Simona Halep: "Am fost aproape de locul unu, dar sunt foarte multumita de performanta mea"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 12 iulie 2017, 9:20 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: wimbledon.com
¬Jucatoarea de tenis Simona Halep a declarat, marti, dupa infrangerea din partida cu Johanna Konta din sferturile de finala de la Wimbledon, ca a fost aproape de locul unu WTA, dar a precizat ca este foarte multumita cu performanta reusita pe iarba londoneza, informeaza site-ul wtatennis.com, citat de News.ro.

"Este placut sa te afli de mult timp in Top 10. Sunt foarte multumita de performanta mea la Wimbledon. Bineinteles ca unul dintre scopurile mele este sa ajung numarul unu. Am avut o noua sansa aici, dar am ratat-o. Nu ma afecteaza prea mult acest lucru, deoarece mai am multi ani in fata si cred ca voi mai avea sanse. Sunt apropae de locul unu, asa ca trebuie sa continui sa muncesc", a spus Halep.

Simona Halep considera ca noul lider mondial, Karolina Pliskova, are cel mai bun serviciu din circuit dupa Serena Williams: "Simt ca Pliskova merita sa fie pe primul loc. Cred ca are cel mai bun serviciu din circuit dupa Serena Williams. A jucat bine anul acesta si merita felicitari pentru aceasta pozitie. Cred ca este fericita acum".

Jucatoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numarul 2 si locul 2 WTA, a fost invinsa, marti, de britanica Johanna Konta, a sasea favorita a competitiei si pozitia a saptea in ierarhia mondiala, scor 6-7 (2/7), 7-6 (7/5), 6-4, si a ratat calificarea in semifinale la Wimbledon, al treilea Grand Slam anului, ratand si sansa de deveni noul numar 1 mondial.

Daca ar fi acces in semifinale, Halep ar fi devenit numarul 1 mondial, loc ce va fi ocupat de luni de sportiva ceha Karolina Pliskova in locul germanei Angelique Kerber.

Halep a fost sfertfinalista anul trecut la Wimbledon si semifinalista in 2014, aceasta din urma fiind cea mai buna performanta a ei pe iarba londoneza.

Premiul pentru accederea in sferturi este de 275.000 de lire sterline si 430 puncte WTA.


Citeste mai multe despre   






















9719 vizualizari

  • -4 (24 voturi)    
    Halep Draguta ! Esti o uriasa sportiva ! (Miercuri, 12 iulie 2017, 9:38)

    Rahan5 [utilizator]

    Dar nu poti fi niciodata ,,numarul 1" (cu adevarat), in tenis, fara sa castigi un Grand Slam.
    S-ar putea modifica regulamentul de clasament ATP, care sa sporeasca punctele pentru castigator de Grand Slam. Atunci Halep, acum ar fi putut fi undeva pe locul 7 . In plus pot fi stabilite importante puncte de penalizare, daca ai infrangeri consecutive fata de un anumit adversar, mai ales fara sa-l bati niciodata.
    Nici pe Sarapova , nici pe Conta, Halep nu le-a batutut niciodata, desi a tot jucat cu ele. Bine ! Sarapova a fost drogata, dar Conta ?
    • +6 (22 voturi)    
      Respect, Simona Halep! (Miercuri, 12 iulie 2017, 9:53)

