Simona Halep: "RMN-ul arata un ligament rupt. Medicii spun ca am 50% sanse de recuperare pana la Roland Garros"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 24 mai 2017, 13:03 Sport | Tenis

Piciorul Simonei Halep
Foto: Captura Instagram
Simona Halep a anuntat, miercuri, pe contul personal de Instagram, ca are un ligament rupt dupa accidentarea suferita in finala turneului "Premier 5" de la Roma. Conform medicilor, jucatoarea noastra are 50% sanse de recuperare pana la startul turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

"RMN-ul arata un ligament rupt dupa cazatura de la Roma. Voi face tot ce voi putea ca sa fiu apta pentru RG. Medicii spun ca sansele sunt 50/50 in acest moment, dar recuperarea a decurs bine de duminica pana acum. Va multumesc pentru toata sustinerea aratata in ultimele saptamani. Ramanem foarte optimisti" - Simona Halep, citata de News.ro.

Simona s-a accidentat in timpul finalei turneului de la Roma, meci pe care Halep l-a pierdut in cele din urma: 6-4, 5-7, 1-6, cu Elina Svitolina.

Imediat dupa incheierea finalei, Simona a precizat ca nu a putut sa schimbe soarta finalei din cauza faptului ca nu a putut sa alerge din cauza durerilor de la glezna.

Va fi editia cu numarul 116 a competitiei de la Roland Garros, turneul urmand sa se dispute in perioada 28 mai - 11 iunie 2017. Intrecerea de la Paris va putea fi urmarita in Romania in direct pe Eurosport (1, 2 si pe Eurosport Player) si LiveText si LiveScore pe HotNews.ro.

Imagini din ziua de 24 mai 2017, cu Simona Halep lovind usor mingea pe Philippe Chatrier:


S-ar putea sa te intereseze si:

Mats Wilander, inainte de startul Roland Garros-ului: "Odata ce va reusi sa castige un Grand Slam, sunt sigur ca Simona Halep va castiga mai multe"


Citeste mai multe despre   






















12632 vizualizari

  • +28 (40 voturi)    
    fuck (Miercuri, 24 mai 2017, 13:08)

    Razvan_M [utilizator]

    Naspa moment. Rusine miseilor care si-au batut joc de Simona ca a pierdut acel meci, desi s-a chinuit sa joace cu toate problemele pe care le-a avut.
    • +6 (22 voturi)    
      Decizia buna ar fi fost abandon (Miercuri, 24 mai 2017, 13:25)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Continuand sa joace a rasucit cutitul in rana reducand cu 25% sansa de recuperare.
      Cei de care spui ca si-au batut joc nu sunt romani la origine.
      • -12 (20 voturi)    
        Nu putea abandona (Miercuri, 24 mai 2017, 14:08)

        Koczka [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        'pentru o simpla entorsa' reproduc exact declaratia wonder-woman. De fapt cred ca la mijloc era vorba de un pariu pe invers care s-ar fi anulat daca abandona.
      • +5 (9 voturi)    
        teoretic ai drepatate, (Miercuri, 24 mai 2017, 15:33)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        dar cand esti incalzit nu iti dai seama cat de grava e accidentarea. O fi crezut ca are ceva mai simplu, poate entorsa.
        Oricum, cu ruptura de ligament eu o sfatuiesc sa nu mearga la Roland Garros...mai bine stai acasa si te refaci decat sa joci mediocru la Roland Garros din cauza unei accidentari nerecuperate complet.
        • -1 (1 vot)    
          Adică să piardă (Joi, 25 mai 2017, 9:24)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Vreo 10 mii de euro sau chiar mai mult, care este premiul pt a pierde în primul tur?
    • -14 (18 voturi)    
      :) (Miercuri, 24 mai 2017, 13:35)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      O sa intelegi in curand strategia. Si Sharapova facea uneori la fel, era rupta de accidentata pana castiga...

      Multa sanatate Simona, si sper sa fie cum zic eu si sa vedem un Roland Garros romanesc :)
  • -7 (17 voturi)    
    Traducere gresita (Miercuri, 24 mai 2017, 13:31)

    i96ocm [utilizator]

    torn ligament = Ligamentele sunt tensionate, nu rupte
    • +10 (14 voturi)    
      Fix gresita (Miercuri, 24 mai 2017, 14:24)

      oblio123 [utilizator] i-a raspuns lui i96ocm

      Macar inconstient ai pus un titlu bun pentru postarea ta: traducere gresita.
      Torn= rupt. Pentru intins, tensionat si alte cele cauta stretched, sprained, strained samd. E plin de resurse pe net, nici nu te-ai obosit sa verifici un pic.
      • +5 (7 voturi)    
        leziunile la ligamente (Miercuri, 24 mai 2017, 14:34)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui oblio123

        au mai multe grade unde gradul 3 e practic ligament sectionat. Daca era cazul de asa ceva nu mai putea juca deloc. Probabil ca la ea e gradul 1 deci mai mult o ciupitura. Gradul 2 e destul de aiurea si nu se recupereaza asa de repede pentru ca sunt tesuturi slab vascularizate. Eventual trebuia chiar operata.
        • -1 (5 voturi)    
          Ligamentul nu are cum sa fie "ciupit" ! (Miercuri, 24 mai 2017, 19:38)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ACP

          La oase se poate intampla asa ceva, de obicei la menisc.

