Horia Tecau si Jean-Julien Rojer (cap de serie numarul 12) s-au calificat, marti, in semifinalele turneului de Grand Slam de la US Open. Cei doi au trecut in sferturi de dublul Jamie Murray (Marea Britanie)/ Bruno Soares (Brazilia) - favoriti numarul 4, scor 6-1, 6-2. Meciul de pe Grandstand a durat o ora si doua minute.

Calificarea in penultimul act reprezinta cea mai buna performanta din cariera la US Open pentru Tecau si Rojer.

Horia si Jean-Julien au castigat impreuna un titlu de Grand Slam: Wimbledon-ul in 2015. Pentru parcursul de pana acum, Tecau si Rojer si-au asigurat 160.000 de dolari si 720 de puncte in ierarhia ATP de dublu.

Pentru un loc in marea finala de la US Open, perechea romano-olandeza va lupta cu dublul Henri Kontinen (Finlanda)/John Peers (Australia), cap de serie numarul unu.

Henri si John conduc cu 2-1 in meciurile directe cu Horia si Jean-Julien. In ultima partida, Kontinen si Peers s-au impus in optimi la Montreal, in luna august a acestui an, scor 6-4, 7-5.