Roland Garros: Simona Halep, in turul doi (6-2, 6-3 cu Jana Cepelova) - Expeditiva

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 30 mai 2017, 20:41 Sport | Tenis

Simona Halep, in turul doi la Roland Garros
Foto: rolandgarros.com
Simona Halep a inceput foarte bine turneul de la Roland Garros, favorita numarul trei a competitiei pariziene trecand in doua seturi, scor 6-2, 6-3, de incomoda Jana Cepelova (Slovacia - 89 WTA).

* Ne cerem scuze, din cauza unor probleme tehnice nu am putut transmite LiveText (asa cum am anuntat) meciul Simonei Halep...

Aflata intr-o perioada de incertitudine din punct de vedere fizic (dupa accidentarea suferita in finala turneului la Roma), Simona a "aratat" bine marti seara. Halep a fost agresiva, concentrata, s-a deplasat bine (nu a lasat sa se vada vreo problema fizica in acest moment) si nu i-a dat mari sperante adversarei.

Setul intai a fost unul castigat in 32 de minute. Dupa un inceput usor ezitant (a fost condusa cu 2-1, desi a inceput disputa cu un break), Simona a apasat pe acceleratie, a distribuit mingi in colturile terenului, a obligat-o pe Jana sa loveasca din deplasare, iar cele cinci game-uri castigate la rand i-au adus castigarea primei manse (6-2).

Scenariul s-a schimbat putin in debutul setului doi, unul in care break-urile au curs pe banda rulanta. Simona s-a impus inca o data pe serviciul adversarei, iar apoi a marit avantajul la 2-0 (sapte game-uri castigate consecutiv). Au urmat insa momente in care Cepelova si-a dat seama ca nu mai are ce pierde, si-a relaxat mana si si-a eliberat mintea de frica infrangerii.

Slovaca a revenit pe tabela, a egalat la doi si parea sa aiba un cuvant de spus in economia setului al doilea.

Pana la ultima egalitate din setul al doilea (3-3) s-a ajuns tot cu doua break-uri, pentru Simona si Jana serviciul parand uneori o "povara".

Au urmat trei game-uri in care Halep nu a mai cedat deloc initiativa, a fost hotarata, a lovit mingea din urcare si a inchis setul (6-3) si meciul dupa o ora si sapte minute de la primul punct jucat.

Pentru Simona urmeaza in turul doi un duel cu Tatjana Maria, din Germania, sportiva aflata pe locul 102 in ierarhia WTA. De mentionat: Tatjana are 2-0 in meciurile directe cu Halep, insa acestea au avut loc in 2009.

Calificarea in turul doi ii aduce Simonei un cec in valoare de 60.000 de euro si 70 de puncte in ierarhia WTA. In aceeasi faza a competitiei s-a calificat si Sorana Cirstea.

In 2016, Simona Halep a ajuns pana in optimi la Roland Garros, fiind eliminata de Samantha Stosur.

Ce a spus Simona Halep dupa aceasta victorie

"Ma bucur ca sunt aici, nu este usor sa joci contra Janei, este o adversara dificila, dar m-am descurcat bine. Este ceva special sa joc aici si va multumesc celor care ma sustineti, am si fani francezi, imi aduc aminte de 2014 (atunci cand a fost invinsa de Maria Sharapova), acum vreau sa am mai multi, vreau sa merg departe in turneu" - Simona Halep, la Eurosport.

Statistica partidei Halep vs Cepelova:

Asi: 0-0
Puncte castigate cu primul serviciu: 59%-47%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 55%-26%
Puncte de break castigate: 7/10 vs 3/5
Lovituri castigatoare: 11-10
Erori nefortate: 23-29
Total puncte castigate: 63-44
Durata meci: 1h 7 min.

