Roger Federer, despre Simona Halep: "Merita sa fie numarul unu, trebuie respectata"

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 21:03 Sport | Tenis

Simona Halep, numarul 1 WTA
Foto: wtatennis.com
Calificat in finala de la Basel, Roger Federer a vorbit in timpul unei conferinte de presa si despre Simona Halep: "Merita sa fie numarul unu mondial, trebuie respectata", a spus, printre altele, campionul elvetian.

"Nimeni nu ii poate lua din merite Simonei Halep. A avut un vis de o viata pe care l-a implinit. Nu e vorba doar de Grand Slam-uri. Halep merita sa fie numarul unu mondial si trebuie respectata.

Nu conteaza prea mult ca nu a castigat un Grand Slam. Munceste foarte mult, joaca foarte multe turnee si sunt fericit pentru ea", a declarat Roger Federer despre Simona Halep, conform Digisport.ro.

Eliminata din faza grupelor la Turneul Campioanelor de la Singapore, Simona va ramana pe prima pozitie in lume la finalul acestui an, loc pe care urcase in premiera pe 9 octombrie. Halep va mai ramane cateva saptamani in fruntea ierarhiei WTA, tinand cont de faptul ca urmeaza o perioada de pauza (va mai bifa cel putin 11 saptamani pe locul intai).

In ceea ce-l priveste pe Roger Federer, acesta s-a calificat sambata in finala turneului de la Basel (de categorie "500"), dupa ce l-a invins, scor 6-1, 6-2, pe David Goffin. In ultimul act, Fedex il va intalni pe Juan Martin del Potro (6-4, 6-4 in semifinala cu Marin Cilic).

S-ar putea sa te intereseze si:

Eliminata de la Turneul Campioanelor, Simona Halep a facut referiri la colaborarea cu Darren Cahill - Australianul, pe lista lui Stanislas Wawrinka


Final de drum pentru Simona Halep la Turneul Campioanelor (3-6, 4-6 cu Elina Svitolina)/ Invinsa de presiune

Simona Halep, dupa eliminarea de la Turneul Campioanelor: "Nu voi lasa acest turneu sa strice tot ce am obtinut bun in jocul meu".


Citeste mai multe despre   



















12951 vizualizari

  • -52 (72 voturi)    
    sa profiti de conjunctura (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 21:13)

    xanti [utilizator]

    Ca sa ajungi locul 1 e ca si cum ai copia la doctorat.
    • +42 (62 voturi)    
      Sa profiti de o conjunctura ... (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 21:43)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ... pe munca ta (ca nu a ajuns No. 1 de pe strada), e cu totul si cu totul diferit de a fura, cum faceti voi si iubitii vostri PSD-isti.
      • 0 (0 voturi)    
        Se putea sa nu fie un idiot... (Marţi, 31 octombrie 2017, 18:07)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ...care sa nu politizeze orice subiect?
    • +11 (15 voturi)    
      Sa nu profiti de conjunctura (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 22:52)

      Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      In afaceri se numeste idiotenie.
    • +14 (16 voturi)    
      Conjunctura (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 23:12)

      Bandixit [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      E drept, a existat o conjunctura favorabila. Dar a spune ca locul 1 mondial este doar datorat conjuncturii arata ca nu intelegem mare lucru din cum se obtine o astfel de performanta.
      Toti cei care ajung in varf trebuie sa aiba si conjunctura favorabila, pe langa care e multa munca.
      Posibil sa nu stea foarte mult timp la anul pe locul 1, de acord. Dar e de aproape 4 ani in top 10, deci de valoare apropiata cu cele mai bune jucatoare de la ora actuala.
      Sa nu ii negam asta.
    • -1 (1 vot)    
      :)) (Duminică, 29 octombrie 2017, 17:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      normal ca stii cum e sa copiezi. doar aveti in psd-ul ala numai copisti. hoti, adica. ce, e vreo diferenta?
      de fapt pe voi va macina faptul ca desi ati castigat alegerile, tot la coada de topor ati ramas.
  • +35 (51 voturi)    
    Nu zau! Te oftici? (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 21:40)

    excelsior2016 [utilizator]

