Dominic Thiem, cap de serie numarul 8, a intrerupt seria lui Rafael Nadal de 17 victorii consecutive, eliminandu-l in sferturile turneului Masters de la Roma. Austriacul s-a impus in doua seturi, scor 6-4, 6-3, dupa o ora si 51 de minute.

Thiem a reusit a doua victorie in fata lui Nadal, insa scorul intalnirilor directe este 4-2 in favoarea ibericului. Cei doi jucatori se mai intalnisera de doua ori in acest an, in ultimul act al turneelor de la Barcelona si Madrid, victoria revenindu-i de fiecare data lui Nadal.

A fost prima infrangere pentru Rafael Nadal in actualul sezon de zgura. Spaniolul a castigat turneele de la Monte Carlo (Masters), Barcelona (categorie "500") si Madrid (Masters).

Rafa a castigat de sapte ori competitia de la "Foro Italico".

Rezultate sferturi:

8-Dominic Thiem - 4-Rafa Nadal 6-4 6-3

16-Alexander Zverev - 5-Milos Raonic 7-6(4) 6-1

John Isner - 6-Marin Cilic 7-6(3) 2-6 7-6(2)

Se vor juca sambata:

Meciul dintre argentinianul Juan-Martin Del Potro si sarbul Novak Djokovic s-a intrerupt din cauza ploii, la scorul de 6-1, 1-2 in favoarea lui Djokovic. Disputa va fi a doua pe arena centrala si nu va incepe mai devreme de ora 14:30.