raspuns: "E o intrebare dificila, nu stiu cum sa raspund. Andrei o sa faca parte din echipa mea cred, o sa am o discutie cu el. Echipa mea ce tine de Darren (n.r. antrenorul Darren Cahill) nu se schimba nimic. Darren ma ajuta intotdeauna cand e alaturi de mine".

Numarul 1 mondial sustine ca urmatorul obiectiv al sau este castigarea unui turneu de Grand Slam. "Imi doresc asta, acest obiectiv il am in fiecare an. Imi doresc sa castig un Grand Slam, insa va trebui sa muncesc mai mult ca sa mentin pe pozitiile de sus. La toate capitolele trebuie sa mai progresez. O sa lucrez in continuare si la serviciu ca sa fiu si mai puternica. Urmeaza acum o perioada de vacanta si de odihna, pentru ca a fost un an greu", a adaugat ea.

Romanca Simona Halep se afla pentru a patra saptamana la rand pe primul loc in clasamentul mondial al jucatoarelor profesioniste de tenis (WTA), dat publicitatii luni. Jucatoarea romana a primit, duminica, la Singapore, trofeul de lider mondial in clasamentul WTA la finalul sezonului 2017, prezentat de Dubai Duty Free.

Darren Cahill, mesaj pe Twitter pentru Simona Halep: "A fost un an cu multe provocari, ai gasit puterea sa te ridici. Felicitari!"


Citeste mai multe despre   





















11429 vizualizari

  • +7 (27 voturi)    
    nu poti fu nr 1 oricum! (Luni, 30 octombrie 2017, 11:23)

    ACD49 [utilizator]

    Simona stie ca nu datoareaza nimanui nimic. A muncit enorm pentru a juca la acest nivel. Merita fiecare banut pe care il castiga acum.

    Ceea ce ar mai trebui sa stie Simona este ca nu va putea niciodata sa fie un real nr 1 cu aceasta atitudine. At trebui sa constientizeze contextul care i-a fost favorabil. Nu poti fi un nr 1 veritabil venind mereu de pe locul 2, sau 3 ...

    Aceasta auto-multumire continua nu ii face bine ...
    • +16 (26 voturi)    
      Partial ai dreptate... (Luni, 30 octombrie 2017, 14:16)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui ACD49

      Dar nu toti pot fi acel gen de numar 1 despre care vorbesti tu. Ea pur si simplu nu are calitatile fizice necesare pentru a domina tenisul mondial.
      Cu atat mai mult performanta ei este deosebita. Si nu trebuie blamata pentru ca nu poate deveni o Serena ci trebuie felicitata pentru ceea ce face fiind ea insasi.
      • -5 (7 voturi)    
        eu cred ca poate (Luni, 30 octombrie 2017, 16:29)

        ACD49 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        si tu ai partial dreptate ...

        Dar eu cred ca poate ... altfel nu as fi scris acest mesaj. Trebuie doar sa-si schimbe atitudinea, sa devina mai putin copilaroasa (ce urat suna!), mai pragmatica si sa inceapa ... "sa moara cu ele de gat" (iarasi, ce urat suna!) Are varsta potrivita, contextul potrivit si ... mai ales ... talentul exceptional.

        Repet, am scris mesajul initial pentru ca eu cred ca Simona poate fi ACEL GEN DE NR 1 ... Si ii urez sa reuseasca.
    • +2 (16 voturi)    
      Se pare ca nu esti singurul care nu intelege! (Luni, 30 octombrie 2017, 15:34)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui ACD49

      Ceea ce spui tu e ca si cum ai spune ca Real Madrid nu e in mod "real" campioana desi are la sfarsit cel m mare nr de puncte dar a pierdut ambele meciuri cu Barcelona.
      Pt orice clasament s-au stabilit reguli clare de punctaj de la bun inceput, iar orice constestare la final este pur si simplu ridicola!
      Simona este in modul cel mai real nr. 1 fie ca tie sau altora le convine sau nu.
      Nu ea a stabilit criteriile, asta cred ca nu o poate contesta nimeni.
      • 0 (4 voturi)    
        ACD vrea să spună că real nr 1 este Wozniaki (Luni, 30 octombrie 2017, 20:14)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        oops, nu e nici ea, că n-a câștigat niciun turneu de GȘ.
      • +3 (9 voturi)    
        Nu-i adevarat! (Luni, 30 octombrie 2017, 21:44)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Real Madrid e Regina Europei deoarece a castigat Champions League. Halep nu a castigat niciun GS, nici Beijingul, nici Turneul Campioanelor. Din contra s-a clasat pe ultimul loc in grupe. Rusine! Dar noua ne place sa ne mintim singuri si sa spunem ca suntem cei mai frumosi,cei mai destepti etc. De aceea suntem unde suntem...pe ultimele locuri din UE.
        • +1 (3 voturi)    
          O socoteala simpla (Marţi, 31 octombrie 2017, 9:31)

