BNR cedeaza Guvernului arenele de tenis, primind in schimb terenuri pe care se afla imobile aflate in proprietatea sa

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 18 octombrie 2017, 13:32 Sport | Tenis

Arena Centrala din Cotroceni
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Presedintele Comisiei Economica, Industrii si Servicii din Senat, Daniel Zamfir, afirma ca a ajuns la un acord cu viceguvernatorul Eugen Nicolaescu, in urma caruia va initia un proiect de lege prin care Banca Nationala a Romaniei va ceda Guvernului arenele de tenis din Parcul Sportiv Progresul, primind la schimb unele terenuri pe care exista imobile apartinand BNR informeaza News.ro.

Petitie semnata de fosti si actuali jucatori, intre care Nastase Tiriac, Halep, pentru reincluderea bazei BNR in circuit


UPDATE:
Directorul de comunicare al BNR, Dan Suciu, spune ca Banca Nationala este de acord sa cedeze arenele de tenis daca va fi gasita o formula legala de compensare, iar suma de 35 de milioane de euro nu a fost niciodata avansata ca fiind un pret de vanzare.

"Uite ca se poate si fara bani! In urma audierilor de azi de la Comisia Economica a reprezentantilor BNR, in frunte cu viceguvernatorul Eugen Nicolaescu, am stabilit sa initiem rapid un proiect de lege de compensare a unor suprafete de teren care sa permita BNR sa cedeze terenurile de sport din Complexul Sportiv BNR, primind in schimb suprafetele de teren pe care in acest moment exista oricum niste imobile apartinand BNR. Pe scurt, Guvernul nu da niciun leu! Si uite asa, dl Tudose, Mihai Tudose nu mai trebuie sa arunce cu banii pe care oricum nu-i are! N-am cum sa nu remarc apetitul extraordinar pe care il au unii, cand se vad in fruntea bucatelor, sa risipeasca avutia tarii! Nu cu mult timp in urma, Ponta vroia sa-l cadoriseaca pe Basescu cu o vila la Snagov si vreo trei hectare de padure", a scris senatorul pe pagina sa de Facebook.

Ministrul Tineretului si Sportului, Marius Dunca, afirmase in cadrul Comisiei Economice, Industrii si Servicii din Senat ca guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, solicitase 35 de milioane de euro pentru ca Arenele BNR sa fie cedate Guvernului.

Omul de afaceri Ion Tiriac a mutat la Budapesta turneul de tenis care ii apartine dupa ce Arenele BNR nu au mai primit avizul ISU de a putea organiza competitii sportive, din cauza degradarii complexului. Tiriac a afirmat ca maghiarii sunt interesati de achizitionarea turneului.

Banca Nationala a Romaniei, proprietarul Complexului Progresul, nu poate investi in consolidare deoarece nu are ca obiect de activitate organizarea de competitii sportive.

Mihai Tudose: "Guvernul ar putea cumpara Arenele BNR, pe care sa le dea in administrare Primariei Capitalei"


Citeste mai multe despre   





















6406 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    cine-i idiotul? (Miercuri, 18 octombrie 2017, 13:34)

    Francisc 1 [utilizator]

    care scrie asta? si ce treaba aveau arenele cu vila lui basescu?
    • +11 (17 voturi)    
      Zamfir (Miercuri, 18 octombrie 2017, 13:48)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Si nu e la prima ineptie. Omul e consecvent in imbecilitatea sa completa. E si mandru de asta
  • +14 (20 voturi)    
    a (Miercuri, 18 octombrie 2017, 13:45)

    adrian67 [utilizator]

    Si marele ruman Tiriac le va folosi gratis, bine'nteles dupa ce statul va investi zdravan in ele. Halal sa va fie.
    • +11 (11 voturi)    
      Intrebarea e CINE VA INVESTI IN ARENE? (Miercuri, 18 octombrie 2017, 14:35)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Turneul lui Tiriac e unul MIC, de mana a 3-a - cu doar 250 puncte ATP.

      arenele BNR sunt in RUINA pt ca au fost constrtuite prost pe vremea lui Ceausescu si acum trebuie refacute total, dar cine va investi 100 milioane de euro acolo? Sigur nu Tiriac
      • +7 (7 voturi)    
        Evident Tiriac nu va baga 100 mil euro (Miercuri, 18 octombrie 2017, 15:13)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        ca doar nu e prost dar am ceva dubii ca ar costa atat refacerea complexului, poate doar daca e facut de stat. Sa nu uitam ca Tiriac a facut un pationar in Otopeni cu vreo 4 mil euro in timp ce PMB vrea sa bage vreo 20. Daca as fi in locul statului, i l-as da gratis lui Tiriac pe 50 de ani cu conditia sa faca acolo ceva pentru tenis. Nu pentru a sustine un turneu scump dar pentru turnee de copii si juniori, pentru copiii care isi doresc performanta sa aiba conditii macar comparabile cu alea din Occident. Astfel, ar atrage catre tenis mai multi copii ai caror parinti nu-si permit sa-i trimita in afara. Oricum, statul nu va face nimic serios acolo dar va toca o gramada de bani.
        • +1 (1 vot)    
          Repet intrebarea, cine va investi ? (Joi, 19 octombrie 2017, 18:09)

          Boham [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          deci sa zicem ca PSD ii va da voie lui Tiriac sa foloseasca arenele BNR (dar statul trebuie sa pastreze proprietatea supra arenelor) pt 50 de ani dar cine va investi 20 de milioane euro acolo pt a reconstrui arena centrala (poate si cu acoperis) ?