          Ligamentul poate fi intins sau rupt. Daca ruptura este mica, nu este necesara operatia si vindecarea este mai rapida.
      • +5 (7 voturi)    
        cand comentezi fara sa stii (Miercuri, 24 mai 2017, 14:46)

        i96ocm [utilizator] i-a raspuns lui oblio123

        Poate avea grad 1 sau 2 dar nu e ruptura ci doar ligament afectat.
        In cazul ca era rupt perioada de recuperare nu e in niciun caz de 1 sapt cat mai are pana la Rolland Garos.


        What is a Torn Ligament?
        Ligament injuries in athletes are common and can occur at any joint. The knee and ankle are particularly vulnerable but it is sport specific.

        Ligaments are strained when the joint is stressed beyond its normal range. Common causes of a ligament injury include: twisting, or landing awkwardly.

        It is most common when the ligaments around a particular joint are at full-stretch can cause it to tear away from the bone.

        The most common torn ligaments are knee ligaments and ankle ligaments. This is because the joints are weight-bearing and under high stress with change of direction sports or full contact sports.

        The 3 Grades of Ligament Injury are:
        Grade l : Mild ligament tear
        Grade 2 : Moderate ligament tear
        Grade 3 : Severe (Ruptured) ligament tear
        • +2 (2 voturi)    
          daca are de grad 3, (Miercuri, 24 mai 2017, 15:34)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui i96ocm

          eu zic ca nu mai joaca tenis min 6 luni.
        • -1 (3 voturi)    
          Informatie gasim dar cum o folosim ? (Miercuri, 24 mai 2017, 15:50)

          oblio123 [utilizator] i-a raspuns lui i96ocm

          Mai citeste o data ce am zis eu. Am zis ca nu poti traduce torn ligament decit cu ruptura de ligament pt. ca torn=rupt, in nici un caz cu "ligament tensionat". Probabil ca termenul ruptura se foloseste generic atunci cind acolo e o leziune (mai mica sau mai mare, cum ai gasit tu pe net cu grade ).
          Vorbind acum de Halep, pot si eu presupune ca un ligament rupt de tot nu se vindeca in nici un caz in 2 saptamini ci in luni .O fi vreo leziune pe acolo , cit de mica si termenul medical de ruptura are acoperire , altfel puteau sa-i zica "o usoara intindere de ligament ". Sau au vrut ei sa o faca pe-a interesantii sau sa faca vreo strategie, sa dramatizeze un pic, de un' sa stiu eu, poate stii tu. Oricum ar fi , sportiv vorbind nu e prea easy sa te recuperezi si sa fii 100% la urmatoarea competitie.
          • +1 (1 vot)    
            ... (Joi, 25 mai 2017, 18:22)

            CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui oblio123

            Simona nu are ruptura de ligament ci doar o fisura. O ruptura de ligament nu poate fi tratata decat cu operatie iar recuperarea dureaza minim 3 luni, recuperare in sens ca poti sa mergi normal dar nu sa joci tenis. Ori Simona a mai jucat 2 seturi dupa "ruptura". Joaca si ea putin teatru
  • +7 (11 voturi)    
    Vestea e rea de tot ! (Miercuri, 24 mai 2017, 14:50)

    Susufler0 [utilizator]

    Chiar daca se reface 100 %, urmeaza o competitie intinsa pe durata a doua saptamani cu maxim 7 meciuri pe care trebuie sa le joci la capacitate maxima.

    Acum e adevarat ca totul depinde si de lungimea rupturii ligamentului ! Iar lucrul acesta nu s-a comunicat.

    PPS. Un 0,5 cm. ar fi dadator de speranta !

    PPPS. Refacere deplina si multa sanatate !
    • +7 (7 voturi)    
      daca chiar are ruptura, (Miercuri, 24 mai 2017, 15:35)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      eu zic sa stea acasa.
      Vorbesc din experienta mea de fost sportiv, cu participari la nationalele de judo...
  • +5 (7 voturi)    
    odihneste-te! (Miercuri, 24 mai 2017, 15:19)

    Duncan_Idaho [utilizator]

    Mai bine sa te recuperezi 100% decat sa iti risti cariera.
    O sa mai si pierzi, ca vorba aia, asa e in tenis.