    Profita si tu de conjunctura pentru a ajunge numarul 1 in judetul, orasul, comuna, satul ori catunul tau. In orice domeniu. Ce sa mai vorbim de a deveni nr. 1 mondial. Oameni ca tine ocolesc zilnic. Sunteti peste tot. Multi da’...
    • -12 (14 voturi)    
      mda (Duminică, 29 octombrie 2017, 0:45)

      GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui excelsior2016

      ce nu realizati voi saracilor e ca o asemenea mediocritate nu ajuta cu nimic nici tenisul si cu atat mai putin "romania" .. tot ce face e sa arate "cum lucram noi, romaneste" .. cu puncte adunate prin toate turneele de mana a 14-a...
      deci, oricat de mult ar durea, trebuie sa fiu de acord cu un amarat de postac....... halep nu valoreaza nici cat praful de pe toba si locul 1 ala e o mizerie(asa se vede foarte clar in palmaresul ei ;) ) ..
      PS: lasa ca se intoarce acum serena si ii scoate " tenisul" din cap
    • +7 (9 voturi)    
      pun pariu (Duminică, 29 octombrie 2017, 11:35)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui excelsior2016

      pun pariu ca cei care comenteaza impotriva Simonei Halep nu sunt in stare sa alerge nici 100 metri in linie

      :))))
      • -3 (3 voturi)    
        traiasca romania:) traiasca tricolorul.. (Duminică, 29 octombrie 2017, 18:16)

        GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        C*C*T*L mancat de tine are aceiasi relevanta ca si cum as spune eu " pun pariu ca cei care rad de handicapati nu pot culege mai mult de o galeata de prune" ...
        dar atat poti, atat te duce capul ..
        cand singura ta realizare in viata a fost faptul ca ai fost fatat, te legi de orice face altu pentru a putea sa te "simti si tu bine" cu existenta ta mizera si lipsita de vreun rost :* ..
        • +2 (4 voturi)    
          Pe dvs.... (Luni, 30 octombrie 2017, 1:32)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui GIGI_CIOCAN

          ... de pe sub ce bolovan v-a mai scos HN?!? Si habarnist, si badaran, si agramat... mai rar asemenea specimen.
          Felicitari, HN!!! Mai aveti multi dintr-astia, sau e unul si bun si-l reciclati sub diverse pseudonime?
          Ca e limpede ca e "de-ai casei"...
          • -1 (1 vot)    
            serios ? (Luni, 30 octombrie 2017, 16:00)

            GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            asta-i tot ce poti ? nu-i de mirare avand o existenta atat de mizerabila si inutila, simtiti nevoia sa va ridicati in slavi cu orice ocazie:) ..
            popor de genii ..

            PS: stai tu linistit ca ma p*s de sus pe tine si tot neamul tau de ratati obedienti ...
            PS2: si daca te intrebi de unde stiu ca neamul tau e plin de ratati obedienti, raspunsul e simplu.. ma uit la tine si asta spune tot ;) .. daca era ceva de capul vostru probabil primeai si tu o minima educatie astfel incat sa nu te ma mandresti de rezultatele mediocre ale altora :* .. si eu te iubesc.. papa
          • 0 (0 voturi)    
            Unii nu sunt scosi de sub bolovan.... (Marţi, 31 octombrie 2017, 18:13)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            ....ci din toaleta.
  • +31 (57 voturi)    
    Cine mai e si Federer asta?!? (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 22:01)

    Prostu' satului [utilizator]

    Ia sa ne mai lase strainezii astia in pace, ca stim noi mai bine ce si cum...
    Doar avem atatia experti bastinasi intr-ale tenisului care ne spun de ani de zile ca Halep e un zero, ce mai vine si neica nimeni asta sa ne spuna ca nu-i asa, oricum nu-l asculta nimeni, n-are nicio credibilitate...
    Nu m-as mira sa aflu ca si baiatul asta a invatat putinul tenis pe care-l stie cu o bursa Soros...

