Wimbledon EPIC Nadal este eliminat de Muller dupa un meci maraton de 5 ore/ 15-13 la game-uri in decisiv

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 10 iulie 2017, 22:41 Sport | Tenis

Rafael Nadal, la Wimbledon
Gilles Muller a facut meciul vietii in fata lui Rafael Nadal si l-a eliminat pe spaniol dupa o partida epica, care a durat aproape 5 ore (4 h si 50 min), setul decisiv ajungand la 15-13 la game-uri.

Muller a inceput mai bine, a castigat primele doua seturi cu 6-3 si 6-4 gratie unui serviciu foarte solid si a unui forehand puternic.

Rafa a reusit sa revina si castigat urmatoarele doua seturi cu un scor identic., 6-3, 6-4. Un set 3 in care luxemburghezul a cazut in mod vizibil fizic.

S-a ajuns in decisiv unde Nadal a parut sa stea in continuare mai bine fizic si psihic, a pus presiune constanta pe luxemburghez, dar Muller a luptat senzational si a castigat decisivul cu un incredibil 15-13.

La Wimbledon nu se joaca tie-break in decisiv ci se continua setul pana cand un jucator reuseste sa se distanteze la 2 game-uri.

Cifrele meciului:
  • Meciul a durat 4 ore si 48 de minute
  • A fost cel mai lung set decisiv jucat de Nadal in cariera, potrivit gsp.ro. Urmatorul a fost cel din 2008, din finala Wimbledon, impotriva lui Roger Federer.
  • 30 de asi a servit Muller

Rezultate - optimi de finala:

Andy Murray (Marea Britanie/N.1) - Benoit Paire (Franta) 7-6 (7/1), 6-4, 6-4
Sam Querrey (SUA/N.24) - Kevin Anderson (Africa de Sud) 5-7, 7-6 (7/5), 6-3, 6-7 (11/13), 6-3
Marin Cilic (Croatia/N.7) - Roberto Bautista (Spania/N.18) 6-2, 6-2, 6-2
Milos Raonic (Canada/N.6) - Alexander Zverev (Germania/N.10) 4-6, 7-5, 4-6, 7-5, 6-1
Roger Federer (Elvetia/N.3) - Grigor Dimitrov (BUL/N.13) 6-4, 6-2, 6-4
Tomas Berdych (Cehia/N.11) - Dominic Thiem (Austria/N.8) 6-3, 6-7 (1/7), 6-3, 3-6, 6-3
Gilles Muller (Luxemburg/N.16) - Rafael Nadal (Spania/N.4) 6-3, 6-4, 3-6, 4-6, 15-13

4651 vizualizari

tenis (Marţi, 11 iulie 2017, 10:45)

grongobar [utilizator]

Asta e frumusetea tenisului,trebuie sa castigi ultima minge,nu poti sa aperi un 1-0 bagand autobuzul in poarta.Pe de alta parte cred ca Gilles va avea mari probleme in meciul urmator datorita oboselii imense din acest meci.La fel ar fi avut si Nadal daca se califica.