Turneul Campioanelor: Greu de ucis, varianta daneza - Caroline Wozniacki, in finala de la Singapore/ Simona Halep ramane pe locul 1 in lume

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 13:09 Sport | Tenis

Caroline Wozniacki
Foto: Instagram
Aflata intr-o forma incredibila din punct de vedere fizic, Caroline Wozniacki a trecut in doua seturi si peste hop-ul numit Karolina Pliskova, daneza calificandu-se in finala Turneului Campioanelor de la Singapore. Primul set a fost unul epic: 11-9 in tiebreak, dupa o ora si 22 de minute, in timp ce al doilea a fost unul mai "cuminte": 6-3 (semifinala a durat o ora si 56 de minute). Dupa infrangerea Karolinei, s-a elucidat si "problema" numarului unu in lume: Simona Halep va incheia anul pe cea mai inalta treapta a podiumului.

Setul I  

Primul set al partidei dintre Pliskova si Wozniacki a respectat parca un scenariu de film american: doi se lupta, iar de fiecare data cand crezi ca a castigat unul, celalalt revine miraculos. Dupa un inceput "cuminte" in care fiecare si-a castigat serviciul cu armele din dotare: Karolina cu forta superioara, iar daneza gratie deplasarii mai bune, a urmat o serie interminabila de break-uri consecutive.

La 5-4 in favoarea ei, Pliskova a avut sansa sa inchida setul pe propriul serviciu, insa daneza nu a fost de acord. Jucatoarea din Cehia a avut doua mingi de set, insa Wozniacki a dat senzatia ca nu stie cat e scorul si si-a vazut mai departe de "peretica".

Inevitabil, setul s-a dus in tiebreak, acolo unde scenaristii americani parca si-au mai bagat inca o data coada: daneza se desprinde la 6-1, insa Karolina revine incredibil si trece in avantaj pe tabela, 7-6! Dupa mai multe mingi de set ratate de ambele parti, Wozniacki inchide setul la 11-9, dupa o ora si 22 de minute...

Setul II

Mansa a doua incepe tumultos, cu incapacitatea celor doua jucatoare de a-si castiga serviciul in patru randuri. Precum in reclamele la casele de pariuri, terenul lui Wozniacki pare mereu mai mic - alta explicatie parca nu ar putea sa existe pentru faptul ca ajunge sa "scoata" orice minge, din orice loc, spre exasperarea Karolinei...

Busola lui Wozniacki da unele semne de "ratacire", iar Pliskova profita prompt: de la 3-1 pentru daneza se face 3-3. Caroline isi revine insa rapid, iar dupa ce isi castiga serviciul reuseste un break la zero (a scos din joben passing-uri minunate).

5-3 si serviciul pentru Caro - daneza se afla la un singur game distanta de calificarea in finala Turneului Campioanelor. Wozniacki a profitat chiar de prima minge de meci, 6-3, si urmeaza sa joace a doua finala a competitiei din cariera (dupa cea din 2010).

In a doua semifinala se vor duela Venus Williams (5 WTA) si Caroline Garcia (8 WTA).

In ceea ce o priveste pe Simona, conjunctura a ajutat-o sa ramana pe prima pozitie in lume, loc pe care urcase in premiera pe 9 octombrie. Halep va mai ramane cateva saptamani in fruntea ierarhiei WTA, tinand cont de faptul ca urmeaza o perioada de pauza (va mai bifa cel putin 11 saptamani pe locul intai).


Citeste mai multe despre   





















9036 vizualizari

  • -8 (32 voturi)    
    felicitari Woz (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 13:21)

    xanti [utilizator]

    Halep cel mai slab numar 1 din istoria wta,cu cele mai multe conjuncturi.
    • +4 (16 voturi)    
      E evident ca PSD iti cere sa postezi DOAR (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 14:07)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      in cazul articolelor cu tema social-politica si economica iar in rest iti da liber !

      Alta concluzie nu poate fi trasa cata vreme intr-un articol cu tema sportiva ce o vizeaza pe sportiva nr 1 a Romaniei, nationalismul pesedistilor (ai mai patrioti dintre romani) sta la cutie !

