OFICIAL: Simona Halep, locul 2 in clasamentul WTA

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 12 iunie 2017, 10:22 Sport | Tenis

Simona Halep, la Roland Garros
Foto: rolandgarros.com
Simona Halep este, incepand de luni, noul numar doi din ierarhia WTA, jucatoarea noastra acumuland 6.850 de puncte. Clasamentul este dominat in continuare de Angelique Kerber, in timp ce pe trei se afla Karolina Pliskova.

Invingatoare la Roland Garros, Jelena Ostapenko a facut un salt semnificativ: de pe 47 pe 12. 

Jucatoare din Romania in ierarhia WTA:
* in paranteza, locul ocupat anterior

2 (4) Simona Halep 6.850 puncte
50 (54) Monica Niculescu 1.110
59 (64) Sorana Cirstea 1.042
64 (46) Irina-Camelia Begu
111 (106) Ana Bogdan 516
118 (120) Patricia Maria Tig 458
172 (235) Alexandra Cadantu 341 etc.

Dublu:

24 (24) Monica Niculescu
43 (53) Raluca Olaru 
76 (77) Simona Halep
70 (104) Irina-Camelia Begu

Clasamentul WTA, primele zece pozitii:

1. Angelique Kerber (Germania) 7.035 puncte
2. Simona Halep (Romania)  6.850
3. Karolina Pliskova (Cehia)  6.690
4. Serena Wiliams (SUA) 4.810
5. Elina Svitolina (Ucraina) 4.765
6. Dominika Cibulkova (Slovacia) 4.420
7.Caroline Wozniacki (Danemarca) 4.345
8. Johanna Konta (Marea Britanie) 4.330
9. Svetlana Kuznetsova (Rusia) 4.310
10. Agnieszka Radwanska (Polonia) 3.985.

Clasamentul Race to Singapore:

1 Simona Halep 3.490 puncte
2 Karolína Pliskova 3.287
3 Elina Svitolina 3.275
4 Jelena Ostapenko 2.877
5 Caroline Wozniacki 2.641
6 Kristina Mladenovic 2.553
7 Venus Williams 2.367
8 Johanna Konta 2.256
9 Svetlana Kuznetsova 2.055
10 Anastasia Pavliucenkova 1.612.


Citeste mai multe despre   






















16319 vizualizari

  • +28 (50 voturi)    
    Ever tried. Ever failed. No matter. (Luni, 12 iunie 2017, 11:02)

    Razvan_M [utilizator]

    Try again. Fail again. Fail better.

    Simona Halep este una dintre cele mai bune jucatoare de tenis din lume, intr-un sport practicat consecvent de milioane de oameni. Are un serviciu bun, are lovituri variate si inteligenta de a sti unde sa trimita mingea, are mobilitate excelenta. Are dorinta de a fi mereu mai buna, are simt autocritic si isi construieste moralul de invingatoare. Nu este cea mai buna la o lovitura anume, dar ansamblul o face o jucatoare de tenis completa.
    • +23 (35 voturi)    
      Bravo Simona! :) (Luni, 12 iunie 2017, 11:22)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Sper sa ajungi anul asta si pe locul 1 si sa iei si un Grand Slam! :)
      • -4 (20 voturi)    
        sperante (Luni, 12 iunie 2017, 18:31)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

        Sper din tot sufletul sa gresesc,dar dupa acest RG nu mai cred ca Simona poate castiga vreun Grand Slam.Daca nici cand joci cu locul 47,jucatoare aflata la prima finala WTA din cariera nu o domini la toate capitolele si in primul rand psihic,inseamna ca atat se poate si nimic mai mult.Poate va ajunge nr 1 prin jocul rezultatelor,mult probabil va mai castiga turnee importante,dar nu cred ca vom vedea un GS castigat de ea.Din nou sper sa gresesc.
        • -2 (6 voturi)    
          Simona nu a jucat cu locul 47 (Luni, 12 iunie 2017, 20:28)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          Jocul s-a jucat intre doua jucatoare foarte bune de tenis. OMFG....
        • 0 (0 voturi)    
          Ca idee, ... (Marţi, 13 iunie 2017, 8:56)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          ... Ostapenko are o lovitura usurel mai puternica decat Andy Murray, numarul 1 ATP. Nu prea avea Halep, care e mai mica de statura si mai usoara, cum s-o domine la capitolul asta - si asta e ce i-a adus lu' Ostapenko victoria.

