Invinsa de Serena Williams in finala editiei din 2015 a turneului de la Wimbledon, spaniola Garbine Muguruza (locul 15 WTA) nu i-a lasat nicio sansa americancei Venus Williams (11 WTA), trecandu-si in palmares primul titlu pe iarba londoneza si al doilea de Grand Slam din cariera. Aflata intr-o forma incredibila, Muguruza a rupt echilibrul jocului in finalul primului set, dupa ce Venus a ratat doua sanse consecutive de a inchide mansa pe serviciul spaniolei, la 5-4 in favoarea sa. Garbine a realizat break-ul, iar apoi si-a adjudecat setul cu 7-5. Partea a doua a finalei de pe arena centrala de la "All England Club" a fost dominata autoritar de Muguruza, care s-a impus cu un categoric 6-0.

Garbine Muguruza, castigatoare la WimbledonFoto: wimbledon.com

Garbine Muguruza a avut nevoie de o ora si 18 minute pentru a bifa a doua victorie in fata americancei Venus Williams. In urma acestui rezultat, scorul intalnirilor directe dintre cele doua jucatoare este 3-2 in favoarea lui Venus.

In varsta de 23 de ani, Garbine si-a trecut in palmares al doilea titlu de Grand Slam din cariera, dupa cel de la Roland Garros, obtinut in 2016, cand a invins-o in finala pe Serena Williams (scor 7-5, 6-4). De-a lungul timpului, iberica a mai cucerit alte doua trofee, la Beijing (2015) si la Hobart (2014).

Muguruza a mai jucat o singura finala intr-un turneu de Grand Slam, tot la Wimbledon, in 2015 (a fost invinsa de Serena Williams, scor 6-4, 6-4).

Garbine Muguruza devine astfel prima jucatoare din Spania care se impune la Wimbledon, dupa Conchita Martinez (1994), antrenoarea sa.

Venus (37 de ani) are in palmares sapte titluri de Grand Slam: 5 la Wimbledon (2000, 2001, 2005, 2007, 2008) si doua la US Open (2000, 2001). Americanca a mai evoluat in alte noua finale la un turneu de Grand Slam.

Ce au spus cele doua jucatoare:

"Venus este o jucatoare incredibila. Am crescut vazand meciurile ei, astfel ca este incredibil ca am jucat impotriva ei in finala. Sunt emotionata. Am visat mereu sa ajung aici. Primul set a fost foarte greu, am avut amandoua multe sanse. Serena mi-a spus acum doi ani ca intr-o zi voi castiga. Iata ca am reusit", a spus Garbine Muguruza, potrivit News.ro.

"Felicitari, Garbine. Stiu cat de mult ai muncit pentru a castiga trofeul. Eu am incercat sa fac ce face Serena pe teren, dar nu am reusit. Sper sa mai am ocazia", a declarat Venus Williams.

Statistica partidei Muguruza vs Williams:

Asi: 1-3

Duble greseli: 2-5

Puncte castigate cu primul serviciu: 30/39 (77%) - 27/44 (61%)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 8/16 (50%) - 6/18 (33%)

Puncte castigate la fileu: 6/10 (60%) - 6/13 (46%)

Puncte de break castigate: 4/7 (57%) - 0/3 (0%)

Lovituri castigatoare: 14-17

Erori nefortate: 11-25

Total puncte castigate: 67-50

Distanta acoperita: 3555.9 metri - 3582.3 metri.

Desfasurarea livescore a partidei:

Setul II

Muguruza a condus cu 40-0, americanca a reusit sa salveze doua mingi de meci, insa jucatoarea din Spania a fructificat-o pe cea de-a treia, trecandu-si astfel in palmares primul titlu la Wimbledon si al doilea de Grand Slam din cariera. Setul al doilea a durat 26 de minute.

Game alb reusit de iberica pe serviciul adversarei. Garbine Muguruza se afla la un game distanta de al doilea sau trofeu de Grand Slam din cariera

Garbineeste pe un val de incredere, se apara foarte bine si nu ii lasa nicio sansa americancei. Este 4-0 pentru Muguruza

Venus pare descumpanita si fara solutii in acest moment. Muguruza reuseste al doilea break in setul secund si se distanteaza la 3-0.