    Pai, nu?!?
  • +14 (28 voturi)    
    Federer stie ce spune (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 23:27)

    merace [utilizator]

    Pentru cine nu stie, Federer e un jucator de elita in tenis, fost no.1 mondial la baieti. Parerea lui despre Halep conteaza mai mult decat parerea critica-frustrata unui miliard de pariori comentaci care nu sunt no.1 in nimic, nici macar la ei in sat! :)
    • 0 (6 voturi)    
      Ati fost... (Duminică, 29 octombrie 2017, 0:21)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui merace

      ... induiosator de dulce si candid cu mesajul de mai sus.
      Las altcuiva placerea sa va traduca primul meu mesaj.
  • +12 (18 voturi)    
    Cu tot respectul, dpdv sportiv are dreptate, (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 23:47)

    potaissa [utilizator]

    ca nu era s-o injure acuma pt. ca e nr.1 in WTA, dar aceeasi chestie ar fi spus-o pentru oricare alta jucatoare. E si normal. Vorbim aici de un elvetian crescut bine, de un om care se misca in cercurile astea de vreo douazeci de ani. Deci nu vorbim de Nastase sa alte calibre mici. Trebuie oricum relativat si vazut din propriul punct de vedere, pe cat de obiectiv se poate.
    • +8 (10 voturi)    
      Asa este (Duminică, 29 octombrie 2017, 0:33)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Omul e politicos si, intr-adevar, probabil ar fi spus cam acelasi lucru, oricum ceva pozitiv, despre aproape oricine altcineva. E si normal; exact cum scrie cineva mai jos - omul asta joaca tenis la varf de 20 de ani si stie cat de greu e sa ajungi acolo si sa te mai si mentii...
      Bine, OK, n-are cum sa stie la fel de bine ca @xanti, sau mitocanu, sau Plagarus (sau inca vreo doi, care intre timp probabil si-au schimbat pseudonimele), dar totusi, face si el ce poate...
      Pe de alta parte, asta nu inseamna deloc ca a mintit. Realitatea este exact asa cum a spus Regele - fata asta munceste mult, joaca multe turnee, a avut multe rezultate frumoase, a avut si esecuri... dar trebuie sa fii de-a dreptul cretin sa spui ca "nu merita" un loc pe care l-a obtinut (ca toate celealte dinaintea ei si toate celelalte de dupa ea) pe baza unui algoritm, a unui calcul matematic, nu pe baza unui "concurs de frumusete" intr-ale tenisului.
  • +22 (28 voturi)    
    Lord Federer (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 23:48)

    independentu [utilizator]

    Sportivii de elita se respecta reciproc si stiu cat de greu e sa ajungi la varf.
    Jos palaria, Roger!
    • -14 (18 voturi)    
      ha ha ha (Duminică, 29 octombrie 2017, 0:47)

      GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui independentu

      sportivii de elita ?!?!? .... nu stiu de ce vorebesti la plural dar daca te uiti catusi de putin peste palmaresul lui si a minunatei simo o sa observi care dintre ei merita no 1 ;) .. .si evident care l-a castigat pe bune
  • +8 (12 voturi)    
    A vorbit despre Simona raspunzand la o intrebare (Duminică, 29 octombrie 2017, 0:48)

    Susufler0 [utilizator]

    directa "Ce parere aveti despre Simona Halep..." si a evidentiat care este dpldv calitatea principala a Simonei : "munceste foarte mult" !

    PS. Exact si precis ca un ceas elvetian : nimic in plus, nimic in minus !
  • -2 (8 voturi)    
    Simona (Duminică, 29 octombrie 2017, 3:17)

    milache [utilizator]

    Sa-si bage-n cap si CTP-ul cat de prost este !!!
  • -7 (9 voturi)    
    Nobility obliges by Wilson & Rolex & Roger (Duminică, 29 octombrie 2017, 5:48)

    Plagarus [utilizator]

    Respect patriotic si politicos pt. SHand.