          gd [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

          Un GS iti ofera 2000 de puncte .Sunt cam multe ,pentru ca trebuie sa fii mai buna decat 7 jucatoare, si castigi 2000 de puncte. Pentru a catiga 2000 de puncte iti trebuie cel putin 2 turnee de 1000 de puncte 2x6 =12 jucatoare pe care trebuie sa le invingi. Dupa mine constanta in top 5,participarea la TC patru ani la rand, participarea la multe turnee pe toate suprafetele,in toate continentele ,plus surmontarea staturii de 1,68 fata de contracandidatele ei mai inalte cu cel putin 10 cm .Astea sunt ,insumate, mai importante decat castigarea unui GS.
  • -5 (39 voturi)    
    nu mériti... (Luni, 30 octombrie 2017, 11:33)

    mitocanu [utilizator]

    daca tu numesti "constanta" sa castigi, la Singapore 2017,un meci cu 6-4 6-2 (Garcia) si sa-l pierzi pe urmatorul cu 0-6 2-6 (Wozniacki), atunci consulta dictionarul...mai vrei un exemplu de "constanta"?...ai castigat, la Cincinnati 2017, un meci cu 6-2 6-1 (Stephens) si ai pierdut meciul urmator (finala) 1-6 0-6 (Muguruza)....singura constanta la tine este orasul in care te-ai nascut...constanta...il faci de ras pe darren cahill cu acest comportament pe teren si in afara lui...pathetic!!!
    • +10 (24 voturi)    
      Singura constanta la tine este prostia (Luni, 30 octombrie 2017, 14:08)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      Sigur ca este cea mai constanta jucatoare din circuit. De aceea este numarul 1.
      Poti ajunge numarul 1 in doua moduri:
      - Ai un joc stralucitor la 2-3 turnee de Grand Slam, le castigi si nu mai conteaza prea mult ce faci in restul anului (vezi Serena in anii precedenti);
      - Nu reusesti sa castigi un Grand Slam, dar ajungi constant in fazele finalee ale turneelor, acumulind astfel mai multe puncte decat castigatoarele de Grand Slam.
      Ti se pare ca Simona face parte din prima categorie? Nu? Pai atunci inseamna ca ca este cea mai constanta din circuit...
      Si iti mai dau un argument: este cea mai veche prezenta continua in top 10. Cum? Constanta...
      • +3 (9 voturi)    
        Nu compara paharelele cu cupele (Luni, 30 octombrie 2017, 17:23)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        La paharele te bati cu bautorii mici, pt cupe cu aia grei.
      • +1 (7 voturi)    
        cenzura... (Luni, 30 octombrie 2017, 18:52)

        mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        nu vretí totusi sa-mi publicati comentariul de acum o ora???!!!
  • +12 (18 voturi)    
    Daca putea altcineva (Luni, 30 octombrie 2017, 13:13)

    ICosmin [utilizator]

    sa termine pe locul 1 ar fi facut-o. Dupa pauza Serenei, a fost o lupta apropiata pe locul ramas liber - diferente mici de puncte, pozitie provizorie de lider. La sfarsit de an Halep e in capul listei.

