Darren Cahill: "Simona are multe motive sa fie mandra. Am incredere deplina ca va castiga un trofeu de Grand Slam"

de Diana Ene     HotNews.ro
Duminică, 11 iunie 2017, 9:38 Sport | Tenis

Simona Halep si Darren Cahill
Foto: Twitter/ Darren Cahill
Antrenorul Simonei Halep, Darren Cahill, a declarat ca romanca poate fi mandra de ce a realizat in ultima perioada, precizand ca a avut un sezon minunat pe zgura. Australianul este increzator ca Simona va castiga un trofeu de Grand Slam, insa va trebui sa munceasca mult in continuare, sa revina mai puternica dupa infrangerea din finala de la Roland Garros si sa isi dea alta sansa. "Infrangerea din finala va fi greu de digerat, dar cred ca Simona isi va reveni si va fi apoi o jucatoare mai buna", a spus Darren Cahill.

"Din punctul nostru de vedere, Simona poate fi mandra de ce a facut. A avut un sezon minunat pe zgura. Infrangerea din finala va fi greu de digerat, dar cred ca Simona isi va reveni si va fi apoi o jucatoare mai buna. Sunt increzator ca va trece peste asta. A doua finala de Grand Slam. Este ceva extraordinar sa ajungi in finala si finalele sunt greu de castigat. De aceea este atat de special cand in sfarsit le castigi. Multe sportive au pierdut mai multe finale inainte sa castige una. Simona are multe motive sa fie mandra. Va fi greu zilele urmatoare. Sper ca va merge acasa ca sa fie alaturi de prieteni si familie, se va regrupa si apoi va fi dornica sa revina si sa se pregateasca pentru Wimbledon. Simona trebuie doar sa munceasca mult in continuare, sa revina mai puternica si sa isi dea alta sansa. Am incredere deplina ca va castiga un astfel de trofeu", a spus Cahill, potrivit wtatennis.com, citat de News.ro.

Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 3, a ratat castigarea turneului de la Roland Garros, dupa ce a pierdut, sambata, cu scorul de 6-4, 4-6, 3-6, a doua finala disputata in cariera, cu Jelena Ostapenko. Letona, numarul 47 WTA, castigat primul ei trofeu ca profesionista, la cateva zile dupa ce a implinit 20 de ani.

S-ar putea sa te intereseze si:

Simona Halep, invinsa in finala de la Roland Garros de Jelena Ostapenko (4-6, 6-4, 6-3)/ Vis frânt sub loviturile naprasnice ale adversarei

Simona Halep, dupa infrangerea din finala de la Roland Garros: "E o zi dura ca nu am reusit sa castig, dar trebuie sa muncim si sa credem"

L'Equipe: Senzatia Ostapenko o invinge pe Halep si provoaca surpriza la Roland Garros

Mats Wilander, despre Simona Halep: "Nu ai cum sa pierzi acest meci. Ostapenko i-a furat titlul din maini"

Martina Navratilova: "Simona Halep a jucat sperand ca Ostapenko va face greseli"

Stere Halep: "Chiar daca Simona i-a dezamagit astazi pe romanii care au fost alaturi de ea, cu siguranta isi va reveni si va face o mare bucurie tenisului romanesc"


Citeste mai multe despre   






















5718 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Incurajarile sunt bine venite. (Duminică, 11 iunie 2017, 9:51)

    Plagarus [utilizator]

    Multumiri nenumarate pt. ce ati facut din Simona.dar timpul trece si vine noul val de talente !
    La 20 de ani primul trofeu cucerit un GS la RG si locul 12 WTA,este un semnal deloc linistitor pt. top 10 WTA- 2017.
    • -1 (1 vot)    
      Serena Williams joaca la 35 de ani (Duminică, 11 iunie 2017, 16:11)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Maria Sharapova a revenit are sfert,310 puncte la 32 de ani
      sora mea Athena va juca pana la 40:) ca si mine
      si io conduc tara si lumea asta de 22 de ani din 1995
      si am 40 de ani si 5 luni amu
    • +1 (1 vot)    
      Ostapenko (Duminică, 11 iunie 2017, 19:13)

      CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      are toate sansele sa mai castige un grand slam anul asta. Stilul ei de joc este mai degraba de hard court decat de zgura. Poate ca la Wimbledon nu va fi asa de buna pentru ca iarba pune probleme unui jucator fara experienta prea multa dar la US Open, daca joaca tot asa ca la Paris, nu vad cine ar putea sa o bata. Lovitura ei de forehand este mai puternica decat a lui Muray. Asta o spun statisticile jocurilor
  • +7 (17 voturi)    
    Nu poti castiga la varf... (Duminică, 11 iunie 2017, 10:40)

    mircea_cjn [utilizator]

    ... daca nu ai ceva deosebit. Nu poti sa ajung nr,1 mondial avand doar ca atuu.. mentalul! Hai sa fim seriosi.

