​VIDEO US Open: Sloane Stephens si Madison Keys se vor lupta pentru castigarea trofeului de la Flushing Meadows

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 8 septembrie 2017, 9:26 Sport | Tenis

Madison Keys, in finala la US Open
Foto: usopen.org
US Open-ul si-a aflat finalistele din proba de simplu, Sloane Stephens si Madison Keys urmand sa se intalneasca in ultimul act al competitiei de la Flushing Meadows. "Victime" in semifinale le-au cazut Venus Williams, respectiv CoCo Vandeweghe.
 
Disputarea unei finale de Grand Slam este un lucru in premiera atat pentru Stephens, cat si pentru Keys.

In varsta de 24 de ani, Sloane Stephens a trecut in trei seturi de Venus Williams, scor 6-1, 0-6, 7-5. Meciul a durat doua ore si sapte minute.

In cea de-a doua semifinala, Madison Keys a invins-o lejer, scor 6-1, 6-2, pe CoCo Vandeweghe. Partida a durat doar 66 de minute.

Ultimul act de pe tabloul feminin de simplu de la US Open va avea loc sambata si va fi prima finala 100% americana dupa cea din 2002, atunci cand Serena a invins-o pe sora Venus, scor 6-4, 6-3.

Sloane Stephens (83 WTA) si Madison Keys (16 WTA) s-au mai intalnit o singura data in circuitul WTA, victoria revenindu-i lui Sloane: 2015, Miami, scor 6-4 6-2.

Rezumatul partidei Sloane Stephens vs Venus Williams:




Rezumatul partidei Madison Keys vs CoCo Vandeweghe:



Citeste mai multe despre   





















2827 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    Cred ca Halep.... (Vineri, 8 septembrie 2017, 9:34)

    polonyca [utilizator]

    .... se zgarie pe fata !!:)
    • -3 (11 voturi)    
      Asa e cand esti prost si ingamfat... (Vineri, 8 septembrie 2017, 10:19)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      .... avea tot ce si-ar fi dorit anul asta! Tot..grand slam, nr.1, etc.... in schimb a pierdut tot...!
    • +2 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 8 septembrie 2017, 12:20)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      De ce Halep si nu Sharapova? Fetele astea au revenit ca si dopata dupa o absenta indelungata iar ele nici macar nu s-au putut antrena pentru ca erau operate. Doar ca lor nu le-a intins nimeni covorul rosu si nu a sarit cu wildcarduri la cele mai tari turnee. Sloane a urcat singura de pe locul 900 in primele 25! In timp ce dopata e pe locul 100.
      • +1 (1 vot)    
        Nu numai Simonei dar nici Sharapovei (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:50)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        nu i-a convenit tragerea la sorti !

        Apoi Sharapova stia ca are in spate de la revenirea in competitii, acum vreo 6-7 luni, doar noua meciuri oficiale, niciunul in ultima luna si jumatate. Nu ai cum sa duci 7 meciuri in 14 zile, cu asemenea hiatusuri competitionale. Nu o batea Sevastova, o invingea americanca.

        Una peste alta Simona avea o sansa foarte buna daca trecea de rusoaica.

        PS. Daca !
    • +1 (1 vot)    
      Cu atat mai mult cu cat Sharapova (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      a fost eliminata de Sevastova clienta Simonei din ultimii doi ani !

      In fine, asta e ! Sa vezi insa dracie, ca mas-media romaneasca iar o sa inceapa sa faca socoteli , calcule pt a ne prezenta fel si fel de variante in care Halep recupereaza in turneul urmator diferenta de 65 de puncte care o separa de Muguruza si trece pe primul loc in clasamentul WTA.

      PS. Nu mai vorbesc de clasamentul virtual in care Simona deja a fost pt 7 h, 15 minute si 32 de secunde no 1.
  • +1 (1 vot)    
    O finală stranie (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:16)

    Bubico [utilizator]

    Nu contest meritele celor două americancelor, care au muncit până aici.

    Dar nici nu poate cineva să spună că se duelează într-o finală de Grand Slam două mari talente!

    Pesemne a fost cel mai surprinzător şi mai nefericit turneu din cele patru ale anului...
    • 0 (2 voturi)    
      La talentul lor... (Vineri, 8 septembrie 2017, 17:00)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Bubico

      ... n-am nimic de comentat, ca nu ma pricep, dar cu siguranta e neobisnuita prezenta ambelor jucatoare in finala acestui turneu.
      Spuneam deunazi ca nu ma mira prezenta in semifinale a lui Venus Wiliiams si a lui Vandeweghe. Experienta o recomanda din plin pe una si ascensiunea sustinuta din ultimii ani pe a doua.
      Si, ce sa vezi, amandoua au pierdut, in fata unor jucatoare care pana mai acum cateva saptamani erau pe nicaieri, luau batai dupa batai.
      Daca dupa acest turneu ambele "dispar" in ceata precum Ostapenko dupa RG, sau eventual se retrag din circuit vreo luna-doua, cred ca ar putea exista serioase semne de intrebare cu privire la modul in care au ajuns in timp atat de scurt la o forma exceptionala.
      N-am jucat tenis, poate ca o fi altceva aici (si nici nu sunt femeie), dar am facut ceva sport in tinerete. "Intrarea in forma", ca si iesirea, sunt procese complexe si relativ indelungate, dureaza multe saptamani si chiar luni de zile. Nu ajungi intr-o forma exceptionala in 10 zile, rupi tot vreme de alte 10 zile, dupa care la sfarsitul lunii esti cizma. Atare evolutie/involutie sugereaza cu totul altceva.
      • -1 (1 vot)    
        Si, ce sa vezi... (Duminică, 10 septembrie 2017, 0:56)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        "Visul american" mai triumfa o data. Navigand acum cateva saptamani pe la locul 1000 WTA, Sloane Stephens (creditata cu sansa a doua in fata celeilalte improbabile finaliste) castiga - ba inca autoritar - US Open.
        Sunt curios daca a mai existat vreodata, in istoria recenta a tenisului, o asemenea surpriza.
        Incepe sa semene a basm, povesti cu zane, Cenusareasa etc.
    • +1 (1 vot)    
      Pai s-au dus vremurile marilor talente (Vineri, 8 septembrie 2017, 17:37)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Bubico

      Conditia fizica face totul. Terenurile s-au schimbat, la fel si rachetele si mingile, adidasii, etc. Halep e no 2 doar din return, returneaza tot si e de ajuns.
  • 0 (2 voturi)    
    Asa e cand joci tennis nu squash (Vineri, 8 septembrie 2017, 17:35)

    Wanheda [utilizator]

    It pays dividends. Si ca fapt divers, in semi au fost 4 americance, printre care Venus, o baba in termeni sportivi.