Simona Halep a inceput foarte bine turneul de la Roland Garros, favorita numarul trei a competitiei pariziene trecand in doua seturi, scor 6-2, 6-3, de incomoda Jana Cepelova (Slovacia - 89 WTA).

Simona Halep, in turul doi la Roland Garros Foto: rolandgarros.com

* Ne cerem scuze, din cauza unor probleme tehnice nu am putut transmite LiveText (asa cum am anuntat) meciul Simonei Halep...

Aflata intr-o perioada de incertitudine din punct de vedere fizic (dupa accidentarea suferita in finala turneului la Roma), Simona a "aratat" bine marti seara. Halep a fost agresiva, concentrata, s-a deplasat bine (nu a lasat sa se vada vreo problema fizica in acest moment) si nu i-a dat mari sperante adversarei.

Setul intai a fost unul castigat in 32 de minute. Dupa un inceput usor ezitant (a fost condusa cu 2-1, desi a inceput disputa cu un break), Simona a apasat pe acceleratie, a distribuit mingi in colturile terenului, a obligat-o pe Jana sa loveasca din deplasare, iar cele cinci game-uri castigate la rand i-au adus castigarea primei manse (6-2).

Scenariul s-a schimbat putin in debutul setului doi, unul in care break-urile au curs pe banda rulanta. Simona s-a impus inca o data pe serviciul adversarei, iar apoi a marit avantajul la 2-0 (sapte game-uri castigate consecutiv). Au urmat insa momente in care Cepelova si-a dat seama ca nu mai are ce pierde, si-a relaxat mana si si-a eliberat mintea de frica infrangerii.

Slovaca a revenit pe tabela, a egalat la doi si parea sa aiba un cuvant de spus in economia setului al doilea.

Pana la ultima egalitate din setul al doilea (3-3) s-a ajuns tot cu doua break-uri, pentru Simona si Jana serviciul parand uneori o "povara".

Au urmat trei game-uri in care Halep nu a mai cedat deloc initiativa, a fost hotarata, a lovit mingea din urcare si a inchis setul (6-3) si meciul dupa o ora si sapte minute de la primul punct jucat.

Pentru Simona urmeaza in turul doi un duel cu Tatjana Maria, din Germania, sportiva aflata pe locul 102 in ierarhia WTA. De mentionat: Tatjana are 2-0 in meciurile directe cu Halep, insa acestea au avut loc in 2009.

Calificarea in turul doi ii aduce Simonei un cec in valoare de 60.000 de euro si 70 de puncte in ierarhia WTA. In aceeasi faza a competitiei s-a calificat si Sorana Cirstea.

In 2016, Simona Halep a ajuns pana in optimi la Roland Garros,fiind eliminata de Samantha Stosur.

Ce a spus Simona Halep dupa aceasta victorie

"Ma bucur ca sunt aici, nu este usor sa joci contra Janei, este o adversara dificila, dar m-am descurcat bine. Este ceva special sa joc aici si va multumesc celor care ma sustineti, am si fani francezi, imi aduc aminte de 2014 (atunci cand a fost invinsa de Maria Sharapova), acum vreau sa am mai multi, vreau sa merg departe in turneu" - Simona Halep, la Eurosport.