      daneli [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Vorbesti fara sa te informezi, draguta.....Pe Conta a batut-o. Asa ca arunca in alta parte cu propriu-ti venin. Offfff, ce rai mai sunt unii......Respect, Simona Halep.
    • +5 (17 voturi)    
      au mai fost (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:07)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      jucatoare de tenis care au ocupat locul 1 WTA fara sa fi cistigat un Grand Slam.
      Doar una (pentru restul, sondeaza netul): polodaneza Caroline W.
      Invers: au fost (si exista) jucatoare care au cistigat unu-doua GS-uri, fara sa ocupe locul intii WTA.
      Probabil Simona atita poate. Felicitari, e de 3-4 ani acolo sus.
      • -4 (10 voturi)    
        Aici nu e problema cat poate Halep. (Miercuri, 12 iulie 2017, 11:03)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Aici este vorba de un clasament ATP, care poate fi facut in mai multe feluri.
        Depinde ce se vrea de la ,,fenomenul Tenis".
        Daca vrem sa transformam sportivii in ,,masini de facut sport" , dam multe puncte pentru ajungerea in faze superioare, chiar si fara a castiga turneul. Asa putem sa ajungem cu numar 1 mondial fara sa castige un Grand Slam !
        Din pacate am impresia ca punctele se dau exact proportional cu banii primiti. Adica, daca locul 1 are 1.000.000 $ , locul doi are jumatate 500.000$ si jumate din puncte , locul 3-4, 250.000$ si un sfert din puncte s.a.m.d.. Mie nu mi se pare,, bine" pentru ,,fenomenul sportiv" . Stimuleaza aparitia de sportivi care se dezumanizeaza de munca.
        In plus in Tenis nu se fac recorduri. Peste 50 de ani nimeni nu o sa-si mai amintesca / intereseze, cine a fost Martina Navratilova , Steffi Graf, Simona Halep etc.

        Se poate corecta cat de cat asta: Hai sa facem locul 1, cu de 2 ori banii de locul 2 , dar de 4-5 ori atatea puncte.
        Locul 2 -de 3 ori punctele de la locurile 3-4 s.a.m.d.
        Nu o sa mai fie alergarea asta nebuna, dupa cat mai multe turnee.
        Mai pot si fetele sa aiba o viata de familie mai normala, sa se poata marita etc.
        • 0 (0 voturi)    
          Dimpotrivă (Miercuri, 12 iulie 2017, 12:58)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          E nedrept pt cei/cele care sunt cam de la locul 75 și mai jos, să poata acumula așa greu puncte și bani numai jucând calificări, astfel încât fizic nu poți juca atâtea meciuri la turneele importante și material nu poți avea bani de avion și hotel pt toți însoțitorii ( antrenor, masor, etc)

          La multe turnee în turul 1 se dau sub 10 puncte, ceea e f puțin - aș da mai puține puncte la locurile 1-2 și mai multe la turul 1 și 2 ( fața de ce se dă acum) pt că acum e foarte greu să intri înbelita tenisului.
          • 0 (2 voturi)    
            N-ai pris-o exact. (Miercuri, 12 iulie 2017, 16:04)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

            Vreau sa se dea bani identic, sa zicem.
            Doar castigarea turneelor si si cat de cat locul 2 sa fie mai puternic punctate.
            Deci nu sunt probleme ,,cu bani" de avion etc , ptr. locul 75-100 etc. (fata de acum) ptr. ca o sa ia aceiasi bani.
            Dar intradevar, multi care au un punctaj relativ inalt (datorita ca muncesc la suprasolicitare si sunt prezenti la aproape toate turneele ) vor avea in viitor un punctaj mai redus, si ,,culoare" mai grele ptr. a ajunge in fazele superioare ale turneelor,
            • -1 (1 vot)    
              Banii vin din publicitate și de la televiziuni (Miercuri, 12 iulie 2017, 17:10)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

              Oamenii n-or să stea să se uite la partidele jucătoarelor de pe locurile 75-100. Oamenii se uită în special la partidele în care joacă cele de pe primele 10 locuri din clasament.

              Organizarea competiției și clasamentul au legătură cu maximizarea încasărilor din publicitate și drepturi de televizune.

