Novak Djokovic: "Vreau sa dau inapoi Serbiei ceea ce mi-a oferit. Am castigat suficienti bani incat sa hranesc toata tara"

de Diana Ene     HotNews.ro
Vineri, 13 octombrie 2017, 10:07 Sport | Tenis

Novak Djokovic, la Roland Garros 2017
Foto: rolandgarros.com
Novak Djokovic (6 ATP), fost numar unu mondial, va sta departe de terenul de tenis pana in 2018, din cauza unei accidentari, insa profita din plin de timpul avut la dispozitie pentru a se dedica activitatilor filantropice. Jucatorul sarb va deschide un restaurant in tara sa natala, care va oferi mancare gratuita tuturor persoanelor fara adapost si celor nevoiase. "Vreau sa dau inapoi Serbiei ceea ce mi-a oferit. Am castigat suficienti bani cat sa hranesc toata Serbia", a spus Djokovic.

"Vreau sa dau inapoi Serbiei ceea ce mi-a oferit. Banii nu sunt o problema pentru mine. Am castigat suficienti bani cat sa hranesc toata Serbia. Cred ca poporul sarb merita asta, dupa tot sprijinul pe care mi l-a adus", a declarat Djokovic, conform Agerpres.

Jucatorul sarb, care a devenit recent tata pentru a doua oara, mai are inca doua restaurante, deschise la Belgrad (2009) si Monte Carlo (2016).

"De ce mancare gratuita? Pentru ca alimentatia este combustibilul caruia ii atribui intreaga mea reusita. Dintre toate lucrurile pe care le-am experimentat in cursul vietii mele sportive, o alimentatie sanatoasa este ceea ce m-a schimbat cel mai mult", a adaugat campionul sarb.

Novak Djokovic a castigat din tenis $109,805,403. Sarbul are in palmares 68 de trofee, dintre care 12 de Grand Slam. In acest an, Djokovic s-a impus la Doha si la Eastbourne.

La sfarsitul lunii iulie, Novak Djokovic a anuntat ca nu va mai evolua deloc in acest an, urmand sa revina pe terenul de tenis in 2018. Nole s-a retras in sferturile de la Wimbledon din cauza unei accidentari la cot, iar pentru a rezolva aceasta problema are nevoie de o pauza indelungata.

Ce Grand Slam-uri a castigat Novak Djokovic de-a lungul carierei:

2016: Australian Open, Roland Garros
2015: Australian Open, Wimbledon, US Open
2014: Wimbledon
2013: Australian Open
2012: Australian Open
2011: Australian Open, Wimbledon, US Open
2008: Australian Open


Citeste mai multe despre   



















12669 vizualizari

  • +40 (48 voturi)    
    Alooooo Domnu Tziriac (Vineri, 13 octombrie 2017, 10:15)

    un domn [utilizator]

    se aude ? se vede ? se citeste clar ?
    • -28 (36 voturi)    
      de ce? (Vineri, 13 octombrie 2017, 10:23)

      ostrogotul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      vrei sa mananci pe gratis?
    • -1 (33 voturi)    
      tu crezi ca daca hranesti saracii (Vineri, 13 octombrie 2017, 10:30)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      rezolvi o problema? Eu cred ca o amplifici. Da-i omului undita nu pestele si poate poate rezolvi ceva.
      • +1 (7 voturi)    
        da, pune-i la munca! (Vineri, 13 octombrie 2017, 22:04)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        pe bani putini, precum Tiriac!

