Garbine Muguruza, noul lider al ierarhiei WTA: "Am visat mereu acest moment"

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 7 septembrie 2017, 13:44 Sport | Tenis

Garbine Muguruza, locul intai WTA
Foto: wtatennis.com
Garbine Muguruza va deveni, incepand de luni, noul lider al ierarhiei WTA, dupa ce a detronat-o pe Karolina Pliskova. Referindu-se la acest moment special, jucatoarea din Spania a precizat: "am visat mereu momentul, sunt foarte fericita".

Ce spune Garbine

"Sunt foarte fericita ca voi deveni numarul unu mondial, este ceva foarte special. Visezi mereu la acest moment, insa este unul dintre acele lucruri pe care le pastrezi pentru tine. La fiecare aniversare a mea, de fiecare data cand suflam in lumanari, dorinta era intotdeauna aceeasi: sa fiu cea mai buna. Iar acum acest lucru s-a intamplat" - Garbine Muguruza.

In varsta de 23 de ani (s-a nascut la Caracas - Venezuela), Muguruza are doar cinci titluri WTA in palmares, insa din acestea doua sunt de Grand Slam (Roland Garros 2016 si Wimbledon 2017).

Ce a mai castigat Garbine:
Cincinnati (2017 - finala cu Simona Halep), Beijing (2015) si Hobart (2014).

Garbine va fi doar a doua jucatoare iberica care urca pe locul intai in ierarhia WTA, dupa Arantxa Sanchez Vicario.

Un alt lucru interesant: incepand de luni, Spania va avea pentru prima data in istoria tenisului locul intai atat la masculin (Rafael Nadal), cat si la feminin (Garbine Muguruza).


Citeste mai multe despre   























4091 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    bravo simona... (Joi, 7 septembrie 2017, 14:02)

    mitocanu [utilizator]

    keep it that way...you will overreach your desires...
    • -4 (14 voturi)    
      Cine e pe locul 2? (Joi, 7 septembrie 2017, 14:18)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      Cine, cine, oare?
  • -4 (16 voturi)    
    Bravo ei ! Daca va castiga US Open (Joi, 7 septembrie 2017, 14:06)

    Susufler0 [utilizator]

    Garbine va fi , prima jucatoare care cu doar sase titluri in palmares (dar trei de grand slam) ajunge no. 1 in lume.

    PS. Sunt un prapadit de romanas care si in PS se gandeste la ai lui, (CHIAR SI CAND ACESTIA NU MERITA),asa ca - recunosc - tin cu spanioloaica,(desi nu imi place ca jucatoare),impotriva celorlalte trei americance, pt ca victoria Muguruzei ar inseamna pastrarea locului 2 de catre Halep !

    PPS. Ocarati-ma pt ca merit, dar asta e !
    • +1 (7 voturi)    
      Cred că le va bate mâine pe toate trei deodată (Joi, 7 septembrie 2017, 14:21)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      sau poate pe rând, câte una pe zi până duminică.
    • +7 (7 voturi)    
      Poate (Joi, 7 septembrie 2017, 14:24)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      La anu', ca anul asta nu mai are cum!
    • +7 (9 voturi)    
      wtf... concentrate! :) (Joi, 7 septembrie 2017, 14:29)

      mihaizzz [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Mugu e out de la US Open de vreo saptamana deja :))

      Altfel, corect, doar Venus poate trece pe 2 daca castiga turneul, ceea ce sper de altfel .. ca dovada ca "viitorul suna bine" :))
    • +4 (10 voturi)    
      tarziu stimate susufler0... (Joi, 7 septembrie 2017, 16:20)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      chiar daca comentariul meu nu te intereseaza si ma consideri un POSTAC (preferandu-l pe (semi) doctul NAHIR), eu tot vreau sa te informez ca SF usopen se vor desfasura intre 4 us jucatoare: williams, keys, sloane si vanderweghe (muguruza a iesit din cursa in round4). in rest sa aveti o zi buna! (constat ca va place aceasta urare). va saluta un psd-ist convine pana in maduva oaselor.
      • -4 (10 voturi)    
        Acum chiar m-ai convins ca esti pesedist ! (Joi, 7 septembrie 2017, 17:11)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

        Doar astia se cred si ca atare se autoproclama, in lipsa unor laudatori, inteligenti, docti, educati si devreme acasa, toate astea prin raportare la altii pe care, bineinteles ca tot ei ii categorisesc !

        Pai cum sa ma intereseze un astfel de ins ca matale, mitocane !

        Am intervenit doar, pt a-l apara pe NAHIR si nicidecum pt a constata ca te racaie rau de tot anumite comentarii de-ale mele la adresa ta, de nu reusesti sa ti le scoti din cap.

        PS. In alta ordine de idei, iti multumesc si tie pt corectura (sper totusi ca odata si odata sa va opriti si sa nu mai imi infigeti atatea pumnale in inima); multumesc si pt urare si permite-mi cu ocazia asta sa-ti atrag respectuos atentia ca esti prea incrancenat, zau ... prea incrancenat. Relax man !
  • -3 (7 voturi)    
    Poti sa fii multumita,dar.... (Joi, 7 septembrie 2017, 14:29)

    gigiN [utilizator]

    ....nu este "vina" ta.Ca si multe altele,ai ajuns acolo cam din greseala !!!
    • +1 (5 voturi)    
      Are 3 GS parca? (Joi, 7 septembrie 2017, 17:45)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Unde e greseala, chiar is curios?
      • +4 (4 voturi)    
        Parca nu (Joi, 7 septembrie 2017, 22:44)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Ce-aveti, fratilor, ce-ati fumat?!? Susufler mai sus ne explica in detaliu cum mai poate castiga Muguruza US Open-ul de anul asta, tu ne povestesti despre cele 3 GS castigate de aceeasi, desi peste tot (nu doar in articolul la care comentezi) scrie ca a castigat doua...