Turul I, feminin, s-au disputat marti:


3-Simona Halep - Jana Cepelova 6-2 6-3
17-Anastasija Sevastova - Annika Beck 6-2 6-4
26-Daria Kasatkina - Yanina Wickmayer 7-5 6-4
Eugenie Bouchard - Risa Ozaki 2-6 6-3 6-2
Tatjana Maria - Duan Yingying 6-4 6-1
Marketa Vondrousova - Amandine Hesse 6-1 6-0
Alison Van Uytvanck - Naomi Osaka 6-3 7-5
20-Barbora Strycova - Alison Riske 6-3 6-0
28-Caroline Garcia - Nao Hibino 6-2 6-2
12-Madison Keys - Ashleigh Barty 6-3 6-2
Petra Martic - Kateryna Bondarenko 6-2 7-5
Alize Cornet - Timea Babos 6-2 6-7(5) 6-2
Hsieh Su-Wei - 7-Johanna Konta 1-6 7-6(2) 6-4
21-Carla Suarez Navarro - Maria Sakkari 6-4 6-2
5-Elina Svitolina - Yaroslava Shvedova 6-4 6-3
Tsvetana Pironkova - Mona Barthel 6-0 6-4
Taylor Townsend - Miyu Kato 6-4 6-0
Sorana Cirstea - Peng Shuai 6-3 6-1


Citeste mai multe despre   






















8683 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    Deci n-a fost niciun ligament rupt ! (Marţi, 30 mai 2017, 20:52)

    Susufler0 [utilizator]

    OK ! Un meci s-a dus, mai urmeaza şase !

    PS. Succes !
    • -12 (16 voturi)    
      Nu e chiar așa (Marţi, 30 mai 2017, 20:58)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      și pe următoarea o poate bate într-un picior!
      • -1 (9 voturi)    
        Exagerezi ! (Miercuri, 31 mai 2017, 1:04)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Prosteste !
    • +5 (7 voturi)    
      Se vede că n-ai văzut meciul (Miercuri, 31 mai 2017, 7:09)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Comentezi ceva ce nu cunoști...
      Comentatorii au spus foarte clar că ligamentul NU e refăcut, deci practic a "jucat într-un picior".
      Va juca cu Tatjana Maria, din Germania, sportiva aflata pe locul 102 in ierarhia WTA, deci are șanse mari chiar așa cum e.
      Întrebarea e dacă se poate vindeca până în turul 3, jucănd și solicitând piciorul contrar recomandărilor medicilor, în cazurile clasice.
      • +1 (3 voturi)    
        Am vazut meciul doar ca spre deosebire de tine (Miercuri, 31 mai 2017, 12:10)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        nu inghit pe nemestecate comentariile oricare ar fi comentatorul !

        Cel care comenteaza are la dispozitie informatiile furnizate de sursa. In cazul de fata sursa a fost Simona, care din ziua urmatoare finalei de la Madrid si pana ieri a comunicat lucruri generale si suficient de contradictorii pt ca preluarile facute de comentatori sa fie credibile.

        Nu cred ca ai facut sport de performanta pt a sti ce inseamna sa joci "intr-un picior" datorita unui ligament rupt.

        Si cu o nenorocita de entorsa de gradul I daca joci poti sa-ti agravezi starea medicala, daramite cu un "ligament rupt"

        Ai avut tu impresia ca Simona a jucat "intr-un picior", ca s-a retinut de la alergare ?

        Locul 102 in lume il poti bate "intr-un picior" ?

        Eu spre deosebire de tine am facut sport de performanta,coincidenta, chiar tenis (cu patru antrenamente pe saptamana a cate 4 ore, pana in perioada junioratului si stiu ce inseamna accidentarile.

        PS. De aceea ti-am spus ca exagerezi si nu oricum ci prosteste.

        PPS. Fara suparare !
        • 0 (2 voturi)    
          mda (Miercuri, 31 mai 2017, 13:12)

          Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Eu am mai spus ca e o exagerare problema medicala, si ca o sa vedem cum Simona o sa castige multe meciuri la RG (sper ca si turneul).

