Simona Halep, detinatoarea trofeului, va juca pentru a treia oara in finala turneului de categorie "Premier Mandatory" de la Madrid, dupa ce a trecut in penultimul act de letona Anastasija Sevastova (locul 22 WTA). Simona nu a avut o misiune usoara in fata jucatoarei din Letonia, in setul doi vazandu-se condusa cu 3-0. Interventia antrenorului Darren Cahill s-a dovedit a fi una extrem de benefica pentru numarul 8 WTA, care nu a mai pierdut niciun game pana la final si s-a impus cu 6-2, 6-3, dupa o ora si 13 minute de joc.

In urma acestui rezultat, scorul intalnirilor directe dintre cele doua jucatoare a devenit 4-3 pentru Simona Halep.

In ultimul act al competiei, Halep o va infrunta pe Kristina Mladenovic (Franta, locul 17 WTA), cap de serie numarul 14, care a invins-o pe Svetlana Kuznetsova (Rusia, locul 9 WTA), favorita numarul 8, scor 6-4, 7-6(4).

Castigatoarea turneului de la Madrid va primi un cec in valoare de 1.043.680 de euro si 1.000 de puncte WTA, iar invinsa din ultimul act va fi rasplatita cu 511.740 de euro si 650 de puncte WTA.

Simona Halep a mai ajuns in finala turneului de la Madrid in 2012 si in 2016, ultima oara reusind sa castige trofeul (6-2, 6-4 cu Dominika Cibulkova).

Tot vineri, Simona Halep va juca si in semifinalele probei de dublu, alaturi de Irina-Camelia Begu. Cele doua vor intalni perechea Timea Babos/Andrea Hlavackova (Ungaria/Cehia), cap de serie 5, in al doilea meci de pe terenul trei.

Program semifinale:

3-Simona Halep vs Anastasija Sevastova 6-2, 6-3

Kristina Mladenovic vs 8-Svetlana Kuznetsova/dupa ora 21:00

Statistica meciului Halep vs Sevastova:

Asi: 0-0

Duble greseli: 4-0

Puncte castigate cu primul serviciu: 74% (29/39) - 51% (23/45)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 27% (3/11) - 47% (7/15)

Lovituri castigatoare: 15-17

Erori nefortate: 13-16

Puncte de break castigate: 56% (5/9) - 25% (1/4)

Total puncte castigate: 56% (62/110) - 44% (48/110)

Durata meci: o ora si 13 minute.

Rezumatul partidei:

Vezi aici ultimul punct al meciului:

Desfasurarea livescore a partidei:

Setul II

Letona serveste prima si in setul secund. Inceput perfect pentru Sevastova, care castiga la zero primul game din setul al doilea. Sevastova conduce cu 30-0, Halep reuseste sa egaleze, dar comite a treia sa dubla greseala din aceasta partida si letona profita de prima sansa de break: 2-0 pentru Anastasija Sevastova. Jucatoarea din Letonia isi castiga serviciul si se distanteaza la 3-0, dupa un game foarte solid. Este momentul cand Halep apeleaza la Darren Cahill.

Halep reuseste sa castige primul game din setul secund si reduce din diferenta: 1-3. Jucatoarea noastra isi recupereaza break-ul si se apropie la 2-3. Halep isi castiga cu emotii serviciul, dupa ce Sevastova a avut doua mingi de break. Inca un break reusit de Simona! Numarul 8 WTA preia conducerea pentru prima data in setul secund, la capatul unui game extrem de disputat. Este 4-3 pentru detinatoarea trofeului. Halep serveste puternic si castiga al cincilea game consecutiv. Jucatoarea noastra inchide setul la 6-3, dupa 39 de minute.

Setul I

Partida a inceput cu Anastasia Sevastova la serviciu.Letona castiga primul game al meciului, ajutata insa si de greselile comise de Simona Halep, care a trimis de doua ori in fileu.La 30-15, Simona comite o dubla greseala, insa trece in avantaj dupa un rever in lung de linie care nu i-a lasat nicio sansa adversarei. Sevastova trimite apoi in fileu si punctul ii revine Simonei Halep.Letona salveaza o minge de break si trece din nou la conducere. Simona isi face si ea serviciul si egaleaza scorul pe tabela.

Numarul 8 WTA fructifica prima minge de break si se afla pentru prima data in avantaj in aceasta confruntare. Simona isi plimba adversara stanga dreapta si o obliga sa greseasca. Halep isi adjudeca game-ul in care a cedat un singur punct. Este 4-2 in favoarea jucatoarei noastre. Letona salveaza doua mingi de break, insa Halep este agresiva la retur si reuseste sa fructifice a treia sansa. A treia favorita a competitiei de la Madrid isi adjudca primul set cu 6-2, dupa 34 de minute de joc.

Ultima intalnire intre Halep si Sevastova avut loc la sfarsitul lunii aprilie, in sferturile turneului "Premier" de la Stuttgart. Halep s-a impus cu 6-3, 6-1. Mai multe detalii aici.

2017, Stuttgart (Zgura): 6-3, 6-1 pentru Simona Halep

2017, Madrid (Zgura): 6-2, 6-3 pentru Simona Halep.

Parcursul celor doua jucatoare:

Simona Halep

Turul I: Simona Halep - Kristyna Pliskova (48 WTA) 6-1, 6-2, dupa 58 de minute

Turul II: Simona Halep - Roberta Vinci (34 WTA) 6-3, 2-6, 7-6 (2), dupa o ora si 57 de minute

Optimi: Simona Halep - Samantha Stosur (26 WTA) 6-4, 4-6, 6-4, dupa o ora si 53 minute.

Sferturi: Simona Halep - Coco Vandeweghe (20 WTA) 6-1, 6-1, dupa 56 de minute.

Anastasija Sevastova

Turul I: Anastasija Sevastova - Shuai Zhang (31 WTA) 6-2, 6-4, dupa 60 de minute

Turul II: Anastasija Sevastova - Karolina Pliskova (3 WTA) 6-3, 6-3, dupa o ora si 19 minute

Optimi: Anastasija Sevastova - Lara Arruabarrena-Vecino (62 WTA) 7-5, 6-2, dupa o ora si 23 de minute

Sferturi: Anastasija Sevastova - Kiki Bertens (19 WTA) 6-3, 6-3, dupa o ora si 12 minute.

Este a treia oara cand Simona ajunge in semifinalele turneului de la Madrid, dupa editiile din 2014 si 2016.

Cine a castigat turneul WTA de la Madrid de-a lungul timpului:

2016 - Simona Halep (6-2, 6-4 cu Dominika Cibulkova)

2015 - Petra Kvitova (6-1, 6-2 cu Svetlana Kuznetsova)

2014 - Maria Sharapova (1-6, 6-2, 6-3 cu Simona Halep)

2013 - Serena Williams (6-1, 6-4 cu Maria Sharapova)

2012 - Serena Williams (6-1, 6-3 cu Victoria Azarenka) - singura editie disputata pe zgura albastra

2011 - Petra Kvitova (7-6(3), 6-4 cu Victoria Azarenka)

2010 - Aravane Rezai (7-2, 7-5 cu Venus Williams)

2009 - Dinara Safina (6-2, 6-4 cu Caroline Wozniacki)

Aici poti citi o ampla prezentare a turneului de la Madrid.