Roland Garros: Angelique Kerber, liderul mondial, a parasit competitia inca din turul intai

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 28 mai 2017, 15:33 Sport | Tenis

Angelique Kerber
Foto: rolandgarros.com
Al doilea turneu de Grand Slam al anului a ramas fara principala favorita inca din runda inaugurala, Angelique Kerber fiind invinsa fara drept de apel, in doua seturi, scor 6-2, 6-2, de Ekaterina Makarova. Nemtoaica devine astfel primul lider al ierarhiei WTA care este eliminat de la Roland Garros din turul intai.

Aflata pe locul 40 WTA, Makarova s-a impus dupa o ora si 22 de minute, scor 6-2, 6-2.

Dupa aceasta eliminare surprinzatoare, Angie poate pierde locul intai in lume in favoarea a doua jucatoare: Karolina Pliskova sau Simona Halep. Daca una din cele doua va castiga turneul de la Paris, atunci va deveni si noul lider al ierarhiei WTA.

S-au mai disputat pana acum la Roland Garros, in turul I:

Jelena Ostapenko - Louisa Chirico -6, 6-3, 6-2
Monica Puig - Robeerta Vinci (31) 6-3, 3-6, 6-2
Petra Kvitova (15) - Julia Boserup 6-3, 6-2
Timea Bacsinszky (30) - Sara Sorribes 6-1, 6-2
Madison Brengle - Julia Goerges 1-6, 6-3, 13-11

Aici poti citi o ampla prezentare a turneului de la Roland Garros.

Roland Garros:

Aici poti vedea tabloul feminin de simplu.

Aici poti vedea tabloul masculin de simplu.


Citeste mai multe despre   



















3876 vizualizari

  • -23 (31 voturi)    
    cu cata satisfactie numara HN cadavrele (Duminică, 28 mai 2017, 15:37)

    zaboo [utilizator]

    posibilelor adversare de calibru care ar spulbera halepul fara drept de apel
    • +19 (21 voturi)    
      Eh.. (Duminică, 28 mai 2017, 15:43)

      cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Dacă ai ști puțin tenis și ai avea altceva în tine decât ură pentru o compatrioată care reușește de ceva ani să fie între cei mai buni din lume, atunci ai ști că, având în vedere forma prin care trece Kerber mai nou, este mai periculos să o întâlnească Simona pe Makarova decât pe Kerber momentan :))
    • +15 (19 voturi)    
      Cand creierul ti-e zgura... (Duminică, 28 mai 2017, 15:45)

      marianmarian [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Iaca m-ai facut sa recitesc pe buchii ce dracu zice articolul, ca eu unul nu vad numele Halep aici. E un articol care consemneaza sec si neutru eliminarea principalei favorite la titlu (cf. organizatorilor), stire pe care o mai poti gasi pe cateva mii de site-uri, de profil sau nu. Deci ca spanac indrugi tu acolo de "satisfactia HN"?

      Am sa-ti imprumut (i)logica argumentului si-am sa spun si eu, plin de emfaza:

      "Cu cata satisfactie numara toate site-urile de tenis din lume, plus alea de stiri, cadavrele posibilelor adversare de calibru care ar spulbera helepul".

      Felicitari pt comentariu, mai ai din astea?
    • +13 (15 voturi)    
      Spre deosebire de alte publicatii (Duminică, 28 mai 2017, 15:51)

      Ion2050 [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      HN nu se bucura de esecurile singurului nostru superstar.
      Din pacate pentru sportul romanesc Halep inseamna totul. Daca se vorbeste de ceva in sportul romanesc se vorbeste de Halep, asa ca mai aud si unii care nu au tangenta cu sportul. E firesc sa auzim si astfel de ineptii.
      Angelique Kerber nu era in carti in acest moment fiind iesita din forma in urma accidentarilor.
      Se stia ca va fi eliminata din primul tur, prezenta ei fiind o obligatie datorita pozitiei ocupate in clasaentul din ultimele 52 saptamani.
      • +1 (1 vot)    
        O fi setata gresit zaboo, dar si tu... (Duminică, 28 mai 2017, 19:34)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ion2050

        "Se stia ca va fi eliminata din primul tur..." !
    • +15 (17 voturi)    
      HN a publicat un rezultat, noi comentam (Duminică, 28 mai 2017, 15:56)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      pe margine. ....... asta e, nu toata lumea cistiga .

      Eu n-as banui ca AK a vindut meciul acum , cind e bataie pe locul 1WTA.

      si da, ce ce nu, pt Simona e o veste buna
  • -5 (17 voturi)    
    singura ei calitate (Duminică, 28 mai 2017, 15:39)

    CosminGeorge [anonim]

    a fost si ramane aceea de a pastra mingea in teren,de unghiuri dificile,lunguri de linie,serviciu in exterior ,cu topspin sau kick si alte lucruri sofisticate nu poate fi vorba.
    • -9 (13 voturi)    
      Parca ai descris-o pe Halep (Duminică, 28 mai 2017, 16:38)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui CosminGeorge

      Cu diferenta ca Kerber stie sa puna si scurte iar Halep serveste doar moale si in mijlocul patratzalului.
  • +1 (11 voturi)    
    :) (Duminică, 28 mai 2017, 17:40)

    ampersand [utilizator]

    Cum zicea cineva mai demult:
    WTA e compus din Serena Williams plus resturile.
    • -1 (3 voturi)    
      eu as zice femeia-barbat si fetele (Duminică, 28 mai 2017, 19:25)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      pt ca diferentele degabarit sint uriase. sereana joaca la categorie interzisa

      oricum nimeni nu-i nemuritor ...... si pt sereana e gata dominatia WTA
  • +3 (3 voturi)    
    Vad ca nimeni nu crede in mod serios (Duminică, 28 mai 2017, 19:42)

    Susufler0 [utilizator]

    in accidentarea lui Halep : Muratoglu, Ilincescu, zaboo... si mai sunt destui !

    PS. Pai in cazul acesta chiar ca e marea sansa a Simonei !