              Sportul de performanță e o mașinărie de făcut bani, nu e ca sportul din liceu. Dacă sunt mulți spectatori, ies bani. Dacă nu, nu.
        • +2 (2 voturi)    
          WTA ! (Miercuri, 12 iulie 2017, 16:38)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          ATP e la baieti.
          • 0 (2 voturi)    
            Revoluționarii ignoră detaliile WTA / ATP :) (Miercuri, 12 iulie 2017, 17:12)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            El vrea ”să se dea bani identic”, dar vrea să schimbe sistemul, astfel încât să scadă încasările :)
            • 0 (2 voturi)    
              Nu e nici o dovada (Miercuri, 12 iulie 2017, 20:58)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              ca o sa scada incasarile / meci, si cu atat mai putin, ca o sa scada mult.
              O sa scada intradevar ,,banii" datorita reducerii numarului de meciuri ale sportivelor din primele 50 pozitii.

              Da, intradevar, WTA si nu ATP .
              Daca ar conta denumirea la ceva.

              Bine ca ai amintit de publicitate:
              Deci se contureaza un ,,complot" intre sistemul publicitar si punctajul WTA, cu scopul, desigur de a castiga ,,cat mai multi bani" , si cu efect secundar dezumanizarea sportivelor !.
              (la baieti nu comentez , ca nu e importanta atat de mult familia in tinerete- la fete mi se pare ca e un adevarat dezastru).
              In concluzie, eu sunt pentru o actiune internationala de actiune / boicotare a WTA- ului in scopul modificarii regulamentului / clasamentului.
            • +1 (1 vot)    
              "Corectitudinea politica" a patruns (Joi, 13 iulie 2017, 11:43)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              si in tenis, de la protejarea jucatoarelor impotriva atacurilor verbale (cele fizice sunt alta gasca in alta traista), pana la interzicerea discriminarii economice, indiferent ca aceasta nu este benefica tenisului.
      • -3 (7 voturi)    
        Deocamdata e de locul 2 ! (Miercuri, 12 iulie 2017, 11:29)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Cel putin clasamentul asta spune.
  • -4 (14 voturi)    
    Mda (Miercuri, 12 iulie 2017, 9:47)

    Adriana_10 [utilizator]

    E buna, dar trebuie sa isi cam ia gandul de la nr. 1 mondial la cum joaca acum.
    Trebuie sa fie agresiva, sa dea cu putere si sa serveasca tare, altfel... nici o sansa.
    • +3 (9 voturi)    
      la fizicul ei (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:09)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Adriana_10

      "sa serveasca tare"?
  • +5 (11 voturi)    
    tocmai asta spuneam la articolul trecut (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:00)

    lukuss [utilizator]

    `sunt foarte mulțumită de performanța mea” spune tot. Principiul ei pare să fie: „îmi doresc mai mult dar e ok și atît” ș cu ăsta se îngroapă singură.
    Da, are timp să crească, dar o schimbare la nivel de mentalitate e cea mai urgentă creștere de care are nevoie.
    • +2 (8 voturi)    
      Simona e realistă... (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:15)

      periscop [utilizator] i-a raspuns lui lukuss

      ...atâta poate...
      • -2 (10 voturi)    
        simona e realista (Miercuri, 12 iulie 2017, 12:07)

        mahavishnuorch [utilizator] i-a raspuns lui periscop

        aparent este realista, dupa ce a pierdut penibil (raportindu-ne la mofturile si pretentiile ei artificial alimentate de te miri cine): daca ar fi jucat si cu o anumita tactica prestabilita (ceea ce nu este cazul ei, intrucit ea nu are o tactica annume niciodata), in varianta in care ar fi cistigat la modesta Konta, d-ra halep ne-ar fi prezentat altfel situatia ei: are insa dreptate, timpul este inainte, dar iata ca in ultimii dooi ani au aparut in tenisul feminin valori adevarate: cred ca si presa romaneasca are un rol greu in supraevaluarea simonei, astfel incit ea chiar a ajuns sa creada ca are o valoare exagerata: SIMONA UITA INSA CA A ADUNAT PUNCTELE PARTICIPIND IN ULTIMII ANI LA TOATE TURNEELE, majoritatea modeste ca valoare a tenismenelor, exact cum facea si ILIE NASTASE, dar macar acesta a cistigat Roland Garros, Forest Hills, Roma....
        • 0 (4 voturi)    
          Mofturile si pretentiile ei... (Miercuri, 12 iulie 2017, 14:08)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui mahavishnuorch