    Mult noroc in continuare, Simona, oricum ar fi ai realizat ceva fantastic.
  • -5 (9 voturi)    
    Fata asta e prost sfatuita si intretinuta (Miercuri, 24 mai 2017, 16:38)

    Koczka [utilizator]

    cu atata staff de intretinere si cu coaching personal nu stiu de ce nu s-a retras imediat dupa incidentul din finala de la Roma. Ca sa nu vorbesc despre incaltamintea necorespunzatoare.
    E al nu stiu catelea turneu la care va renunta din cauza staff-ului necorespunzator.
    • 0 (8 voturi)    
      Inteleg din spusele tale ca Simona ar fi fost (Miercuri, 24 mai 2017, 19:32)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      departe daca avea o alta echipa tehnica, mai destoinica.

      Ai pus botu' cum se spune la zicerile lui @mniku in ceea ce priveste incaltamintea necorespunzatoare a Simonei !

      In plus tot tu spui ca nu stii de ce nu s-a retras imediat dupa incidentul din finala de la Roma.

      Dar tot pe forumul asta vorbesti despre faptul ca datorita unui pariu "pe invers" nu putea abandona.

      PS. Mai ai d-astea ? Daca mai ai, desarta-le pe toate acum ca sa putem apoi sa ne vedem linistiti de treburile noastre.
      • -1 (3 voturi)    
        ESTI PREA DESTEPT (Joi, 25 mai 2017, 11:34)

        Koczka [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        ca sa fii adevarat. Mai ai frati pe acasa ?
        • 0 (2 voturi)    
          Intr-adevar sunt prea destept pt tine ! (Joi, 25 mai 2017, 14:32)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

          Am facut un consiliu de familie si am hotarat sa-ti raspund eu pt ca sunt mai milos din fire.

          Altfel, un altul ti-ar fi spus ca ai ajuns rau daca iti dai singur "plus" !

          PS. Hai, o zi buna !
          • -2 (2 voturi)    
            eu i-am dat "plus" (Vineri, 26 mai 2017, 17:25)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            mai ai frati pe acasa?
            • 0 (2 voturi)    
              Inseamna ca esti sor'-sa ! (Vineri, 26 mai 2017, 19:17)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              PS. Sau poate... mama-sa ?
              • -1 (1 vot)    
                raspuns de redus mintal (Vineri, 26 mai 2017, 22:19)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                "dadator" de speranta, ca sa te citez
                • +1 (1 vot)    
                  Stii cum e , doar esti comentatoare (Sâmbătă, 27 mai 2017, 1:42)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                  de sport !!

                  Cand adversarul tau atata poate, te cobori fara sa vrei exact la nivelul lui si esti exact ca el !

                  PS. Tocmai fiindca am observat acum treaba asta, iti zic noapte buna si ma retrag !
  • +4 (6 voturi)    
    prostii (Joi, 25 mai 2017, 5:05)

    CornelPerju [anonim]

    daca ar avea un ligament rupt nu ar mai putea nici macar sa calce pe piciorul drept. Ruptura de ligament se trateaza cu operatie iar recuperarea dureza cateva luni. Daca ai cea mai mica fisura la unul dintre ligamentele incheieturii mainii, nu mai poti nici macar sa tii racheta in mana. Are o intindere de ligamente nu rupere. Oricum si-a compromis foarte mult sansele la Roland Garos in cel mai potrivit moment din intrega ei cariera. Fara Serena, Sharapova, Kvitova, Azarenka, ar fi avut o sansa uriasa sa castige RG
  • +2 (2 voturi)    
    Ligament (Joi, 25 mai 2017, 9:16)

    nick24 [utilizator]

    Se va vedea cât de grav e după ce adversara din primul tur îi va da scurte în fiecare ghem.
    Poate Simona speră că în primul tur adversara va fi atât de slabă, încât o va bate într-un picior.

    Vindcarea în cazurile astea sunt 2 săptămâni pauză, cu eventual imobilizare în ghips și încă 2 săptămâni recuperare cu mișcari ușoare, fără forțare.
    • 0 (2 voturi)    
      aici cred ca a gresit Simona (Joi, 25 mai 2017, 16:34)

      CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui nick24

      nu trebuia sa spuna in gura mare ca proasta ce problem de sanatate are. Acum toate adversarele vor sti cum sa o exploateze. Sau poate ca nu e chiar asa de accidentata precum spune. Cu o simpla fisura de ligament nu mai poti calca pe picior de durere.
    • 0 (2 voturi)    
      Vom vedea, doar daca s-au inselat medicii, (Joi, 25 mai 2017, 16:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      pt ca altfel Simona nu va risca sa intre pe teren nerecuperata 100% !
  • +2 (4 voturi)    
    halal sa va fíe...medici de ocazie... (Joi, 25 mai 2017, 14:40)

    mitocanu [utilizator]

    fiecare isi da cu parerea...ce trebuie sa faca simona...sa stea acasa...sa joace doar primul tur si sa ia 10.000 euro...sa se opereze imediat...sa schimbe antrenorul ca nu este bun...sa joace tot turneul ca doar este wonder-woman...eu zic sa faca ce stie ea mai bine...adica sa nu ia in considerare nici o opinie exprimata aici...