Gilles Muller a facut meciul vietii in fata lui Rafael Nadal si l-a eliminat pe spaniol dupa o partida epica, care a durat aproape 5 ore (4 h si 50 min), setul decisiv ajungand la 15-13 la game-uri.

Rafael Nadal, la WimbledonFoto: wimbledon.com

Muller a inceput mai bine, a castigat primele doua seturi cu 6-3 si 6-4 gratie unui serviciu foarte solid si a unui forehand puternic.

Rafa a reusit sa revina si castigat urmatoarele doua seturi cu un scor identic., 6-3, 6-4. Un set 3 in care luxemburghezul a cazut in mod vizibil fizic.

S-a ajuns in decisiv unde Nadal a parut sa stea in continuare mai bine fizic si psihic, a pus presiune constanta pe luxemburghez, dar Muller a luptat senzational si a castigat decisivul cu un incredibil 15-13.

La Wimbledon nu se joaca tie-break in decisiv ci se continua setul pana cand un jucator reuseste sa se distanteze la 2 game-uri.

Cifrele meciului:

• Meciul a durat 4 ore si 48 de minute
  • A fost cel mai lung set decisiv jucat de Nadal in cariera, potrivit gsp.ro. Urmatorul a fost cel din 2008, din finala Wimbledon, impotriva lui Roger Federer.
  • 30 de asi a servit Muller

Rezultate - optimi de finala:

Andy Murray (Marea Britanie/N.1) - Benoit Paire (Franta) 7-6 (7/1), 6-4, 6-4

Sam Querrey (SUA/N.24) - Kevin Anderson (Africa de Sud) 5-7, 7-6 (7/5), 6-3, 6-7 (11/13), 6-3

Marin Cilic (Croatia/N.7) - Roberto Bautista (Spania/N.18) 6-2, 6-2, 6-2

Milos Raonic (Canada/N.6) - Alexander Zverev (Germania/N.10) 4-6, 7-5, 4-6, 7-5, 6-1

Roger Federer (Elvetia/N.3) - Grigor Dimitrov (BUL/N.13) 6-4, 6-2, 6-4

Tomas Berdych (Cehia/N.11) - Dominic Thiem (Austria/N.8) 6-3, 6-7 (1/7), 6-3, 3-6, 6-3

Gilles Muller (Luxemburg/N.16) - Rafael Nadal (Spania/N.4) 6-3, 6-4, 3-6, 4-6, 15-13