          Halep n-a gasit antidot la loviturile extrem de puternice ale lu' Ostapenko, de-aia a pierdut. La cum da in minge (si tare, si si destul de precis, desi la cat de tare da te-ai astepta sa dea mai putin precis), cre' ca Ostapenko o sa cam bata tot ce prinde, in viitorul apropiat. Ca nu s-a auzit de ea prea mult pana acuma e probabil din cauza ca e foarte tanara, si n-a apucat sa joace prea mult in turnee foarte mediatizate.

          Oricum, la fizicul ce-l are, chiar si locul doi WTA e o super-realizare pt. Halep. M-am uitat, si in afara de Cibulkova (WTA 6), toate jucatoarele din top 10 WTA sunt mai inalte ca Halep.
    • -9 (31 voturi)    
      Esti sarcastic? (Luni, 12 iunie 2017, 15:27)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ca serva buna nu are, e printre cele mai proaste din wta. Lovituri variate nu are, sa lovesti stanga dreapta de la fundul terenului nu inseamna ca variezi loviturile. Variat inseamna pe langa FH si BH, sa bagi si dropshot-uri, voleuri, smash-uri, slice-uri. Mobilitate are intradevar, dar toate jucatoarele mici au fost si sunt mai mobile decat cele inalte, Amanda Koetzer for example.
      Per ansamblu Halep este doar un excelent defender, ca Djokovic, nimic special. Prin prisma rezultatelor, locul 2 e meritat, prin prisma jocului insa.....deloc.
      • +4 (30 voturi)    
        Iar tu esti un hater profesionist? (Luni, 12 iunie 2017, 16:41)

        provest [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        O fi ajuns pe locul 2 in lume din fata calculatorului!
        Go Simona!
        • -1 (11 voturi)    
          Nope, sunt realist (Luni, 12 iunie 2017, 19:33)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui provest

          Iar tu esti probabil delusional. Dar nah, te inteleg, intr-o tara unde Salam e idol, Simona e ca o raza de soare printre norii negri.
          • +1 (1 vot)    
            Nu pricep ce vrei (Marţi, 13 iunie 2017, 8:59)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            Zici si tu ca joaca o defensiva excelenta. Drept e, aia nu e atat de spectaculoasa ca jocul nebun de ofensiv a lu' Ostapenko, da' e un joc bun. Cum adica nu-si merita jocul prin prisma jocului? Sau vrei sa zici ca si Djokovic n-are ce cauta pe 4 prin prisma jocului?
          • +1 (1 vot)    
            Sau capsunar frustrat (Marţi, 13 iunie 2017, 9:14)

            provest [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            Fa ce te pricepi tu mai bine si lasa hate-ul pe net -ori esti troll?
            Si fa in asa fel incat sa ajungi nr.1, sau macar 2.
            Ca Salam.
            Sau Simona.
      • +1 (3 voturi)    
        Daca si Djokovic e "nimic special"... (Luni, 12 iunie 2017, 20:00)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Asta mai zic si eu standarde inalte, cred ca-si musca deshtele de invidie doamna stim-noi-care (ca-n Harry Potter, nu-i pomenim numele, ca pe urma apare si nu mai scapam...
        In alta ordine de idei, off-topic si fara nici urma de intentii polemice, voiam sa intreb de cateva zile - de ce ti-ai schimbat iar pseudonimul? Ce-avea ala vechi?!?
        • 0 (4 voturi)    
          Locke Lamora, a patra carte din seria (Luni, 12 iunie 2017, 21:11)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          The Gentleman Bastards, e in intarziere cu vreo 9 luni deja. M-am enervat asteptand, asa ca am adoptat The Bringer if Death from 100.
          Varianta era Kvote dar The Doors of Stone e asteptata de 7 ani deja. Patrick Rothfus e despicable.
          Multumit???
          • -1 (1 vot)    
            Aaaahhh... (Marţi, 13 iunie 2017, 1:00)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            ... am doar o banuiala despre ce vorbesti, dar am inteles ideea. Da, multumit, thx.
            Totusi, cand il schimbi din nou, o vreme pune-l in paranteza si pe ala vechi, sa stie lumea despre cine-i vorba.
          • -1 (1 vot)    
            The Thorn of Emberlain (Marţi, 13 iunie 2017, 1:47)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            E a patra carte. Erata.
        • +1 (3 voturi)    
          Si apropos de Nole (Luni, 12 iunie 2017, 22:09)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Special era cand se misca rapid pe teren, mangusta pe doua picioare. Asta il ajuta sa se pozitioneze perfect pt lovituri, de unde executii impecabile. Doar ca a optat pt stilul defensive, parca e boala balcanica deja, stay safe, don't risk, bla blabla, ua ua uaaa. Dar chiar si asa, Wawrinka il caftea cu o singura mana. De candnu se mai misca asa bine, sarbu e pe tobogan, Fed a mai bagat un GS doar din talent, sarbu la 35 de ani o sa fie retired.
      • -1 (5 voturi)    
        lol (Luni, 12 iunie 2017, 20:27)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Djokovic este defender :))

