​US Open: Horia Tecau si Jean-Julien Rojer s-au calificat in finala de dublu de la Flushing Meadows

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 7 septembrie 2017, 21:55 Sport | Tenis

Horia Tecau si Jean Julien Rojer
​Horia Tecau si Jean-Julien Rojer au reusit sa se califice in finala de dublu de la US Open, ultimul Grand Slam al anului. Perechea romano-olandeza a trecut in semifinale de dublul Henri Kontinen (Finlanda)/John Peers (Australia), cap de serie numarul unu.

Cu toate ca au pierdut categoric primul set, scor 6-1, Horia si Jean au bifat o revenire spectaculoasa, reusind sa se impuna in urmatoarele doua seturi, scor 7-6(5), 7-5. Semifinala a durat doua ore si opt minute.

Favoriti unu, Henri si John nu pierdusera niciun set pana in aceasta faza a competitiei de la US Open.

Calificarea in finala de la US Open reprezinta o premiera atat pentru Horia, cat si pentru Jean-Julien. Cea mai buna performanta a celor doi de pana acum la New York fusese accederea in sferturi (2011 si 2015).

Tecau si Rojer au castigat un titlu de Grand Slam: Wimbledon-ul, in 2015.

Pentru calificarea in finala de la US Open, Horia si Jean vor primi 340.000 de dolari si 1200 de puncte in ierarhia WTA de dublu.

In finala, perechea romano-olandeza se va duela cu dublul Feliciano Lopez/Marc Lopez (cei doi au trecut in penultimul act de Bob Bryan/Mike Bryan).

1681 vizualizari

• -11 (15 voturi)
    Horia și Jean-Julien au fost mai slabi (Joi, 7 septembrie 2017, 22:13)

Con_stan_tin [utilizator]

ca adversarii la aproape toate capitolele. Spre exemplu au câștigat 98 de puncte iar adversarii 104. Tenisul este un sport unde poți câștiga chiar și când joci mai slab ca adversarul.
      Să-ți spun eu un „capitol” (Vineri, 8 septembrie 2017, 3:08)

Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

pe care nu-l iei în seamă - DETERMINARE! Nu matematica asta elementară e importantă în tenis (și nu numai). Uite, de pildă, la cîte de puține puncte cîștigătoare are Simona într-o partidă, dar cîștigă.