Simona Halep, dupa infrangerea cu Muguruza: "M-am panicat, a fost prea buna pentru mine"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 21 august 2017, 8:46 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: wsopen.com
Simona Halep a jucat duminica una din cele mai scurte finale din cariera, jucatoarea noastra fiind invinsa dupa numai 56 de minute de joc. Garbine Muguruza a cedat doar un singur game (6-1, 6-0) si a castigat en-fanfare titlul de la Cincinnati. "M-am panicat, ritmul a fost un pic cam rapid, nu am putut sa gasesc solutii. Astazi, Muguruza a fost prea buna pentru mine", a spus Halep pentru Digisport.

"Astazi a fost o zi foarte urata. Chiar daca am aratat ca am cedat, nu am cedat. Ritmul a fost un pic rapid si m-am panicat si nu prea am putut sa gasesc solutii. A fost foarte cald, dar a fost si pentru ea. Am cateva bataturi care ma deranjeaza, dar acestea sunt lucruri minore pentru o finala. Astazi a fost prea buna pentru mine.

Dupa aceasta finala nu raman cu prea multe lucruri. Dupa acest turneu raman cu un lucru foarte important. In primele meciuri nu am jucat foarte bine si totusi am castigat. Au fost doua meciuri foarte grele, dupa care am ajuns la un nivel foarte ridicat" - Simona Halep, in exclusivitate pentru Digi Sport.

  • Halep a fost pentru a treia oara in acest an la o victorie de locul unu mondial, dupa ce a ratat oportunitati similare in finala de la Roland Garros si in sferturile de finala de la Wimbledon.
  • Castigatoarea turneului de la Cincinnati va primi 522.450 de dolari si 900 de puncte WTA, iar finalista 260.970 de dolari si 585 puncte WTA.
  • Simona Halep va ramane pe locul doi in ierarhia WTA, avand doar cinci puncte in urma Karolinei Pliskova.

L'Equipe: "Halep nu vrea sa fie numarul unu mondial"

"Am ajuns la concluzia ca Halep nu vrea sa devina numarul 1 mondial. Dupa ce a ratat finala de la Roland-Garros, sferturile de la Wimbledon, romanca a ratat si titlul la Cincinnati. Batuta clar de Garbine Muguruza (6-1, 6-0 in 57 minute), Halep va trebui sa astepte inca putin pentru a o detrona pe Karolina Pliskova. Asta in cazul in care spaniola nu va trece inaintea ei. Ce se poate spune despre meciul Simonei sau mai bine ce se poate spune despre non-meciul lui Halep? Romanca, pierduta pe teren, si-a multiplicat greselie directe, iar spaniola s-a distrat, reusind al doilea titlu al sezonului (n.r. - dupa Wimbledon). Muguruza nu a fortat si nici nu a lovit prea tare. Are acum o saptamana pentru a se pregati pentru ultimul Grand Slam al sezonului"- L'Equipe, conform News.ro.



Citeste mai multe despre   





















5063 vizualizari

  • -7 (9 voturi)    
    Fara antrenor. (Luni, 21 august 2017, 9:17)

    Nissan [utilizator]

    Coach-ul trebuie sa invete sa spuna clar, in 3 propozitii concise, ce trebuie facut pentru a schimba un joc care merge prost. Cu expresii de genul" deschide terenul" poate sa scrie carti sau sa tina conferinte dar in nici un caz n-are cu ce sa ajute pe cineva debusolat, speriat, incapabil sa lege 2 mingi. Trebuie sa invete sa fie practic. Sa zica: da in colturi si nu mai da pe centru! Altfel nimeni nu intelege nimic. Asta nu e scuza pt. joc, dar ca idee, daca turuie incontinuu poate sa faca impresie insa asta nu ajuta jucatorul. Cum ar fi sa fie Kyrgios elevul lui? Pai la un asemenea discurs i-o taie imediat.
  • -1 (5 voturi)    
    Gargara ieftina de mangusta... (Luni, 21 august 2017, 9:29)

    Ochiul lui Horus [utilizator]