    Ieri Halep a fugit vreo 2 km in timp ce Ostapenko doar 1,4km. Si asta in conditiile ca la unele mingi Halep era, dupa cum chiar ea spune, doar simpla spectatoare.
    De ce nu a fost invers? De ce nu a jucat ea stanga dreapta si a preferat o solutie smechereasca - o dadea lent pe centru si daca letona o bubuia afara e bine, daca nu, asta e. Uite ca nu a mers acest antijoc tip Piturca.

    Inca ceva. Letona are un serviciu 2 de casa pionerului. Stiu ca Bacsinky i le bubuia de fiecare data de ramanea Ostapenko masca. Halep nici macar pe astea nu le plesnea! Pai de ce? N-are forta? Sa faca bine si sa mai puna ceva masa musculara la antrenamente.
    Reverul cu 2 maini este slab, aici ar trebui si ea sa loveasca puternic. Dreapta are top spin mult , dar e modesta. Macar ar trebui plasata, dar nu face asta.
    De serviciu, ce sa zic? Nu a dat macar 1 as in tot meciul.

    Vorba Navatilovei, ca sa castigi, trebuie sa joci sa castigi, nu să nu pierzi.
    • -4 (14 voturi)    
      Criticului. (Duminică, 11 iunie 2017, 11:54)

      Chibit [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Saracule anonim. Iti traiesti frustarile unei vieti terne si comode printr-o exigenta de prost gust. N-are nici o obligatie sa dea socoteala nimanui. Joaca pe banii vostri?
    • +5 (11 voturi)    
      Perfect adevarat.... (Duminică, 11 iunie 2017, 12:09)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Cu toata admiratia si stima pt munca si rezultatele Simonei......ea are insa lipsuri cu care a venit din copilarie si juniorat !!! Din arsenalul ei lipsesc armele ofensivei !! Asta , desigur , si pt faptul ca statura n-o avantajeaza......chiar asa insa e grav ca nu stapaneste si nu foloseste eficient ;lovituri decisive ca returul pe srv 2 , voleul , mingile scurte....ma rog !!! Astea se vad de la o posta...
      • +1 (1 vot)    
        ai dreptate (Luni, 12 iunie 2017, 0:14)

        CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui polonyca

        sunt lipsuri din juniorat care din pacate nu mai pot fi corectate. Cand intri in circuit nu prea mai ai timp de 'artificii' . Folosesti loviturile pe care le-ai practicat de zeci de mii de ori in juniorat. Asa c Simona nu prea poate sa isi schimbe forehandul sau backhandul ca ar trimite o gramada de mingi in afara. Dar la serviciu poate lucra. Din 2014 pana astazi a progresat destul de putin la serviciu. Aici nu o pot intelege. Daca din 2014 pana astazi ar fi practicat macar o ora pe zi pentru serva, ar fi fost cu totul altceva.
    • +1 (1 vot)    
      Intr-adevar nu are forta (Duminică, 11 iunie 2017, 16:18)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      e macedoneana
      noi nu avem nici forta nici inteligenta nici frumusete nici calitati deosebite
      avem doar o Vointa de Fier:)))
    • +1 (1 vot)    
      pai aici e greseala lui Cahil (Luni, 12 iunie 2017, 0:11)

      CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Primeste aproape un milion de dolari pentru colaborare, trebuia sa analizeze jocul lui Ostapenko si sa ii faca un plan de joc specific. Ori lucrul asta nu s-a intamplat. Simona chiar a spus intr0un interviu ca isi va face jocul ei. Ori lucrul asta nu mai merge in ziua de azil. Trebuie sa iti adaptezi strategia de joc in functie de adversar. Asta a fost si gresela lui Federer. Cand juca impotriva lui Nadal, juca aceeasi strategie ca si cu ceilalti jucatori crezand ca o sa il poata bate. Ori s-a vazut ca nu afost asa
  • -1 (13 voturi)    
    GS (Duminică, 11 iunie 2017, 10:51)

