Ilie Nastase il apara pe Marius Copil: "Eu am jucat toata viata tenis nu pentru Romania, ci pentru mine, familia mea, antrenori si atat"

de Diana Ene     HotNews.ro
Duminică, 22 octombrie 2017, 10:29 Sport | Tenis

Ilie Nastase
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Dupa ce Marius Copil si-a explicat decizia de a nu mai raspunde convocarilor la echipa de Cupa Davis a Romaniei, Ilie Nastase si-a spus punctul de vedere cu referire la hotararea aradeanului, cel mai bun jucator roman la simplu al momentului (74 ATP). Fostul lider mondial a afirmat ca nu il invinovateste pe Copil: "Sa stiti ca eu am jucat toata viata mea tenis nu pentru Romania, ci pentru mine, familia mea, antrenori si atat. Nu ii invinovatesc pe cei care vorbesc acum precum Copil", a spus Nastase.

"Sa stiti ca eu am jucat toata viata mea tenis nu pentru Romania, ci pentru mine, familia mea, antrenori si atat. Nu pot spune ca ma gandeam la Romania cand jucam tenis, de aceea nu il critic pe Copil in vreun fel. E adevarat ca veneam cu mandrie la nationala, dar erau alte vremuri, asa eram noi atunci educati. Nu ii invinovatesc pe cei care vorbesc acum precum Copil", a spus Ilie Nastase, potrivit Digi Sport.

Romania va juca in Israel un meci decisiv pentru ramanerea in Grupa I a Zonei Europa/Africa a Cupei Davis, in perioada 27-29 octombrie.

Pentru Marius Copil este a doua oara consecutiv cand refuza sa joace pentru echipa de Cupa Davis a Romaniei, dupa ce nici in septembrie nu a participat la meciul cu Austria.

Aflat in acest moment pe locul 74 in ierarhia mondiala de simplu (cea mai buna clasare a carierei), Copil are nevoie de puncte pentru a ramane in top 100 ATP si implicit pentru a prinde tabloul principal la marile turnee.

Lotul Romaniei pentru partida cu Israel:

Dragos Dima (464 ATP la simplu, 1.264 ATP la dublu), Nicolae Frunza (588 ATP la simplu, 663 la dublu), Vasile Antonescu (649 ATP la simplu, 454 la dublu) si Bogdan Borza (793 ATP la simplu, 1.229 la dublu).

Meciul cu Israelul va avea loc in perioada 27-29 octombrie, pe Canada Stadium din Ramat Hasharon, suprafata de joc fiind hard.

Romania a pierdut ambele partide din acest an, 2-3 cu Belarus si 1-4 cu Austria, in timp ce Israelul a fost invinsa cu 5-0 de Portugalia si cu 5-0 de Ucraina.

Romania a castigat toate cele patru confruntari cu Israelul in Cupa Davis: 4-1 la Bucuresti in 1962 in primul tur al zonei Europa, 5-0 la Bucuresti in 1969 in sferturile zonei Europa, 5-0 la Tel Aviv in 1974, in sferturile zonei Europa, 5-0 la Sibiu in 2015, in primul tur al Grupei I a zonei Europa-Africa, conform Agerpres.


Citeste mai multe despre   





















3062 vizualizari

  • +9 (23 voturi)    
    Doar ca tie statul ti-a platit (Duminică, 22 octombrie 2017, 10:56)

    Susufler0 [utilizator]

    "formarea profesionala" si tot ce a avut legatura cu aceasta !

    Dupa ce ai ajuns jucator profesionist, te-a lasat pe barba ta, pe care - e adevarat - ti-o mai "radea" cate un pic !

    PS. Dar compensezi cu pensia de general ! ;)
    • +1 (3 voturi)    
      cu asemenea jenerali senili, (Duminică, 22 octombrie 2017, 17:07)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      si cu o asemenea gandire, o sa fie vai de noi la ce urmeaza..

      Daca lui Copil ii mai puti scuza golaniile prin putinatatea creiererului specifica si varstei fragede, haimanaua senila de Nastase, care ar fi trebuit sa fie un monument de intelepciune dupa o viata traita, nu are nicio scuza.

      Ne mai face si de ras in lume cu comportamentul de satra. Strainii l-au interzis peste tot, noi cand o s-o facem?
  • +10 (14 voturi)    
    Mergea si Tecau nu joaca din cauza lui Pavel (Duminică, 22 octombrie 2017, 11:01)

    Boham [utilizator]

    Mergea si Tecau au ceva de impartit cu Andrei Pavel, care e impins in fata de Ion Tiriac.

    ca Ilie Nastase e bugetar special care n-a jucat pt Romania ci pt el ...nu e stire, era evident
    • +1 (7 voturi)    
      E de observat un fenomen foarte interesant (Duminică, 22 octombrie 2017, 13:12)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Aproape de fiecare data cand Simona Halep face referiri la cei care au ajutat-o si o ajuta si le multumeste acestora (parinti antrenori, staf, etc), nu uita sa-l mentioneze pe Ion Tiriac, caruia ii multumeste pt sfaturile sale.

