Tenismanul uzbek Denis Istomin (31 ani) a castigat turneul ATP de la Chengdu (China), dotat cu premii totale in valoare de 1.028.885 dolari, profitand de abandonul adversarului sau, cipriotul Marcos Baghdatis, in finala care a avut loc duminica, informeaza Agerpres.

Denis IstominFoto: ausopen.com

Baghdatis, in varsta de 32 ani, a abandonat in primul set, la scorul de 3-2 in favoarea uzbekului, permitandu-i lui Istomin sa-si treaca in palmares al doilea titlu ATP din cariera sa, dupa cel cucerit la Nottingham, in 2015.

Jucatorul cipriot a resimtit efortul depus sambata, cand a fost nevoit sa dispute doua partide: cea din sferturile de finala, impotriva taiwanezului Lu Yen-Hsun (6-3, 6-2), intrerupta vineri din cauza ploii, iar apoi semifinala cu argentinianul Guido Pella, de care a dispus in trei seturi, 5-7, 6-4, 6-2.