Cap de serie numarul unu, Rafael Nadal a avut parte de un meci foarte greu la debutul in turneul ATP de la Beijing (de categorie "500"), ibericul salvand doua mingi de meci pana la victoria in trei seturi obtinuta in fata lui Lucas Pouille, scor 4-6, 7-6(6), 7-5.

Rafael NadalFoto: chinaopen.com.

Meciul s-a intins pe durata a doua ore si 32 de minute.

Disputa de pe arena centrala a fost una spectaculoasa, demna de o intalnire din fazele superioare de la un Grand Slam. Francezul (cel care il invinsese pe Nadal in cinci seturi la US Open-ul din 2016) a reusit singurul break al primului set, unul care i-a revenit meritat cu 6-4. Lucas a facut multe lovituri direct castigatoare cu forehandul sau naprasnic, facand multe daune in defensiva puternica a lui Rafa.

In setul al doilea s-a mers cap la cap pana in tie-break, acolo unde Lucas a condus la un moment dat cu 6-4, avand doua mingi de meci. Nadal a revenit (ca de atatea ori in cariera), a speculat fiecare eroare a adversarului si a dus intanirea in decisiv.

Diferenta dintre cei doi jucatori a venit in game-ul cu numarul 11 al setului al treilea, acolo unde Nadal a reusit singurul sau break din aceasta partida. Liderul mondial a inchis meciul cu multa incredere, pe propriul serviciu (7-5).

In urma acestei victorii, bilantul lui Nadal in capitala Chinei este de 21 de succese si 5 infrangeri. Rafa a castigat o singura data competitia, in anul 2005.

Urmatorul adversar al liderului mondial va fi ales din partida Karen Khachanov vs Di Wu.

3-Grigor Dimitrov - Damir Dzumhur 6-1 3-6 6-3

8-Nick Kyrgios - Nikoloz Basilashvili 6-1 6-2.

"China Open"este un turneu de categorie "500" care are loc la Beijing. Se disputa pe hard, iar premiile sunt in valoare totala de $3.028.080. Ultimul castigator este Andy Murray, in timp ce jucatorul cu cele mai multe titluri este Novak Djokovic (sase trofee).

Turneul se disputa in complexul care a gazduit partidele de la Jocurile Olimpice din 2008. Din 2011, sunt 11 terenuri pe care au loc meciurile de la "China Open". Arena Centrala are o capacitate de 15.000 de locuri si dispune de acoperis retractabil.