        POate ca saracul care dadea totul pe mancare va putea acum sa faca si altceva cu putinii lui bani.
        Poate da, poate nu. Dar macar novak incearca sa faca ceva, nu doar sa castige bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani, bani.....
    • +26 (32 voturi)    
      Tiriac nu a beneficiat de (Vineri, 13 octombrie 2017, 10:32)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      "alimentatie sanatoasa". Fiul sa a trebuit chiar sa consume droguri pentru ca nu a avut acces la alimente sanatoase. E deci de inteles. :-)))))
    • +4 (14 voturi)    
      Buna initiativa (Vineri, 13 octombrie 2017, 10:58)

      marinesku [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Milogul se poate duce acum fara probleme in Serbia. Are unde manca. :)
    • +15 (17 voturi)    
      Super sportiv (Vineri, 13 octombrie 2017, 12:38)

      Bokila [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca Nole se decide sa candideze la presedintia Serbiei , castiga cu peste 60% din primul tur
    • 0 (6 voturi)    
      e valabil si pt. tenIzmana... (Vineri, 13 octombrie 2017, 19:55)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      parca o premiase guvernul mitomanului.
  • +17 (25 voturi)    
    Patriotism adevarat (Vineri, 13 octombrie 2017, 10:33)

    lasa [utilizator]

    Nu e prima oara cand Djokovic isi exprima patriotismul. A declarat ca e o onoare pentru el (era nr. 1 mondial) sa joace in echipa de Cupa Davis pentru tara lui.
    Sper sa revina cat mai curand, este unul dintre cei mai buni tenismeni, la ora asta. Si vin si lupii tineri.......
  • +14 (22 voturi)    
    Serbia stie (Vineri, 13 octombrie 2017, 10:34)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    cum sa sustina tenisul ! Romania ia exemplu ! Hahahaha !
  • +4 (8 voturi)    
    ..bine, noua ne place la pescuit.... (Vineri, 13 octombrie 2017, 11:43)

    RogerH [utilizator]

    ...atunci cand avem balta ! Daca nu, o lasam balta! Infrastructura sportiva este o catastrofa, dar nici generatia tanara n'are chef de sport; micii, berea , masinile, facebook si somnul bun de dimineata sunt mai la indemana si mult mai placute decat a alerga pe un stadion...Daca nu (mai) avec rezultate in sport, nu e neaparat doar vina celor ce conduc. In acest domeniu, toti avem partea noastra de vina.
  • +9 (13 voturi)    
    Sarbii sunt patrioti (Vineri, 13 octombrie 2017, 13:35)

    alegzandru [utilizator]

    E un truism.
  • -8 (14 voturi)    
    Stai asa (Vineri, 13 octombrie 2017, 14:05)

    Alnivol [utilizator]

    "va oferi mancare gratuita tuturor persoanelor fara adapost si celor nevoiase" - si cum separa persoanele cu adevarat nevoiase de putorile lenese? Sa vedem cati nevoiasi vor aparea peste noapte. Se stie...oriunde exista politici sociale care ofera lucruri gratis, vor aparea si putori care sa profite de ele.
    • 0 (10 voturi)    
      asta-i problema ta? (Vineri, 13 octombrie 2017, 22:01)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Alnivol

      asta intelegi tu ci de vrea sa faca Novak?

      Pacat. Si simptomatic pentru noi, romanii!
    • 0 (2 voturi)    
      sunt separate deja (Duminică, 15 octombrie 2017, 15:42)

      pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui Alnivol

      aia de care zici tu sunt in ot,teleorman. mh,gj, dj,vs sectoru 5, voluntari....
      nu pleaca pomanagii la belgrad sa mance zupa lu djokovic
      sarbii nus romani si desi sunt saraci totusi continua sa munceasca. mergi in serbia sa vezi ca sunt peste ro in cam toate domeniile. sau dute la moldova noua sa gezi ca desi ei nu sunt in ue pe malul sarbesc au cetatea golubac restaurata iar cea de pe malul romanesc nici macar indicator ca exista nu are, in schimb e o cladire ridicata pe bani europeni cu circuit inchis apartinand unei universitati de stat unde merg profi din an in paste iar studentii lingai merg la motelul de langa, tot cu circuit inchis. si cum zic altii mai sus noi al avem pe tiriac care vrea arenele bnr moka. ai minus