Turneul de Grand Slam de la Wimbledon a ajuns la final, sambata urmand sa se desfasoare ultimul act al probei feminine de simplu. Americanca Venus Williams (locul 11 WTA), cvintupla castigatoare pe iarba londoneza, o va intalni pe spaniola Garbine Muguruza (15 WTA), aflata pentru a doua oara in finala competitiei de la "All England Club".

Venus Williams vs Garbine Muguruza in finala de la WimbledonFoto: wtatennis.com

Partida dintre Venus si Garbine se va disputa pe terenul central si va incepe la ora 16:00 (ora Romaniei). Confruntarea dintre cele doua jucatoare poate fi urmarita in direct pe Eurosport si LiveScore pe HotNews.ro.

Muguruza a aratat un joc impresionant la Wimbledon, iberica pierzand un singur set la editia din acest an a turneului, in meciul cu Angelique Kerber, din faza optimilor de finala. Garbine va intalni insa o adversara cu multa experienta, aflata pentru a noua oara in ultimul act al competitiei de la "All England Club.

Venus va disputa a doua finala de Grand Slam din acest an, dupa cea de la Australian Open, cand a fost invinsa chiar de Serena Williams, scor 6-4, 6-4.

Venus (37 de ani) are in palmares sapte titluri de Grand Slam: 5 la Wimbledon (2000, 2001, 2005, 2007, 2008) si doua la US Open (2000, 2001). Americanca a mai evoluat in alte opt finale la un turneu de Grand Slam.

In varsta de 23 de ani, Garbine se afla la a treia finala intr-un turneu de Grand Slam. Jucatoarea din Spania a mai ajuns in ultimul act la Wimbledon in 2015 (a fost invinsa de Serena Williams, scor 6-4, 6-4), iar in 2016 s-a impus in finala de la Roland Garros (7-5, 6-4 cu Serena Williams).

"Inca sunt foarte concentrata. Mai sunt lucruri de facut. Mai e un meci a carui invingatoare vreau sa fiu. Trebuie sa ies pe teren si sa joc bine. Ma incurajeaza faptul ca am jucat bine tot turneul si tot anul" - Venus Williams, potrivit gsp.ro.

"Toate marile campioane au castigat acest turneu. Ma uit mereu la peretele cu numele invingatoarelor dinainte, multe se repeta. As vrea sa-l vad si pe al meu acolo. Sunt aici, am inca o sansa, incerc sa tin lucrurile simple" - Garbine Muguruza.

Parcursul celor doua jucatoare la Wimbledon:

Venus Williams

Turul I: 7-6(7), 6-4 cu Elise Mertens (Belgia, 54 WTA), dupa o ora si 43 de minute.

Turul II: 4-6, 6-4, 6-1 cu Qiang Wang (China, 55 WTA), dupa o ora si 51 de minute.

Turul III: 7-6(3), 6-4 cu Naomi Osaka (Japonia, 59 WTA), dupa o ora si 27 de minute.

Optimi: 6-3, 6-2, cu Ana Konjuh (Croatia, 29 WTA), dupa o ora si 5 minute.

Sferturi: 6-3, 7-5 cu Jelena Ostapenko (Letonia, 13 WTA), dupa o ora si 15 minute.

Semifinale: 6-4, 6-2 cu Johanna Konta (Marea Britanie, 7 WTA), dupa o ora si 16 minute.

Garbine Muguruza

Turul I: 6-2, 6-4 cu Ekaterina Alexandrova (Rusia, 75 WTA), dupa o ora si doua minute.

Turul II: 6-2, 6-4 cu Yanina Wickmayer (Belgia, 96 WTA), dupa o ora si 21 de minute.

Turul III: 6-2, 6-2 cu Sorana Cirstea (Romania, 63 WTA), dupa o ora si 12 minute.

Optimi: 4-6, 6-4, 6-4 cu Angelique Kerber (Germania, 1 WTA), dupa doua ore si 22 minute.

Sferturi: 6-3, 6-4 cu Svetlana Kuznetsova (Rusia, 8 WTA), dupa o ora si 17 minute.

Semifinale: 6-1, 6-1 cu Magdalena Rybarikova (Slovacia, 87 WTA), dupa o ora si 7 minute.