    Chibit [utilizator]

    Cu 20 de milioane poate face ca Federer, sa joace de placere. GS nu este un obiectiv in sine.
  • -7 (15 voturi)    
    go on simona... (Duminică, 11 iunie 2017, 11:54)

    mitocanu [utilizator]

    este bine ca ai pierdut a doua finala de gs...ai lansat o noua jucatoare in topul circuitului wta...si mai bine ar fi daca ai juca zece finale de gs si le-ai pierde pe toate in fata unor pustoaice de 20 care n-au mai castigat nici un titlu wta inainte...ai ajuta la lansarea unor noi generatii de jucatoare de tenis...iata intr-adevar un rol pozitiv pentru tine....
    • +3 (7 voturi)    
      Mitocanu... (Duminică, 11 iunie 2017, 13:17)

      Daras [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      ce nume inspirat !
      • -1 (7 voturi)    
        daca imi place... (Duminică, 11 iunie 2017, 15:20)

        mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui Daras

        ti-l imprumut...si tu ai un nume poetic...rimeaza cu caras/faras...
  • +5 (17 voturi)    
    Va place Halep? (Duminică, 11 iunie 2017, 11:54)

    ciuche [utilizator]

    Sincer, daca nu ar fi nascuta in Romania,v-ar placea tenisul pe care-l joaca Halep?Va place o jucatoare care trimite 90% din mingi pe centrul terenului,care nu pune o scurta,nu da un lob?Va place mai mult un Grigorescu pentru ca e roman, sau un Van Gogh?Va place mai mult neaosul Bucuresti in care ne amaram zilele sau Praga,Amsterdam sau Riga?In viata frumosul si spectaculosul nu tin de nationalitate si patriotism a la Farfuridi.
    • 0 (4 voturi)    
      Simona (Duminică, 11 iunie 2017, 16:50)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui ciuche

      Citește comentariile străinilor (ai unde, e plin netul de forumuri, și nu doar cu comentarii ale specialiștilor) și vei găsi răspunsul.
      Oameni simpli (as in spectatori nu specialiști) din Europa, China, Americi, Australia apreciază jocul Simonei fără să se gândească la naționalitatea ei, sunt încântați de Simona și o încurajează; cum ar fi ca noi, românii, să n'o facem? Ahhh, am uitat: noi suntem români ...
      BRAVO, SIMONA! Fii tare!
  • -4 (6 voturi)    
    nasus... (Duminică, 11 iunie 2017, 11:59)

    in14q! [utilizator]

    distorsioneaza estetica imagistica, dlor!)))
  • +12 (16 voturi)    
    Rețeta succesului :-) (Duminică, 11 iunie 2017, 14:20)

    Godsave [utilizator]

    Dacă 10% dintre români ar putea face 10% din câte a făcut și va mai face Halep, în domeniul fiecăruia, atunci, România ar fi pe locul 2 în lume, la fel ca Halep. Kerber a luat primul Grand Șlam la aproape 28 de ani, are 10 turnee câștigate, Simona 15. Ivanovici a câștigat la 20 de ani RG, la 29 de ani s-a retras cu 15 turnee câștigate și doar o singura finala de GS. Dacă tot doriți sa dați sfaturi, începeți cu voi. Câte trofee, la figurat, ați câștigat până la 25 de ani? Astea cu cât a fugit, câte a dat în Colțuri și câte pe centru, întrebați-l pe Messi, și de ce Barcelona nu e campioană, poate vă cooptează în staff-ul tehnic.
    • +2 (2 voturi)    
      rezolabil acel daca (Luni, 12 iunie 2017, 9:23)

      in14q! [utilizator] i-a raspuns lui Godsave

      n-am avea pe cap actuala gasca de politruci si oligarhi penali nesimtiti.
      • 0 (0 voturi)    
        dar aia nu au aparut din neant (Luni, 12 iunie 2017, 11:27)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui in14q!

        au fost votati de o oarece majoritate- chiar daca a fost doar un tur de alegeri
  • 0 (6 voturi)    
    Este usor de palavragit! (Luni, 12 iunie 2017, 7:39)

    hotnewsfil [utilizator]

    Noi, comentatorii, lovim in Simona, care mai de care mai tare. Lovim cu gura (palavragim) dar facem si noi, in domuniul nostru, ce a facut ea in al ei. Suntem si noi (fiecare dintre noi) pe locul doi in lume, in profesia noastra?