      Bucurate de "libertate" cat mai poti, pt ca mult mai devreme decat inainte de viitoarele alegeri o sa vina momentul ca Dragnea sa exploateze in favoarea sa imaginea Simonei !

      PS. Si atunci sa te vad, xanti ! Va trebui sa o lauzi impotriva propriilor tale convingeri. ;)

      PPS. Sau esti obisnuit cu treburi d-astea !!! ;))))
    • -3 (9 voturi)    
      Tactica a făcut diferența. (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 16:36)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Simona pierdea sigur locul unu contra Karolinei, a fost mai bine s-o lase pe Caroline să il apere.
    • 0 (0 voturi)    
      esti tu mai bun? (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 23:18)

      merace [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Daca esti tu mai bun ca ea, sau macar daca esti no.1 mondial, poate ai avea un minuscul drept sa o critici. Dar daca nu ai asa performanta tu insuti, poti doar sa admiri o sportiva care a ajuns pe un loc 1 mondial. Sa ii cauti nod in papura unui no.1 mondial, cand tu insuti nu esti no.1 la nimic, nu te ajuta sa fii mai bun...
  • -8 (28 voturi)    
    Hmm (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 13:21)

    sipu [utilizator]

    un numar 1 mincinos ....................
  • -12 (28 voturi)    
    Bute era mai onorabil/lucid,decat Halepa ! (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 13:29)

    Plagarus [utilizator]

    Nr.1 WTA uitata de sponsorii din lumea buna.
  • 0 (20 voturi)    
    Hai, baieti... (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 14:30)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... mai cantati si pe la alte mese, ca plictisiti audienta.
    Vedeti ca e un articol despre baschet, duceti-va si-acolo si spuneti ce-aveti de spus.
    Pe-aici ati repetat de-atatea ori aceleasi placi obosite, ca le stie deja toata lumea... nici macar nu se mai ostenesc multi sa va dea un minus. Va mai fac eu un hatar sa va bag in seama, ca sunt suflet milostiv, dar altfel... plictiseala mare.
  • -2 (16 voturi)    
    Bravo Simona! (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 14:55)

    True_Romanian [utilizator]

    A minti este o optiune intelectuala. A spune ca cei de sus mint, ar fi eronat. Ei nu mint, sunt doar imbecili. Si sunt naturali.
    • +1 (11 voturi)    
      atentie la imbecilitate... (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 15:13)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui True_Romanian

      si la cacofoníe....a spune "ca cei" de sus mint...
  • 0 (10 voturi)    
    Halep e nr 1 (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 19:26)

    Stupid_Minion [utilizator]

    Sa spui despre Halep ca e "un nr 1 mincinos" mi se pare complet absurd. A castigat pozitia asta prin munca ei, prin mii de ore de efort, si tenisul e un sport foarte competitiv. De 5 ani e constant in top 10, a castigat turnee mari, le-a invins pe toate jucatoarele din top10, dar pt unii nu e suficient. Din fotoliile lor, stand cu berea si telecomanda in mana, ei stiu mai bine cine ce merita.

    Halep e nr.1 mondial pentru ca anul asta a strans in turnee aproape 6.000 de puncte. Nu a strans nimeni mai multe decat ea.

    Bravo Simo!
  • 0 (2 voturi)    
    Merita sa respecti un no.1 mondial (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 23:15)

    merace [utilizator]

    Cine ajunge pe primul loc mondial, in orice domeniu, merita tot respectul. E un om care a muncit pentru asta, si orice om care ii admira efortul ar trebui sa il si respecte. BRAVO, SIMONA!
  • 0 (2 voturi)    
    cine esti tu? (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 23:22)

    merace [utilizator]

    Ce spune un no.1,000,000,000 mondial despre un no.1 mondial nu conteaza deloc. Un no.1 mondial, in orice domeniu, merita toata admiratia si respectul de la toti cei care nu au aceeasi performanta.