      PS. Banuiesc ca pt sfaturile financiare pe care i le da, pt sfaturile privind investirea banilor castigati din tenis, pt ca altfel ea are un staf extrem de competent dpdv tehnic !
  • +14 (16 voturi)    
    totusi ... (Duminică, 22 octombrie 2017, 11:02)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    vi s-a conferit gradul de general ceea ce este prea mult !
  • +17 (21 voturi)    
    pt. asta statul ti-a asigurat o sinecura (Duminică, 22 octombrie 2017, 11:10)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    un grad de ,,jeneral' in urma caruia beneficiezi de o pensie, si care, este mult mai mare ca a unui veteran de razboi, probabil a fost mai greu de facut pe clovnul pe terenurile de tenis decat in trasnsee la cotul Donului, Stalingrad sau m-tii Caucaz.
    p.s. nu ma mir ca toti fostii sportivi sunt sustinatorii ciumei rosii.
  • +15 (17 voturi)    
    Dar au pretentii la indemnizatii pe viata (Duminică, 22 octombrie 2017, 11:11)

    Cozmin30 [utilizator]

    Toti sportivii fac sport pentru ei, pentru bani, dar apoi, au pretentia sa primeasca indemnizatii pe viata, pensii speciale de la statul roman.
    De ce a fost facut Ilie Nastase general, cind el nu a facut armata, cind nu are nici bacalaureatul ?
    De ce a fost facut parlamentar ?
    • +2 (2 voturi)    
      in alte tari.. (Duminică, 22 octombrie 2017, 17:01)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

      marii sportivi nu primesc rente si titluri ca in rom...dar , deh, mentalitatea de ra-at a romanilor..
  • +16 (18 voturi)    
    OK (Duminică, 22 octombrie 2017, 11:24)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Are dreptate omu', toti jucatorii de tenis joaca pentru ei, si nu pentru tara. In caz special pentru Nastase: el trebuia sa fie -in cel mai bun caz, in timpul lui Ceausescu- angajat CIVIL al Armatei Romane, iar in prezent sa fie un simplu pensionar NU UN GENERAL PENSIONAR, si ar trebui sa traiasca din roadele muncii lui de o viata( presupun daca nu si-ar fi cheltuit castigurile pe femei, bautura,extravagante etc imediat ce le-a castigat).
  • +3 (3 voturi)    
    observatie (Duminică, 22 octombrie 2017, 14:42)

    Walking_dead [utilizator]

    Omul e patriot si nationalist doar cind e sa le arate ungurilor :)
    Odata toti is dau arama pe fata! E doar chestiune de timp.
  • +3 (3 voturi)    
    Vila, grad,parlamentar.......... (Duminică, 22 octombrie 2017, 18:03)

    Plagarus [utilizator]

    IQ = O si pretentii de maresal african la bietul fustangiu laudaros.
  • +3 (3 voturi)    
    De ce imaculezi statutul de general al Romaniei?! (Duminică, 22 octombrie 2017, 19:17)

    cscs [utilizator]

    Nu stiu daca scriu degeaba aceste randuri sau cu vreun impact, insa nu pot sa nu ma intreb (aproape retoric) de ce mai este acest individ general-maior (cu doua stele) in retragere al armatei Romaniei!
    Daca i-o fi fost acordat acest grad de catre presedintele Basescu (contrasemnat de Tariceanu, prim-ministru) pentru ratiunea de a fi fost patriot candva, de ce, acum, cand acest obraznic declara cu mare tupeu ca nu s-a ganditi niciodata la Romania cand a jucat tenis si a si castigat, nu i se retrage, in numele Romaniei, gradele militare?
    Eu stiu ca militarii se pregatesc si chiar se sacrifica luptand pentru tara lor.
    Mi se pare logic ca aceia care nu au niciun sentiment pentru tara lor si nu servesc tara atat cat pot, sa nu aiba nici un fel de onor sau de beneficiu material sau moral din partea tarii respective.
    Propun sa i se retraga gradele militare lui Ilie Nastase , dar si altora care se comporta ca el, asa cum le-au fost retrase si altor escroci nu demult!
    Si, sa
  • +2 (2 voturi)    
    Acum pe bune (Luni, 23 octombrie 2017, 0:03)

    Maica Reteza [utilizator]

    Marius Copil nu datorează nimic nimănui din România, e fix treaba lui dacă și unde joacă, n-are nicio obligație, nici măcar morală, să facă ce vor niște disperați pe-un forum. Dacă vrea, joacă, dacă nu vrea, nu joacă, gata, end of story.
    La fel și Simona, la fel toți. Ăștia au ajuns la performanțele astea nu datorită ci împotriva sistemului.

    (ce-a făcut sistemul împotrivă? Păi, dacă ești cu racheta de tenis în mână și vezi o știre despre România așa, din greșeală, păi nu dai cu racheta să spargi televizorul, să-i spargi mecla lu' Tudose, Dragnea, Ponta, Voiculescu, Năstase, etc? Îți dai seama cât de rezistent trebuie să fii ca să mai ai racheta aia mâine la meci?)
  • +1 (5 voturi)    
    . (Luni, 23 octombrie 2017, 1:26)

    Maiganditifratilor [utilizator]

    Nu rezonez 100% cu modul de gandire al lui Ilie Nastase, Marius Copil si a celorlalti care gandesc aidoma lor, insa, dupa parerea mea, nu are rost sa ne ascundem dupa deget si trebuie sa recunoastem faptul ca statul roman nu merita sa aiba parte de niste sportivi care aduc cinste tarii si care sa si simta ca aduc pentru tara onoarea pe care o castiga prin performantele lor daca statul roman nu face un efort cu adevarat serios in a-i ajuta sa creasca, sa se dezvolte si sa se afirme ca mari sportivi, artisti, ingineri, academicieni etc. :