WTA: Simona Halep va ramane pe locul doi si dupa incheierea US Open-ului

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 8 septembrie 2017, 13:37 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: usopen.org
Eliminarea suferita de Venus Williams in semifinalele de la US Open i-a asigurat Simonei Halep prezenta pe locul doi in clasamentul WTA si dupa incheierea ultimului Grand Slam al anului. Conform clasamentului live, Halep nu mai poate pierde pozitia a doua, iar luni se va afla la numai 65 de puncte in urma noului lider, Garbine Muguruza.

Halep a parasit Grand Slam-ul de la New York prematur, fiind invinsa in runda inaugurala de Maria Sharapova. Cu toate acestea, jucatoarea noastra nu va pierde niciun loc in clasamentul WTA, urmand sa se afle pe locul doi si incepand de saptamana viitoare (clasamentul WTA va fi dat publicitatii in cursul zilei de luni).

Inainte de startul competitiei de la Flushing Meadows, nu mai putin de opt jucatoare aveau sanse matematice sa se afle pe locul intai la finalul ultimului Grand Slam al anului.

Lozul cel mare a fost tras de Garbine Muguruza, jucatoarea din Spania urmand sa se afle, de luni, in premiera pe locul intai in lume.

Alte schimbari de la varful ierarhiei WTA: Angelique Kerber, fost lider mondial, va parasi TOP 10, urmand sa se gaseasca de saptamana viitoare pe pozitia a 14-a, Karolina Pliskova va cobori pe 4 (de pe unu), iar Jelena Ostapenko (ultima castigatoare de la Roland Garros) va patrunde pentru prima data in TOP 10 (pe pozitia a zecea).


Citeste mai multe despre   





















3146 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    tot degeaba, (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:56)

    bancher [utilizator]

    nu esti number 1 pana nu il bati pe number 1.
    Atunci Simona va deveni cu adevarat lider mondial....mi se pare rusinos sa se faca calcule cine cu cine pierde, doar, doar om ramane si noi pe locul 2. Cel mai bine e sa lasi hazardul deoparte si sa treci tu pe locul 1, batand locul 1.
    • -2 (16 voturi)    
      ti se pare tie (Vineri, 8 septembrie 2017, 14:33)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      rusinos sa nu fi pe locul intii, dar majoritatea tenismenelor nu ajung acolo, nerusinatele!
      • -1 (13 voturi)    
        majoritatea, da (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:01)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        dar cele mai bune, fruncea, nu aduna puncte ca furnica, ci merg la marile batalii si castiga.
      • -2 (14 voturi)    
        rusinos este sa ajungi pe locul I (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:23)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        fara sa meriti acest lucru.
        Intai sa castigam un turneu de Grand Slem, apoi sa avem pretentii la locul I. Cand aduni puncte ca albina jucand cu jucatoare de mana a doua, si nu castigi un turneu de grand slem, nu se cheama ca esti pe locul 1.
        • +11 (13 voturi)    
          sa cistigam ? (Vineri, 8 septembrie 2017, 16:51)

          himself [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          "Intai sa castigam un turneu de Grand Slem"

          Da ce o facem noi ?

          Cind e vorba de pierdut e Simona iar la cistigat sintem noi ?
    • 0 (12 voturi)    
      number one (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:00)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      fara un grand slam e ca nunta fara lautari...
    • 0 (2 voturi)    
      Simona (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 18:04)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      sa joace și la Tokyo2, unde participă și Muguruza, o bate sau câștigâ turneul și va fi locul 1.
  • +4 (6 voturi)    
    Pfuuu, a trecut glontu pe langa ureche (Vineri, 8 septembrie 2017, 16:47)

    Wanheda [utilizator]

    Intra tara in depresie.
  • +1 (11 voturi)    
    O nerusinata, Halep asta... (Vineri, 8 septembrie 2017, 16:48)

    Prostu' satului [utilizator]

    Cum nu pune ea osul sa castigam si noi un GS si sa meritam si noi locul 1... A naibii machidoanca, ne pune bete-n roate...
    • -2 (4 voturi)    
      deviza machedoneasca (Vineri, 8 septembrie 2017, 20:24)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      punct cu punct, leu cu leu...
  • -1 (7 voturi)    
    au fost scosi majurii (Vineri, 8 septembrie 2017, 17:49)

    om simplu din multime [utilizator]

    sa apere valoarea nationala ! :-))
    mai rasfirati, mai baieti !
    • -2 (2 voturi)    
      Asta o spuneti dvs... (Duminică, 10 septembrie 2017, 0:59)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      ... care ati postat o treime din mesajele de mai sus?!?