          ...sunt in imaginatia dvs. si a altora.
          Este foarte adevarat ca presa romaneasca o supraevalueaza si, in general, ii acorda o atentie cu totul disproportionata fata de ce, pana la urma, este doar un sportiv (ceea ce facem si noi aici, de fapt, judecand fie si doar prin prisma numarului de comentarii la articolele despre Halep vs cam orice alte articole de pe HN).
          Insa Halep, de fapt - daca urmariti exact ceea ce spune ea, nu ceea ce considera altii ca ar fi spus, sau ca ar putea spune, sau ca ar fi trebuit sa spuna etc. - este mai degraba rezervata in declaratii. Spune mai degraba niste generalitati (inclusiv astea despre agresivitate, chestie de care m-am plictisit la culme, toate jucatoarele spun asta, de ai impresia ca intra pe teren ca sa-si rupa beregatile si sa-si scoata ochii, nu ca sa plimbe o basica de cauciuc de colo-colo), niste platitudini. Si, in general, nu cauta prezenta in presa, pare chiar adesea stanjenita si ar fi probabil mai multumita daca ar fi lasata in pace.
          • 0 (2 voturi)    
            simona rezervata (Miercuri, 12 iulie 2017, 14:55)

            mahavishnuorch [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            stimate domnule, in sfirsit citesc si eu un punct de vedere extrem de pertinent... simona halep isi doreste sa fie lasata in pace deoarece a realizat faptul ca romanii asteapta de la ea sa le implineasca lor dezideratele pe care nu si le vor materializa niciodata: ea incearca astfel sa preia frustrarile marunte ale romanilor care inca mai cred ca daca un sportiv roman a cistigat la un concurs ceva anume, meritul este si al lor: de aici apar si rivalitatile sovine sau de alta natura: iata ca la acest wimbledon un anume ziarist ne incita la ura contra spectatorilor englezi doar pentru a-i mai adauga niste pene imparatului gol numit simona halep (acum vad ca semneaza doar cu initialele A.I, dar noi il stim==rusine sa-i fie!)
        • +1 (3 voturi)    
          Uite, fiindca a aflat ce parere ai tu despre (Miercuri, 12 iulie 2017, 16:43)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mahavishnuorch

          modul cum a strans ea punctele, abia ce a anuntat ca nu o sa participe la turneul de la Bucuresti, deci nu o intereseaza sa castige 250 de puncte si sa devina nr 1 WTA datorita turneelor mici !

          PS. Multumit ?
          • -2 (4 voturi)    
            SusuflerO puncte halep (Miercuri, 12 iulie 2017, 17:39)

            mahavishnuorch [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            nu mai participa la bucuresti din motive evidente: ea a strins punctele ca un culegator de castraveti, pe burta, nu pentru locul I ci pentru avantajele colosale ale plasarii in primele 10, fapt care o scuteste de meciuri preliminare de care nu ar trece si totdata pentru ca de obicei nu joaca turul I, urmatorul meci aducindu-i din nou puncte si o groaza de bani: halep s-a lamurit inca din 2014 ca nu este de locul I, asta o vor penibilii de asa-numiti jurnalisti romani de sport, agramati care nu pot rosti corect numele cuiva si care ii fac simonei calcule toata ziua, fara sa fie intrebati
        • +1 (3 voturi)    
          Jenant (Miercuri, 12 iulie 2017, 17:40)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui mahavishnuorch

