OFICIAL: Simona Halep, locul 2 in clasamentul WTA

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 12 iunie 2017, 10:22 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: rolandgarros.com
Simona Halep este, incepand de luni, noul numar doi din ierarhia WTA, jucatoarea noastra acumuland 6.850 de puncte. Clasamentul este dominat in continuare de Angelique Kerber, in timp ce pe trei se afla Karolina Pliskova.

Invingatoare la Roland Garros, Jelena Ostapenko a facut un salt semnificativ: de pe 47 pe 12. 

Jucatoare din Romania in ierarhia WTA:
* in paranteza, locul ocupat anterior

2 (4) Simona Halep 6.850 puncte
50 (54) Monica Niculescu 1.110
59 (64) Sorana Cirstea 1.042
64 (46) Irina-Camelia Begu
111 (106) Ana Bogdan 516
118 (120) Patricia Maria Tig 458
172 (235) Alexandra Cadantu 341 etc.

Dublu:

24 (24) Monica Niculescu
43 (53) Raluca Olaru 
76 (77) Simona Halep
70 (104) Irina-Camelia Begu

Clasamentul WTA, primele zece pozitii:

1. Angelique Kerber (Germania) 7.035 puncte
2. Simona Halep (Romania)  6.850
3. Karolina Pliskova (Cehia)  6.690
4. Serena Wiliams (SUA) 4.810
5. Elina Svitolina (Ucraina) 4.765
6. Dominika Cibulkova (Slovacia) 4.420
7.Caroline Wozniacki (Danemarca) 4.345
8. Johanna Konta (Marea Britanie) 4.330
9. Svetlana Kuznetsova (Rusia) 4.310
10. Agnieszka Radwanska (Polonia) 3.985.

Clasamentul Race to Singapore:

1 Simona Halep 3.490 puncte
2 Karolína Pliskova 3.287
3 Elina Svitolina 3.275
4 Jelena Ostapenko 2.877
5 Caroline Wozniacki 2.641
6 Kristina Mladenovic 2.553
7 Venus Williams 2.367
8 Johanna Konta 2.256
9 Svetlana Kuznetsova 2.055
10 Anastasia Pavliucenkova 1.612.


Citeste mai multe despre   






















16353 vizualizari

  • +28 (50 voturi)    
    Ever tried. Ever failed. No matter. (Luni, 12 iunie 2017, 11:02)

    Razvan_M [utilizator]

    Try again. Fail again. Fail better.

    Simona Halep este una dintre cele mai bune jucatoare de tenis din lume, intr-un sport practicat consecvent de milioane de oameni. Are un serviciu bun, are lovituri variate si inteligenta de a sti unde sa trimita mingea, are mobilitate excelenta. Are dorinta de a fi mereu mai buna, are simt autocritic si isi construieste moralul de invingatoare. Nu este cea mai buna la o lovitura anume, dar ansamblul o face o jucatoare de tenis completa.
      #showComment#showComment
  • +17 (29 voturi)    
    Esti la o aruncatura de bat ! (Luni, 12 iunie 2017, 11:11)

    Susufler0 [utilizator]

    Succes !
  • +17 (29 voturi)    
    Simona.... (Luni, 12 iunie 2017, 11:18)

    polonyca [utilizator]

    Nu fi suparata ! Ridica-ti privirea si zambeste....esti pe un drum clar ascendant !! De data asta n-a iesit....dar este evident ca vremea ta , de acuma urmeaza....la Paris ai fi putut in mod sigur sa invingi orice alta jucatoare. Nimeni nu ar fi putut sa-ti reziste...cu aceasta unica exceptie care a fost "zgubilitica" asta de Ostapenco !! Tu mergi pe drumul tau insa, si drumul asta este clar ascendent....bafta !!! Si ai grija la sanatate..:)
  • +22 (32 voturi)    
    Felicitari Simona Halep (Luni, 12 iunie 2017, 11:20)

    GeorgeT [utilizator]

    Iti multumim pentru numele bun adus noua romanilor,
    Ma bucur cind cistigi si sunt trist cind pierzi.
    Mult success in continuare
  • -28 (36 voturi)    
    hahaha (Luni, 12 iunie 2017, 13:03)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Las' ca poate ajunge pe 1 dupa ce o calca machedonul ce i-a fost impus sa se casatoreasca cu el.
    Fi-su lu Teia Sponte. auzi ba... strabicul ala. hahaha.
  • -2 (6 voturi)    
    Fara un GS,geaba esti nr.1,e chiar caraghios (Luni, 12 iunie 2017, 21:01)

    Plagarus [utilizator]

    A fost frumos,dar a ramas doar o speranta neimplinita,ascensiunea muncita a Simonei.
    Nesansa concurentei cu Serena si Sharapova,iar acum cu noul val Jelena & Elina nu-i mai lasa nici o sansa de stralucire.
  • +1 (5 voturi)    
    .. (Luni, 12 iunie 2017, 21:47)

    CornelPerju [anonim]

    Din pacate Simona a ratat o sansa pe care nu cred ca o va mai avea in viitor, sa devina nr 1 si sa castige primul grand slam. Nu a reusit sa faca fata presiunii enorme. S-a panicat cand a vazut ca nu a putut sa fructifice nici unul din cele 3 puncte de break, s-a retras si a jucat mult prea defensiv. Daca nu schimba ceva in jocul ei, sa fie mai agresiva si sa serveasca mai bine, nu cred ca va mai avea multe sanse de a castiga un grand slam. La cat de prost joaca Kerber in momentul asta. Simona are sanse sa ajunga nr 1 mondial dar nu va sta multa vreme in top. La Wimbledon are de aparat un sfert de finala deci nu prea are cum sa faca multe puncte.