        Simona are o serva decenta pentru inaltimea ei. Depinde cu cine o compari - daca te uiti la top 100, probabil ca este in primele 50;
        Loviturile sunt variate, motiv pentru care castiga meciuri in fata unor jucatoare cu stiluri de joc diferite si care exceleaza pe anumite directii, dar care au slabiciuni. In rest, ce sa zic, sper ca nu vorbesti din vazut la televizor si citit CTP... Unii de pe aici au jucat cate ceva tenis si citind comentariile astea "tehnice" nu se amuza deloc.

        Sunt curios ce te face sa simti nevoia sa decizi ce-i meritat si ce nu in clasarea Simonei :)
        • 0 (2 voturi)    
          Is la nivelul 6 la tenis (Marţi, 13 iunie 2017, 1:50)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Si daca joci, posteste-mi despre voleurile/smashurile/ drop shot urile Simonei.
          • 0 (0 voturi)    
            si Simona la ce nivel crezi ca este? (Marţi, 13 iunie 2017, 11:16)

            Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            Asadar, ce ti-ar trebui tie ca sa ajungi la nivelul 98 la care joaca ea fata de tine?
  • +17 (29 voturi)    
    Esti la o aruncatura de bat ! (Luni, 12 iunie 2017, 11:11)

    Susufler0 [utilizator]

    Succes !
  • +17 (29 voturi)    
    Simona.... (Luni, 12 iunie 2017, 11:18)

    polonyca [utilizator]

    Nu fi suparata ! Ridica-ti privirea si zambeste....esti pe un drum clar ascendant !! De data asta n-a iesit....dar este evident ca vremea ta , de acuma urmeaza....la Paris ai fi putut in mod sigur sa invingi orice alta jucatoare. Nimeni nu ar fi putut sa-ti reziste...cu aceasta unica exceptie care a fost "zgubilitica" asta de Ostapenco !! Tu mergi pe drumul tau insa, si drumul asta este clar ascendent....bafta !!! Si ai grija la sanatate..:)
  • +22 (32 voturi)    
    Felicitari Simona Halep (Luni, 12 iunie 2017, 11:20)

    GeorgeT [utilizator]

    Iti multumim pentru numele bun adus noua romanilor,
    Ma bucur cind cistigi si sunt trist cind pierzi.
    Mult success in continuare
  • -28 (36 voturi)    
    hahaha (Luni, 12 iunie 2017, 13:03)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Las' ca poate ajunge pe 1 dupa ce o calca machedonul ce i-a fost impus sa se casatoreasca cu el.
    Fi-su lu Teia Sponte. auzi ba... strabicul ala. hahaha.
  • -2 (6 voturi)    
    Fara un GS,geaba esti nr.1,e chiar caraghios (Luni, 12 iunie 2017, 21:01)

    Plagarus [utilizator]

    A fost frumos,dar a ramas doar o speranta neimplinita,ascensiunea muncita a Simonei.
    Nesansa concurentei cu Serena si Sharapova,iar acum cu noul val Jelena & Elina nu-i mai lasa nici o sansa de stralucire.
  • +1 (5 voturi)    
    .. (Luni, 12 iunie 2017, 21:47)

    CornelPerju [anonim]

    Din pacate Simona a ratat o sansa pe care nu cred ca o va mai avea in viitor, sa devina nr 1 si sa castige primul grand slam. Nu a reusit sa faca fata presiunii enorme. S-a panicat cand a vazut ca nu a putut sa fructifice nici unul din cele 3 puncte de break, s-a retras si a jucat mult prea defensiv. Daca nu schimba ceva in jocul ei, sa fie mai agresiva si sa serveasca mai bine, nu cred ca va mai avea multe sanse de a castiga un grand slam. La cat de prost joaca Kerber in momentul asta. Simona are sanse sa ajunga nr 1 mondial dar nu va sta multa vreme in top. La Wimbledon are de aparat un sfert de finala deci nu prea are cum sa faca multe puncte.