    Vom vedea la anul daca va reusi sa se impuna. Momentan, dintre tinerele, nici Pliskova si nici Muguruza, Garcia sau Konta nu sunt material de numarul 1. Poate Wozniacki sa faca surpriza, are material, dar cred ca perioada ei de glorie a fost la 20 de ani, la fel ca la Azarenka.
    • -2 (10 voturi)    
      ... (Luni, 30 octombrie 2017, 16:32)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Serena insasi are doar cativa ani terminati pe locul 1. Sharapova, niciodata. Vika, 1 singur. Nu e putin lucru.
  • +3 (21 voturi)    
    Draga Simona, Multumesc! (Luni, 30 octombrie 2017, 14:18)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Cind lucrezi expat roman in UK (ca alti zeci de mii de romani) te bucura cand colegii nu iti lasa "din greseala" ziarul local deschis la pagina cu "ce mizerii fac romanii in UK" ci vin sa te felicite pentru vitoriile tale.

    Pentru asta iti multumesc!
  • -4 (20 voturi)    
    Meriti o lunga pauza,ca sa nu fi o caraghioasa.... (Luni, 30 octombrie 2017, 14:18)

    Plagarus [utilizator]

    .....a umilintei,pe teren in 2018 !!!
  • -3 (23 voturi)    
    Fata asta chiar nu isi da seama... (Luni, 30 octombrie 2017, 14:31)

    gigiN [utilizator]

    .....ce spune,iar explicatia este una singura...,dar de care cei ca ea nu pot fi niciodata constienti !
    • -2 (14 voturi)    
      ... (Luni, 30 octombrie 2017, 16:34)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Presupun ca esti medaliat cu aur la IMO si IOI simultan, nu? Si cu vreo 2 GS.
  • +3 (17 voturi)    
    Simona (Luni, 30 octombrie 2017, 14:55)

    BibiAfricanul [utilizator]

    este aceasta "Hagi" a tenisului. Si in litera si in spirit :-)
  • +7 (15 voturi)    
    O conjunctura fericita (Luni, 30 octombrie 2017, 16:54)

    Koczka [utilizator]

    si cam atat. Ar fi putut sa fie in primele 5 dar numarul 1 mi se pare cam greu pentru fizicul ei.
    Dupa revenirea Serenei si aparitia noilor tigroaice o sa fie din ce in ce mai greu sa castige vreun G4.
    • +3 (7 voturi)    
      Simona nu are de apărat puncte în prima parte a (Luni, 30 octombrie 2017, 20:25)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      anului.
      Pliskova are de apărat vreo 800 puncte
      Muguruza vreo 600 de puncte
      Wozniaki vreo 300 de puncte.
      Deci dacă Simona ajunge sus la AO, se poate menține în continuare pe 1 sau 2.

      Wozniaki pare o candidată bine plasată pt locul 1 că e și in mare formă, dar nu "merită" că n-a câștigat niciodată un turneu de GȘ...nu?
  • 0 (14 voturi)    
    Simona este dovada vie.... (Luni, 30 octombrie 2017, 18:24)

    Nyk1 [utilizator]

    ...Că poți ajunge primul dacă ești pe locul 2 de suficient de multe ori!
    • +2 (12 voturi)    
      sau daca ceilalti gresesc traseul (Luni, 30 octombrie 2017, 18:35)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      maratonul de la Venetia.
    • -1 (3 voturi)    
      Pe ce loc te vei afla, dacă-l depășești pe cel (Marţi, 31 octombrie 2017, 7:55)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      aflat pe locul 2?
  • +1 (5 voturi)    
    ba suntem dusi rau (Marţi, 31 octombrie 2017, 8:11)

    gicuHD [utilizator]

    cat de negru sa ai sufletul sa contesti meritele simonei,ea pur si simplu este pe locul 1,nu conteaza ce cat cum,ea nu trebuie sa se justifice,o singura problema am nu mai gasesc antrenor de tenis care sa aiba loc pentru copilul meu,campionii aduc campioni ,in curand vor aparea si alti juc.de tenis f buni
  • +2 (4 voturi)    
    simonico..... (Marţi, 31 octombrie 2017, 8:58)

    vasiem [utilizator]

    ai tras cat ai putut tu fato, dar fi cinstita si recunoaste ca ai profitat de inconstanta celorlalte tenismene si mai ales de lipsa lui Bau-Bau Serena
    cred ca daca juca Serena si in luna a noua , matura cu voi pe jos!!
    dar ce sa-i faci vorba lui Caragiu-asa-i in tenis!!
    oricum iti urez ca la anul sa iti titie fundul mai putin si sa ataci mai mult, cu orice risc!
    numai asa poti castiga un GS!!