        Altfel, bine c-a ajuns #1, sper sa ajunga si altele cat de curand. Cu cat mai multe jucatoare bune si care se bat cu sanse pentru acea pozitie, cu atat mai bine pentru mine, telespectatorul.
  • +6 (8 voturi)    
    varful WTA.... (Joi, 7 septembrie 2017, 14:35)

    mihaizzz [utilizator]

    Nivelul la varf in WTA este destul de slab in ultima perioada (se vede lipsa unor lideri autentici) daca doar prin castigarea unui turneu de GS intr-un an poti ajunge pe primul loc (+ un Premier 5).

    Sau daca dupa ce o jucatoare ajunge pe primul loc in mai putin de jumatate de an iese din top 10

    Asta e o sansa pentru oricare dintre jucatorare din top 10, nu numai pt Halep, sa ajunga pe primul loc, chiar daca pt putin timp. Altfel, imi pare rau de Venus care desi e aproape sa castige inca un turneu de GS (dupa alte 2 finale anul asta) ar ajunge doar pe locul 2. Ar fi fantastic sa ajunga iar lider dupa ... zeci de ani, cat or fi trecut :))
  • -1 (7 voturi)    
    Williams sisters (Joi, 7 septembrie 2017, 14:43)

    lasa [utilizator]

    Fiti cu ochii pe Venus, 36 de ani, dar mai are forta de a lupta.
    Ar fi frumos ca si Halep sa o urmareasca. Ii explica, dupa meci, altcineva de ce mai joaca (foarte bine) la cei 36 de ani Venus Williams.
    • -1 (7 voturi)    
      Venus are 37 de ani si un pic (Joi, 7 septembrie 2017, 15:45)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      iar la varste de peste 30 de ani, in sporturile individuale ce presupun efort fizic nenormat ca timp, fiecare an in plus conteaza si se simte "bine" de tot !

      Pt acest motiv Venus deja este o castigatoare si chiar ca merita sa-i fie urmarit jocul si vointa de a fi in competitie la nivel inalt si, in special, la o varsta la care altele s-au retras de ani buni si au inceput sa observe cum isi face loc celulita pe mandrete de picioare si de fund altadata.
  • -1 (11 voturi)    
    Guys, dar am comis-o, nu gluma ! :((( (Joi, 7 septembrie 2017, 15:27)

    Susufler0 [utilizator]

    Exact ce critic eu la altii, lipsa de informatie, m-a facut de rusine azi.

    Acum sa incerc sa o dau la intors ca baietii, cum ca aseara am fumat "ceva" mai tare decat ceea ce fumez de obicei, nu ar fi fair, asa ca o sa spun adevarul care, ptiu drace, e legat tot de "Simo" !

    Dupa eliminarea Simonei, m-am sucarit mai tare ca de obicei si nu m-am mai uitat decat la meciurile baietilor si nici la informatiile despre turneul fetelor nu am mai fost atent.

    Multumesc tuturor ca m-ati trezit ca sa pot sa realizez acum ca Venus are toate sansele sa castige turneul si sa treaca inaintea lui Halep.

    Deci, desi Venus e cea mai buna din careul de americance ramase in joc, favorita mea este Coco (imi place prenumele ei si faptul ca e cea mai putin buna dintre toate celelalte).

    PS. Hai, Coco !

    PPS. Bai, sper ca asta s-a calificat, pt ca nu as mai putea suporta inca o umilinta ca aceea de azi ! ;))
    • +3 (7 voturi)    
      Coco e prietenă cu Tecău (Joi, 7 septembrie 2017, 18:44)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      dacă nu știai, mai joacă și împreună câteodată.
      • +1 (5 voturi)    
        Un motiv in plus sa tin cu ea desi, daca era (Joi, 7 septembrie 2017, 19:15)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        dupa gustul meu mi-ar fi placut sa joace cu Florin Mergea, un tenisman mult mai talentat decat Tecau, dar nu atat de serios, de profesionist ca Horia, ceea ce a contat foarte mult pt cariera lui.
        • +2 (2 voturi)    
          Florin (Vineri, 8 septembrie 2017, 16:11)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          din nefeticire, a decis să o ia de la zero, făcând pereche cu Barbu și joacă în ITF, pe 2-3 puncte.
          Să vedem dacă reușesc.
    • +1 (5 voturi)    
      din partea mea.... (Joi, 7 septembrie 2017, 19:48)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sa ai parte numai de bine - mai greseste omul ca nu este masina si pana si masina greseste...

      ce sa mai - se mai intampla!
      keep on working!
      • -1 (5 voturi)    
        Mersi pt intelegere si incurajari ! (Vineri, 8 septembrie 2017, 2:07)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Am stiut eu de ce mi-au placut intotdeauna zilele de marti
        si cifra 13 !

        PS. Multam si pt urare si tie la fel, bine, mult bine !