          Vad talibani de ambele parti. Unii dereglati psihic, care fac spume la gura la orice mesaj care n-o elogiaza pe Halep, altii la fel de dereglati psihic, care inventeaza povesti.
          Care sunt 'mofturile si pretentiile' ei, bai gigi?
          De bine, de rau, talibani ca victor L 'isi apara', ca turbatii, favorita. Dar voi astia care mancati rahat gratuit sunteti cumpliti. Nu-mi pot imagina ce motivatie poate avea cineva sa inventeze tot felul de tampenii si apoi sa le tot repete.
          Poate sa nu iti placa un jucator sau o jucatoare, dar ce rost are sa spui tot felul de tampenii irelevante?
          • -1 (3 voturi)    
            muciflenduri (Miercuri, 12 iulie 2017, 18:16)

            mahavishnuorch [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            domnule, va multumesc pentru maniera in care m-ati pus la locul meu, adica in cotet, conform aprecierii Dv: simona nu ma deranjeaza, este o sportiva care isi vede de interesele ei: ma enerveaza in schimb pseudo-jurnalistii care vor sa ne impuna creatiile lor false: halep nu este nici macar virginia ruzici, daca ati auzit de aceasta campioana extrem de serioasa: inca o data, va multumesc si va doresc sa fiti la fel de incisiv cu cei cu care nu sinteti de acord
  • +6 (16 voturi)    
    Felicitari Simona Halep (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:01)

    GeorgeT [utilizator]

    Cel mai bun sportiv roman din ultimii ani, cel mai bun ambasador roman
  • -8 (14 voturi)    
    Oare va schimba ceva (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:14)

    Anonym [utilizator]

    Sau se va multumi in urmatorii 5 ani cu statusul de loser? Cu "asta e viata"?

    Parerea mea e ca pana nu schimba mediul romanesc nu va avea vreo sansa
    In locul ei as pleca urgent in SUA sa ma relaxez si antrenez de pe acum acolo, sa se deconecteze treptat de la mediul romanesc de loseri
    • -4 (6 voturi)    
      Mdaaa.... (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:32)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Asta ar putea sa fie o parte a solutiei !!:)
    • +2 (12 voturi)    
      Loser esti tu (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:34)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      care te multumesti cu comentarii din spatele tastaturii, in timp ce pui kilograme pe tine si bagi la greu cola si hamburgheri. Americane.
      Bai, anonimule (corect nume ti-ai ales aici), numarul doi mondial e loser? Vai de capul tau de roman adevarat. Adica ciudos si care se pricepe la toate.
  • +5 (11 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:29)

    tudorl [utilizator]

    Simona! Ai facut un meci frumos .Viata merge inainte si cand pierzi.Pasiunea,seriozitatea,munca si minunata echipa ,te vor ajuta sa-ti implinesti visele. Sa fii sanatoasa si increzatoare in talentul tau.
  • +4 (10 voturi)    
    Automultumirea este.... (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:39)

    gigiN [utilizator]

    ....zeita care te transforma in perdant.Dar trebuie sa fiu si eu,macar o data , de acord cu victor-se pare ca atata poate si trebuie sa ne multumim cu asta.
  • -1 (7 voturi)    
    aparandu-si titlul la Bucuresti este no 1 WTA (Miercuri, 12 iulie 2017, 11:16)

    mnicku [utilizator]

    performantele Simonei sunt contestate de nulitati de la coada vacii.
    La RG a a fost la 3 game-uri , ieri la 2 pcte...un pas inainte. Data viitoare cred ca nu va mai rata
    Cine isi inchipuie ca-i usor sa joci cu asemena miza pe teren se inseala.

    Si tot aud opinii cu numarul de GS cistigate de jucatoti insa a fi numarul 1 in lume e si mai greu. Pina acum au fost doar 23 de no 1 WTA in cca 40 de ani.

    Succes Simona
    • +1 (3 voturi)    
      A anuntat ca nu vine la turneul de la Bucuresti ! (Miercuri, 12 iulie 2017, 16:48)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Deci demonstreaza ca nu vrea sa ajunga nr 1 oricum !

