La o distanta de trei ani dupa victoria de la US Open, Marin Cilic s-a calificat, vineri, in finala de la Wimbledon, croatul invingandu-l pe Sam Querrey. Asa cum s-a intamplat de-a lungul timpului, meciurile dintre cei doi au fost echilibrate, Marin castigand in patru seturi, scor 6-7(6), 6-4, 7-6(3), 7-5.

Marin Cilic, in finala de WimbledonFoto: wimbledon.com

Serviciul a fost arma de parada a celor doi, intreg jocul fiind construit in jurul acestei lovituri. Primul break a aparut de-abia in setul al doilea, unul in care Cilic s-a impus cu 6-4 si a egalat situatia pe tabela (Querrey l-a castigat pe primul cu 8-6 in tiebreak).

Diferentele intre cei doi au fost mici, aproape insesizabile pe acoluri, insa Cilic a fost pana la urma jucatorul mai activ si cu mai multa agresivitate in momentele importante. Croatul a gestionat bine tiebreakul din setul al treilea, unul castigat la 3.

Setul al patrulea a fost si ultimul, Cilic profitand de fiecare moment mai slab din jocul adversarului. Querrey a resimtit presiunea jocului si pana la urma a cedat in "prelungiri" scor 7-5.

Meciul de pe arena centrala a durat doua ore si 56 de minute.

In urma acestei victorii, Cilic conduce cu 5-0 in meciurile directe cu Sam Querrey. Acum, croatul asteapta numele adversarului din ultimul act: Roger Federer sau Tomas Berdych.

Marin Cilic devine primul croat care se califica in finala de la "All England Club" dupa Goran Ivanisevic, in 2001.

Vezi aici ultimul punct al disputei dintre Cilic si Querrey:

The reaction says it all.@cilic_marin becomes the first Croatian to reach the #Wimbledon final since Goran Ivanisevic in 2001 \uD83C\uDDED\uD83C\uDDF7 pic.twitter.com/gprkQc0wFK