Simona Halep, dupa infrangerea cu Sharapova: "Sunt trista ca am pierdut, dar cred am dat tot ce am putut"

de Diana Ene     HotNews.ro
Marţi, 29 august 2017, 8:48 Sport | Tenis

Simona Halep, la US Open
Foto: usopen.org
Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, a declarat ca a dat tot ce a putut in meciul cu Maria Sharapova, locul 146 WTA, fosta numarul 1 mondial, pierdut in primul tur la US Open, informeaza wtatennis.com, citat de News.ro.

"Sunt trista ca am pierdut. Dar cred ca am dat totul. Ea a fost mai buna. A servit mai bine astazi. Serviciul meu a fost foarte slab astazi. A fost foarte, foarte greu, nu ca un meci din primele tururi. Dar asta a fost tragerea, nu pot spune nimic mai mult, asta este. Este vorba de noroc, iar pentru primul a fost un meci greu. Dar totusi cred ca am jucat bine, iar ea a jucat foarte bine. A fost un meci bun. Eu nu am fost in meci, nu stiu de ce. Poate pentru ca era seara. Mereu e altceva. Nu m-am antrenat seara. Dar acestea sunt scuze. Cred ca este o victorie mare pentru Maria, a fost departe de teren atatea luni, acum revine, simte ca poate juca bine si este foarte fericita", a afirmat Halep dupa meci.

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, a fost invinsa, marti, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3, de rusoaica Maria Sharapova, locul 146 WTA, fosta numarul 1 mondial, beneficiara a unui wild card, in primul tur al US Open, ultimul Grand Slam al anului.

Prezenta in prmul tur la US Open este recompensata cu 50.000 de dolari si cu zece puncte WTA.

La editia trecuta a US Open, Simona Halep a ajuns pana in sferturi, cand a fost eliminata de Serena Williams, cu 6-2, 4-6, 6-3. Cea mai buna performanta a jucatoarei romane la US Open este calificarea in semfiale, in 2015.


Citeste mai multe despre   























2985 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Din pacate...... (Marţi, 29 august 2017, 9:09)

    lasa [utilizator]

    Toata lumea i-a dat sfaturi. dar SH nu poate depasi anumite stari, are si disfunctionalitati tehnice. pe scurt, a dat tot ce a putut.
    Ca sa fie numarul 1 mondial ar fi doar conjuctural, nu e de nivelul marilor legende.
    Sa respectam asta, a dat TOT ce a putut. De acum inainte nu trebuie sa mai punem presiune asupra SH, joaca asa cum simte, cum se simte.......
    Sper sa nu renunte sa joace pentru Romania in Fed Cup, pentru ca acolo, fiind joc de echipa, avem nevoie de ea.
    Simona, numarul in ierarhia WTA este doar un numar, traieste -ti viata asa cum poti, pentru ca ai dat totul deja.
  • +2 (6 voturi)    
    minte confuza, exprimare in teren asijderea (Marţi, 29 august 2017, 9:16)

    sim12345 [utilizator]

    asadar, cu ghilimele:

    - Dar cred ca am dat totul.

    - Dar totusi cred ca am jucat bine

    - Eu nu am fost in meci

    Cine sa mai priceapa ce-i in mintea Simonei?

    Iar jocul ei in loc sa se imbunatateasca de la an la an parca merge in jos... Nu vad un progres, nu vad sa rezolve odata venirile la fileu si scurtele, nu vad sa serveasca mai apasat si mai precis, nu vad un smash fara emotii de la ea, nu vad un slice lent si lung pana in spatele terenului sa ai timp sa te regrupezi, nu vad multe...

    in schimb aceleasi mingi plouate, moale si pe centru, hai pocneste-ma.

    Antrenorul ala al ei nu vede lucrurile astea?
    • +1 (1 vot)    
      de ce sa vina la fileu? (Marţi, 29 august 2017, 11:32)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui sim12345

      este o diferenta de 10-20 de cm intre ea si adversara. chiar nu vad sensul sa iasa la fileu. are mai mutl de pierdut decat de castigat. sunt alte lucruri pe care le poate face mai bine - le-ai spus tu mai sus - dar iesitul la fileu nu este prioritar
      • +3 (3 voturi)    
        nu cred ca ai dreptate (Marţi, 29 august 2017, 13:53)

        sim12345 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        venirea la fileu implica o decizie de moment, implica un risc, implica curaj
        trebuie sa simti adversarul, trebuie sa gandesti f rapid momentul prielnic sa urci, sa surprinzi, sa vii cu ceva "nou"

        nu conteaza ca uneori joci cu altele cu 20 cm mai mult, poti juca uneori si cu Pome Cibulkova care parca e mai mica... importanta este decizia si aici sufera Simona

        si asta tine de mental, de frica, de inhibare, de complacerea in "las ca poate da adversara aiurea"

        ai vazut ce multe jucatoare se panicheaza cand adversara vine la fileu, vine "peste ea"? nu crezi ca poti compensa cu momente dintr-astea lipsa fortei fizice?
  • 0 (10 voturi)    
    Bravo Simona! (Marţi, 29 august 2017, 9:40)

    Anonym [utilizator]

    Simona ramane eroina acestei tari din ultimii 3 ani, sa nu uitam asta!