Garbine domina jocul pe arena centrala de la Wimbledon. Iberica a condus cu 40-0, Venus a reusit sa castige doua puncte, insa game-ul i-a revenit in cele din urma Garbinei. Este al cincilea game consecutiv castigat de numarul 15 WTA.

Setul al doilea a inceput cu Venus la serviciu. Garbine este jucatoarea mai inspirata, pune din ce in ce mai multa presiune pe americanca si o forteaza sa greseasca. Spaniola profita de a doua sansa se break si conduce cu 1-0 in mansa secunda.

Setul I

Garbine Muguruza isi adjudeca primul set al finalei de la Wimbledon, scor 7-5, dupa 52 de minute.

Jucatoarea din Spania este cea care rupe echilibrul, fructifica a doua minge de break si preia conducerea pentru prima data in acest meci.

Muguruza salveaza doua mingi de set si restabileste din nou egalitatea: 5-5.

Garbine si Venus servesc impecabil. De data aceasta americanca isi castiga fara emotii serviciul, reusind un game alb. Venus conduce cu 5-4.

Venus castiga cel mai disputat game de pana acum al finalei, in care a comis nu mai putin de trei duble greseli si a salvat si o minge de break a spaniolei.

Williams iroseste prima sansa de break pe care o are, iberica rezista si restabileste din nou egalitatea: 3-3.

Se merge cap la cap cu serviciul pana in acest moment. Venus reuseste un game alb si conduce cu 3-2

Americancaimpresioneaza cu forehand-ul, iar Muguruza pare putin intimidata si comite cateva greseli: 2-1 pentru Venus

Spaniola isi castiga fara nicio emotie serviciul, cedandu-i un singur punct adversarei. Este 1-1

Venus inchide primul game al meciului cu un backhand superb in lung de linie.

Finala de la Wimbledon a inceput cu Venus Williams la serviciu.

Garbine si Venus se afla la incalzire.

Cele doua jucatoare au intrat pe arena centrala de la "All England Club".

Muguruza a aratat un joc impresionant la Wimbledon, iberica pierzand un singur set la editia din acest an a turneului, in meciul cu Angelique Kerber, din faza optimilor de finala. Garbine va intalni insa o adversara cu multa experienta, aflata pentru a noua oara in ultimul act al competitiei de la "All England Club.

Venus va disputa a doua finala de Grand Slam din acest an, dupa cea de la Australian Open, cand a fost invinsa chiar de Serena Williams, scor 6-4, 6-4.

Venus Williams, cvintupla campioana la Wimbledon:

Parcursul celor doua jucatoare la Wimbledon:

Garbine Muguruza

Turul I: 6-2, 6-4 cu Ekaterina Alexandrova (Rusia, 75 WTA), dupa o ora si doua minute.

Turul II: 6-2, 6-4 cu Yanina Wickmayer (Belgia, 96 WTA), dupa o ora si 21 de minute.

Turul III: 6-2, 6-2 cu Sorana Cirstea (Romania, 63 WTA), dupa o ora si 12 minute.

Optimi: 4-6, 6-4, 6-4 cu Angelique Kerber (Germania, 1 WTA), dupa doua ore si 22 minute.

Sferturi: 6-3, 6-4 cu Svetlana Kuznetsova (Rusia, 8 WTA), dupa o ora si 17 minute.

Semifinale: 6-1, 6-1 cu Magdalena Rybarikova (Slovacia, 87 WTA), dupa o ora si 7 minute.

Venus Williams

Turul I: 7-6(7), 6-4 cu Elise Mertens (Belgia, 54 WTA), dupa o ora si 43 de minute.

Turul II: 4-6, 6-4, 6-1 cu Qiang Wang (China, 55 WTA), dupa o ora si 51 de minute.

Turul III: 7-6(3), 6-4 cu Naomi Osaka (Japonia, 59 WTA), dupa o ora si 27 de minute.

Optimi: 6-3, 6-2, cu Ana Konjuh (Croatia, 29 WTA), dupa o ora si 5 minute.

Sferturi: 6-3, 7-5 cu Jelena Ostapenko (Letonia, 13 WTA), dupa o ora si 15 minute.

Semifinale: 6-4, 6-2 cu Johanna Konta (Marea Britanie, 7 WTA), dupa o ora si 16 minute.