          In continuare sper ca e asa, si e o strategie buna. :)
          • 0 (2 voturi)    
            Mi-ar placea enorm s-o vad castigand RG ! (Miercuri, 31 mai 2017, 16:03)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

            De aceea sper si eu ca si tine ca a exagerat in privinta accidentarii (indiferent ca nu o inteleg pe Simona ! )
    • +1 (1 vot)    
      Imi fac mea culpa ! (Miercuri, 31 mai 2017, 20:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ieri HN a publicat un articol in care este transcrisa negru pe alb o declaratie a Simonei in care ea spune ca are un ligament rupt si vindecat in proportie de 80% dar norocul este ca nu-i vorba de un ligament important si de asemeni, ca celelalte doua ligamente din proximitatea celui ranit sunt foarte puternice si compenseaza astfel neajunsul vatamarii.
  • -17 (23 voturi)    
    Deci..... (Marţi, 30 mai 2017, 21:07)

    polonyca [utilizator]

    ....n-0 mai doare ....in tendon ?????
    • +15 (17 voturi)    
      felicitari Simona Halep (Marţi, 30 mai 2017, 21:36)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Nu baga in seama asa zisii "suporteri " care par sa se bucure mai mult de meciurile pierdute ..
  • -19 (27 voturi)    
    Cu toata " seceta "de valori,GS este o utopie. (Marţi, 30 mai 2017, 21:17)

    Plagarus [utilizator]

    Simo esti cea mai "tare".
  • +15 (21 voturi)    
    Nu ma lamuresc (Marţi, 30 mai 2017, 22:05)

    burebista [utilizator]

    Ce atata ura pe uni anti romani ,daca va e ciuda si urati tot ce fac romani mai bine taceti si nu mai mancati k.... Hai Simona si Sorina ne fceti cinste ,se mai aude si de noi in lumea buna .
    • +7 (13 voturi)    
      Lasa-i, sunt disperati deja! (Miercuri, 31 mai 2017, 9:54)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      In 10 zile poate castiga RG si sa devina nr. 1 mondial. Acest gand ii terifiaza. Le-ar sterge definitiv ranjetele tampe de pe fata si ei stiu asta...
      • -3 (3 voturi)    
        best comment (Miercuri, 31 mai 2017, 13:13)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Da, si eu sper ca toti giga-contra astia sa ranjeasca tamp dupa 10 zile, iar Simona sa le zambeasca cu trofeul in brate si pe locul 1 WTA :)
  • +1 (11 voturi)    
    În ciuda accidentării (Miercuri, 31 mai 2017, 6:53)

    Chitcaila [utilizator]

    și a tot felul de răutăcioși, Simona Halep joacă și cîștigă la Roland Garros.
    Cum ar fi Roland Garros-ul fără Simona? Ca o nuntă fără mireasă, ca o pădure adormită fără frumoasa ei, ca un Peleș fără regină, ca un castel părăsit din care n-a rămas nici mirosul de parfum al prințesei, ca o apă rece de munte din care lipsește zvîrluga de lostriță, peștoaica care noaptea se preface în fată și sucește mințile flăcăilor, ca o armie de amazoane din care lipsește cea mai agilă, cea mai neînfricată, cea care poate trece peste orice suferință.
    Scuzați metaforita, dar mă bucur pentru această primă biruință, cea mai grea.
    • +2 (4 voturi)    
      Mamaaa , ce abordare...:))) (Miercuri, 31 mai 2017, 11:49)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      Parca ai fi ruda cu....Punescu !!:)
  • -2 (6 voturi)    
    vorba veche: (Miercuri, 31 mai 2017, 9:14)

    victor L [utilizator]

    se aduna tusea cu junghiul, adica o plaga de fler zero, un ni nic care dau din polonic.
    Suflete seci, zbircite, otravite.
    • +3 (3 voturi)    
      Ce-i Victorele iar nu-ti convine ca nu esti singur (Miercuri, 31 mai 2017, 12:20)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      pe forum ? Tu si cu ai tai : mustosi, netezi (la minte) si sanatosi (la caracter) !

      PS. Apropo, iti place ce de antonime stiu ?

      PPS. Iti doresc o zi buna !