    Toti am vazut meciul faptul ca ea nu joaca la nivelul maxim cu Sharapova pt ca are un anumit blocaj. Dar ea se afla acum intr-un moment f dificil eprsonal. Toti am trecut pe aici. Se numeste neincredere in sine. Si inainte sa aruncati comentarii tehnica si psihologice din scaun, ganditiva putin la neincrederea in sine, care e un sentiment f greu.

    Acum Simona are nevoie de sprijin, nu de destepti care sa spuna ca trebuia plimbata aia, trebuie curaj, trebuie, trebuie, trebuie.

    Daca suntem o natie special, ar trebui sa mergem la aeroport sa o sustinem pt ca Simona evident are multe de oferit!

    Sper sa profite de aceasta ocazie si sa devina mai buna, sa se concentreze pe solutii de depasit astfel de momente care ii pun probleme (gen Sharapova, finale, finale de meci, practic finalizarea unui punct important).

    Sunt sigur ca e inconjurata de familie si oameni destepti care o vor sfatui ca va castiga in viitor, dar ca trebuie sa incerce si alte strategii de victorie. Sa faci shopping si plaja in loc sa te gandesti serios la ce e de facut, nu e tocmai terapie.
    • +6 (6 voturi)    
      O nedreptatesti pe Cristina Neagu (Marţi, 29 august 2017, 10:41)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Despre sacrificiul fetei care e inima si bratul echipei femiine de handbal, CRISTINA NEAGU, ce mai zici?
      Si nu cred ca sloganuri de pe vremea ceausista ar mai trebui sa para . Ce inseamna "eroina acestei tari"? Sunt lucruri mult mai grave in tara asta fata de o jucatoare de tenis.
      Daca ar fi fost vorba de Nadia, acolo a fost o surpriza imensa, care a facut ca numele tarii sa fie pe buzele tuturor. Si Nadia a stiut sa si pastreze aura de campioana a unei tari care a venit , in urmatorii ani cu o pleiada de campioane.
      La tenis, nu exista nicio emulatie "ca Simona Halep", pentru ca nu s-a ridicat la nivelul acela. Eu o consider pe Neagu, eroina sportului romanesc feminin, in ultimii ani.
      • -3 (5 voturi)    
        social media e GOD (Marţi, 29 august 2017, 11:55)

        Anonym [utilizator] i-a raspuns lui lasa

        Cristina Neagu e o sportiva extraordinara cu siguranta, as zice ca mental e fix de unde ar trebui sa invete Simona, dar e vorba de atentia care o atrage de la oameni, si aici Simona e peste

        Simona Halep are 1.3 milioane likeuri pe fb
        Cristina are 106 mii
        • +2 (4 voturi)    
          da, social media (Marţi, 29 august 2017, 14:04)

          noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

          Dar nu vine din valoare, ci din banii pompati in publicitate si in ziare ca sa se vorbeasca despre ea. De unde si atatea dispute in a comenta o evolutie a Simonei Halep. Nu sunt de la sine, ci alimentate in mod special pentru a face valuri si a da impresia unei mari sustineri
  • -2 (6 voturi)    
    A depasit bariera psihologica (Marţi, 29 august 2017, 15:11)

    Susufler0 [utilizator]

    dar astfel s-a putut vedea mai clar bariera valorica dintre cele doua.

    Mie unuia imi este tot mai evident ca Simona o va putea invinge pe Sharapova doar conjunctural. De exemplu romanca sa prinda forma ei cea mai buna iar rusoaica sa fie absolut iesita din forma. Sau usor accidentata !

    PS. Altfel...

    PPS. Atentie, asta nu inseamna ca Simona nu va putea castiga un turneu de GS si sa ajunga nr 1 WTA
  • +1 (1 vot)    
    Defensiva totala (Marţi, 29 august 2017, 17:09)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Simona ar trebui sa fie mult mai populara printre jucatoare decit este. Stilul ei defensiv o face sa stranga puncte si sa urce in clasament dar sa piarda orice meci decisiv cu o jucatoare agresiva. Practic este cea care ridica moralul adversarelor - Konta, Muguruza Sharapova ba si altele mai slabe, Ostapenko, Baroni, Peng, isi relanseaza carierele in contul Simonei. De bunicuta Serena ce sa mai spui...
  • -1 (1 vot)