      Pliskova poate sta peste vara in fruntea clasamentului.

      PS. Sper ca hotararea Simonei arata faptul ca vrea sa devina no 1 odata cu castigarea primului ei turneu de GS !
    • 0 (2 voturi)    
      Pt ca au existat personalitati ! (Joi, 13 iulie 2017, 14:26)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Daca Serena se razgandeste si nu mai revine in iarna, iar Azarenka se retrage si ea pt ca vrea sa isi vada copilul crescand, Kvitova, cine stie, nu mai vrea sa incite nebunii si pune racheta in cui, tenisul feminin o sa arate ca un cuibar in care toate cotcodacesc dar niciuneia nu-i creste coada de cocos !
  • +1 (7 voturi)    
    Nu cred ca aveti dreptate nici tu, nici el ! (Miercuri, 12 iulie 2017, 11:47)

    Susufler0 [utilizator]

    Halep a inceput sa ajunga in faze inalte in turneele de GS.

    Isi mentine jocul la un nivel bun care ii permite sa graviteze intre locurile 2-5 in clasamentul WTA de mai bine de trei ani.

    Mijloacele tehnice pe care le stapaneste si le-a perfectionat constant.

    Increderea in sine, psihicul au inceput sa o ajute mult mai mult ca in urma cu ceva timp.

    Tocmai faptul ca, exceptand-o pe Serena, pe Azarenka, abia reintrata in circuit si pe Kvitova venita dupa vindecarea ranilor de la mana stanga, celelalte jucatoare sunt acolo, strans la locurile 1-5 ii confera sanse Simonei ca, pastrandu-si starea de sanatate buna, sa castige un turneu de GS, si sa ajunga si pe locul 1.

    PS. Atentie insa a revenit Azarenka !
  • +1 (1 vot)    
    Halep (Miercuri, 12 iulie 2017, 11:54)

    pjkoiho [utilizator]

    khefg
  • +1 (7 voturi)    
    Cedarea cu Ostapenko se razbuna (Miercuri, 12 iulie 2017, 13:13)

    D-or [utilizator]

    A cedat neverosimil cu Ostapenko atunci cind cistigase primul set si conducea in al doilea set. Dupa care a si laudat-o exagerat tot subliniiind ca "a fost mai buna".

    Se pare insa ca Ostapenko nu e chiar atit de buna, nu a impresionat in alte turnee.

    Poate ca Halep a fost prea generoasa (cu destule servicii ratate) crezind ca va fi o bagatela sa obtina apoi locul 1 sau sa cistige alte turnee.

    Sansele ratate se razbuna.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai sus... (Miercuri, 12 iulie 2017, 14:14)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ...spunea cineva ca e mofturoasa, cu pretentii, infumurata etc.
      Veniti dvs. si spuneti ca a laudat-o exagerat (?) pe Ostapenko spunand ca a fost mai buna. Chestie triviala, de altfel - evident ca in acel joc O a fost mai buna, ca altfel nu castiga, nu?!?
      Cand e ingamfata, cand e prea umila... au americanii o vorba care se potriveste foarte bine modului in care e forfecata Halep - damned if you do, damned if you don't. Sau, romaneste, cum o dai, tot prost iese.
      • 0 (2 voturi)    
        hmmm (Miercuri, 12 iulie 2017, 17:58)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Ceilalti consateni sunt genii daca tu esti prostu' lor ...
        Vino la mine in sat si esti guru...
  • +3 (5 voturi)    
    E un vid de putere in WTA momentan (Miercuri, 12 iulie 2017, 16:02)

    Wanheda [utilizator]

    Nu ai nici o jucatoare constanta care sa isi asume rolul de lider pt o perioada. Creca o sa vedem frecvente schimbari in no 1. Simona ajunge no 1 in urmatoarele saptamani.