          nu stiu povestea cu patinoarul, nu stiu ce capacitate si ce dotari are dar probabil minime la pretul ala.

          as putea sa ma interesez cat costa un patinoar din NHL dar nu cred ca se poate face o comparatie la marime si dotari.
      • +3 (3 voturi)    
        nu sunt prietene in ruina (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:01)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        sunt multe terenuri de tenis, toate sunt perfect practicabile. Si se joaca tenis acolo, nu stiu cine o face, dar se joaca.
        Problema este cu arena centrala de tenis, construita rapid prin anii 1973, care nu mai e folosita ptr ca nu are aviz de la ISU> Nu poti sa spui ca sunt terenurile in ruina (vreo 19 la numar) ptr simplu fapt ca unul dintre ele nu are aviz ISU>
        • +1 (1 vot)    
          m-am referit la terenul central (Joi, 19 octombrie 2017, 18:06)

          Boham [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          m-am referit la ternul central care e in ruina, evident ca doar la terenurile cu tribune m-am referit pt ca alea sunt in ruina dar fara alea nu exista 'arenele BNR'
  • +11 (13 voturi)    
    Tiriac + PSD = Love (Miercuri, 18 octombrie 2017, 14:40)

    levierul [utilizator]

    pentru ei Love, pentru noi dauna totala
  • +1 (7 voturi)    
    Din articol reiese ca urmeaza sa fie cedate (Miercuri, 18 octombrie 2017, 15:27)

    Susufler0 [utilizator]

    la schimb cu alte terenuri DOAR "terenurile de sport din complexul sportiv BNR." Cu alte cuvinte, vestiare, magazii, alte cladiri care deservesc terenurile de tenis raman in proprietatea BNR care nu are nici interesul sa le renoveze, nici interesul sa le instraineze.

    Deci, concluzionand : pt a putea organiza din nou un turneu national sau international de tenis guvernul trebuie sa le inchirieze de la Banca Nationala, sa le renoveze si apoi sa i le subinchirieze lui Tiriac sau oricarei alte persoane care doreste sa organizeze turnee de profil.

    Asta-i mos Tiri, Tudose vrea sa te ajute dar posibilitatile lui sunt limitate, cata vreme BNR pastreaza proprietatea asupra cladirilor aferente terenurilor de tenis.

    E complicat si felul in care miliardarul va renova (sau va primi gata renovate) tribunele.

    PS. Etc, etc, etc !
  • +1 (3 voturi)    
    misto afacere pentur BNR... (Miercuri, 18 octombrie 2017, 15:36)

    Boa [utilizator]

    Deci BNR a luat arenele de tenis aproape gratis de la stat. Acum le da inapoi la stat, dar obtine "terenuri pe care se afla cladiri BNR". Foarte probabil ca vor primi terenurile cu tot cu cladirile care acum banueisc ca se afla in proprietatea statului. Deci o afacere pentru BNR.

    Statul preia arenele, le reabiliteaza si le cedeaza spre folosire lui Tiriac. Daca Tiriac va primi doar drept de utilizare si va prelua totodata si intretinerea acestor terenuri organizand competitii pe ele, atunci statul poate spune ca iese in castig.
    Daca insa Tiriac organizeaza meciuri si statul plateste toate cheltuielile de intretinere atunci castigul devine simbolic, respectiv din faptul ca aceasta arena va fi utilizata.
    • +4 (6 voturi)    
      BNR face o afacere proasta (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:06)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Boa

      A cumparat terenurile in 1946 si a dat o gramada de bani pe ele. In 1991 i-au fost retrocedate, dar a mai dat 233 000 dolari ca si compnesatii ptr ce s-a construit pe ele.
      Acum terenul valoreaza cam 2000 euor/ metru patrat (ptr cine nu stie, sunt in zona intre Opera si Cotroceni). Da cateva hectare de pamant (1ha=10 000mp), evaluate la 2000 euro/mp, ptr niste terenuri de cativa metri patrati aflate cine stie pe unde....
      Statul nu castiga, nici nu pierde, dar va castiga Tiriac care se va trezi cu terenurile in portofoliu, ptr simplu fapt ca organizeaza un turneu de mana a treia (250 puncte in clasamentul ATP). Asa da afacere ptr Tiriac.
    • 0 (0 voturi)    
      tu nici ce scrii tu nu stii sa citesti (Joi, 19 octombrie 2017, 18:12)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Boa

      tu spui: "BNR a luat arenele de tenis de la stat, acum le da inapoi la stat, dar obtine terenuri pe care se afla cladiri BNR"

      dupa care tot tu intrebi: "Foarte probabil ca vor primi terenurile cu tot cu cladirile care acum banueisc ca se afla in proprietatea statului. "

      pai acele cladiri sunt in proprietatea BNR ACUM!!! deci ei primesc doar terenul de sub ele.
  • +7 (7 voturi)    
    Adio, Arene! (Miercuri, 18 octombrie 2017, 16:31)

    revo [utilizator]

    in curand tabula rasa... si dupa scurt timp... office center + mall + blocuri de locuinte de lux.
  • +2 (2 voturi)    
    Nunta Zamfir(ei) cu mistretii l'u nea Ion DIE ! (Joi, 19 octombrie 2017, 8:47)

    Plagarus [utilizator]

    Tot statul va plati muzica vanatorului de posmagi muietzi