    In loc de non-combatul lamentabil, mai bine foloseai subterfugiul cu o accindentare, o gripa, etc.
    Inteleg strategia de optimizare a tabloului de la US Open, dar e penibil sa umilesti romani adevarati care au parcurs mii de mile(zeci de ore) si au platit sa te sustina pe viu.
    Enjoy the second place, it will not last long...!
  • -4 (10 voturi)    
    Simo ai deja 1 game(otoc) pt.nr. 1 planetar ! (Luni, 21 august 2017, 9:39)

    Plagarus [utilizator]

    Ia-l pe CTP in locul lui Cahill si-n 11 finale mai faci 11 gameuri >..............?
  • +1 (15 voturi)    
    necesar (Luni, 21 august 2017, 9:59)

    grongobar [utilizator]

    Singurul lucru necesar Simonei Halep pentru a avea o eventuala sansa de a ajunge nr 1 mondial e sa inteleaga ca are nevoie imensa de consiliere psihologica.Nu e nicio rusine in asta,in schimb e rusinos sa spui "m-am panicat",sau sa pierzi o finala de GS cu nr 47.
    • +3 (5 voturi)    
      hm (Luni, 21 august 2017, 12:11)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Vazand meciul de ieri, nu stiu daca consilierea psihologica e suficienta.

      Muguruza a fost doua clase peste ea la orice aspect al jocului.

      Halep trebuie sa faca un salt enorm de la o jucatoare de locul 2-5 la o jucatoare de locul 1. E cel mai greu, fizic- trebuie sa te impingi probabil pana la limita.
    • +3 (9 voturi)    
      Nu-i rusinos, e omeneste ! (Luni, 21 august 2017, 12:36)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Deja chestia cu consilierea psihologica a devenit o marota pt cei care nu stiu aproape nimic despre cu ce se mananca tenisul (adica il cunosc exclusiv ca urmare a accesarii google-lui ) si un poncif pt haterii cu putini neuroni in dotare !
    • 0 (0 voturi)    
      N-are leac... (Luni, 21 august 2017, 17:41)

      Ochiul lui Horus [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      ...sufera de arghirofilie.
  • -5 (9 voturi)    
    fara sanse (Luni, 21 august 2017, 10:37)

    gicuHD [utilizator]

    priviti reluarea dinaintea inceperii meciului ,muguruza era ca un vulcan gata sa se dezlantuie,simo parca incerca sa-si conserve fortele,are nevoie de secretele marilor sportivi si va fi un lider precum serena,seva de mesteacan congelata in momentul recoltarii,din munti fara poluare contine vitamine si minerale care sunt beneficeptr organism si creier este fantastica seva la eforturi.
  • +1 (11 voturi)    
    A ratat o foarte buna oportunitate ! (Luni, 21 august 2017, 10:43)

    Susufler0 [utilizator]

    Vorba vine ca a avut o "oportunitate", dupa ce am vazut cum a spulberat-o Muguruza !

    Ca si Kerber, ca si Pliskova si Simona este o jucatoare care poate spera la locul 1 WTA intre doua GS ! (Sa nu ma luati acum ca Angelica a stat mai mult, pt ca ati inteles ce am vrut sa spun !)

    Fiind corecti cu noi insine, cum putem spera ca Simona maturata pe jos de Svitolina (locul 5 parca) si distrusa de Garbine (locul 6 ) are figura de lidera in tenisul mondial ?

    PS. Daca va castiga un GS...

    PPS. Acum se vede ce inseamna lipsa unor adevarate mari jucatoare : Serena, Vika, Petra !

    PPPS. In mod normal clasamentul ar trebui sa inceapa cu ele. Puneti apoi Muguruza, Svitolina, poate si Pliskova si tot ar fi foarte onorant un loc 7 in lume pt Simona.
  • +1 (7 voturi)    
    are (Luni, 21 august 2017, 12:13)

    nahir [utilizator]

    probleme cu mentalul.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu ne mai miram de nimic (Luni, 21 august 2017, 22:20)

    lasa [utilizator]

    Am mai spus-o, imi pare rau ca se si intampla, dar ar trebui sa lucreze la tactica, logica, serviciu..... cam multe, sa inceapa cu mentalul, acum ma intreb care antrenor mai are curaj sa se inhame la o atitudine de invins din start. Cum sa declari ca "s-a panicat?Campioniii lupta pentru orice minge......
    Nu terbuie sa o preslavim pe Halep, mai e si Cristina Neagu, care isi da si sufletul pentru echipa...